• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Yabancıların gözü Türk tarımında

29 Kasım 2017 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Yabancıların gözü Türk tarımında

   ► 4 kıta 30 ülke 800 firma tarım sektörünün geleceği için Growtech Eurasia’da buluştu.

           SEDA GÖK / ANTALYA     
     Tarım sektörüne yönelik düzenlenen fuarlar arasında Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen tek fuar olma özelliği taşıyan Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı, bu yıl “tarım ve teknolojini uluslararası buluşması” temasıyla ziyaretçileriyle buluştu.
     Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı, Antalya Expo Center’da 50 bin m2 alanda ABD, Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarından 30 ülkeden 800 firma katılımı ile kapılarını ziyarete açtı. Çin’den ABD’ye, İsveç’ten Kamerun’a, Mısır’dan Rusya’ya, İtalya’dan İsrail’e kadar birbirlerinden binlerce kilometre uzaklıktaki tarım sektörü temsilcileri, Antalya’da Growtech Eurasia çatısı altında bir araya geldi.

     Fuar kapsamında gazeteciler ile bir araya gelen Growtech Marka Direktörü Engin Er, Growtech Eurasia’nın daha gerek uluslararası gerekse ulusal ziyaretçilerin büyük ilgisini gördüğünü söyledi. Er, “İçinde bulunduğumuz coğrafyada ve dünya genelindeki ekonomik iniş çıkışlara rağmen Growtech Eurasia olarak her yıl hem katılımcı hem de ziyaretçi sayımızı üzerine koyarak arttırıyoruz. Bu yıl 4 kıtadan katılımcılarımız var. İspanya, Hollanda, İtalya, Fransa, Çin, Tayvan ve Kore gibi ülkeler çok büyük metrekarelerle fuarımızda yer alıyorlar. T.C. Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’mizin organizasyonu ile Alım Heyeti Programı’na evsahipliği yaptık. Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Kosova, Sudan, Tacikistan, Ürdün gibi ülkelerden 27 firma heyeti, Growtech Eurasia’da katılımcılarımızla fuar alanında birebir görüşmeler yaptı” dedi.

Yabancı katılımcıda yüzde 40 artış
     Fuarın tohumculuk, sulama ve seracılık sistemleri, bitkisel besleme-gübre sistemleri, bitki koruma-ilaç ve tarım makinaları-traktörler olmak üzere 5 kategoride oluştuğunu ifade eden Er, bu yıl yabancı katılımcı sayısındaki artışa dikkat çekti. Er, “Geçtiğimiz yıllarda göre yüzde 40 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. 30 farklı ülkeden katılımcı var. Fuardaki katılımcıların yüzde 10’u yurtdışından gelen firmalardan oluşuyor” dedi.
     Bu yıl 85 bin ziyaretçiye ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Er, “Geçen sene 4 bin 143 yabancı ziyaretçimiz oldu. Bu sene 6 bin-8 bin yabancı ziyaretçi bekliyoruz. Uluslararası katılımcı anlamında büyük bir farkımız var. Burada Antalya’nın da katkısı yadsınamaz. Turizmin başkenti durumunda. Antalya’da uygun konaklama imkanları var. Bu ziyaretçiler için büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor” dedi.
     Türkiye’de tarım alanında teknolojinin yeterince kullanılmadığına değinen Er, ancak üretici kesiminin ilginin yüksek olduğunun altını çizdi. Er, “Bu konuda Türkiye’de gelişmesi için çaba harcıyoruz. Birçok katılımcı teknolojik çözümlerini sergiliyorlar. Traktörün insansız olması, traktörün telefonla kontrol edilmesi, seranın sulamada telefon ile kontrol edilmesi, dron ile ilaçlama yapılması gibi… Bunlar daha da gelişecek. Türkiye bu alanda geriden geliyor ama hızlı adapte oluyor. Tarımda da büyük bir ihtimalle 5 yıl içinde teknoloji kullanımı standart hale gelecek” dedi.

Hedef; Türkiye ve çevre ülkeleri…
     Yabancı ziyaretçilerin Türkiye üzerinden çevre ülkelere de açılım sergilemeye odaklandığını vurgulayan Er, “Tarımda güzel şeylerde oluyor. Bugün 76 ülkeye ihracat yapıyoruz. Yabancı katılımcılarda burada bir Pazar olduğunu görüyorlar. Sadece Türkiye değil çevre ülkelere de hükmetmek içinde geliyorlar. Burası bir buluşma noktası. Yabancıların pazardan pay almak için buradalar. Bu pazarda olmak için çaba harcıyorlar” dedi.

Çin’e özel pavyon…
     Bu yıl Çin’den katılımcı firma sayısının yüzde 80 artış gösterdiğine dikkat çeken Er, “Sadece Çin pavyonu içinde 46 Çin firması var. Kendilerine özel katalog yapmışlar. Tayvan, Kore, İspanya ve Hollanda firmalarının da ağırlıkta olduğunu görüyoruz” dedi.

Growtech Eurasia Antalya’ya bereket getiriyor
     Growtech Eurasia’nın her yıl hem tarım sektörüne hem de kente bereket getirdiğini belirten Engin Er, “Bu yıl 4 kıtadan 30 ülkeden 800 katılımcı firmamız var. Ayrıca her yıl kendi ziyaretçi rekorumuzu kırmak gibi bir geleneğimiz oluştu. 2017 yılı hedefimiz 85 ülkeden 85 bin ziyaretçiye ulaşmak. Dünya genelinde uluslararası olarak tanınan 193 ülke bulunuyor. Bu ülkelerin yarısından fazla ülkeden firmalar ve ziyaretçiler Growtech Eurasia için Antalya’dalar. Tarım sektörümüz 2018 hatta 2019 yılı için yeni işbirlikleri anlaşmalarını Growtech Eurasia’da gerçekleştiriyor, yeni ürünlerinin lansmanlarını yine fuarımızda yapıyor, en son teknoloji kullanılarak geliştirilmiş ürünleri ilk kez burada deneyimliyorlar. Turizm açısından bakarsak havayolu şirketleri ek seferler koydu, şehir içinde ve Antalya Expo Center’a yakın tüm oteller, lokantalar dolu, taksiler çalışıyor. Growtech Eurasia Antalya’ya bereket getiriyor” dedi.

Growtech ATSO tarımsal inovasyon ödülleri sahiplerine verilecek
     2017 yılında Growtech Eurasia kapsamında 10’ncu kez verilecek ödüller, bu yıl Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO’nun destekleri ile GROWTECH ATSO Tarımsal İnovasyon Ödülleri adını aldı. ‘Sera ve Sulama Teknolojileri’, ‘Tohum, Fide’, ‘Bitki Besleme ve Koruma’, ‘Tarımsal Makine ve Teknolojileri’ ve ‘Tarımsal Bilişim’ kategorilerinde başvuruların kabul edildiği projeler arasından dereceye girenler bugün Ödül Töreni ile sahiplerine takdim edilecek.

Growtech Eurasia Tarım Sohbetleri’nde, tohum ve tarım teknolojileri konuşulacak

     Growtech Eurasia 17. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı, bu yıl ilk kez sektörün önemli isimlerinin konuşmacı olarak yer alacağı Growtech Eurasia Tarım Sohbetleri düzenliyor. Bugün  ‘Tohumculuk Sektöründe Yeni Yaklaşımlar’’ ve “Tarım Teknolojilerinin Bugünü ve Geleceği” başlıklı Growtech Tarım Sohbetleri’ne Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, Fidan Üreticileri Birliği (FÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver, Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri  ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aytekin, Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, Fide Üreticileri Birliği (FİDEBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alper Tevs, Doktar Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tanzer Bilgen, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Topakçı gibi sektörden önemli isimlerin konuşmacı olarak katılacak.

 


+ Benzer Haberler
» HAK-İŞ’ten Hükümet’e taşeron raporu
» Büyük ikramiye 70 milyon TL
» Sağlık harcaması 140 milyar 647 milyon TL olarak gerçekleşti
» Okul Destek Projesi hedefine ulaştı
» Steptember 2018’e Zorlu Holding damgası
» Şehir hastanelerine 6.2 milyar TL kaynak
» Diyabet ve diş hastalığı birbirini tetikliyor
» Eğitim 2023 hedefleri için “Zeka Gücü”
» Arçelik’ten kış kliması kampanyası
» Elektrikli ev aletlerine talep %49 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni