• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yabani otların ayırt edilmesi mümkün”

07 Kasım 2019 Perşembe 17:00
12
14
16
18

   ► Markette satılan ıspanakların ayıklanarak hazırlanmış olup olmadığının bilinmediğini dile getiren Ziraat Mühendisi Ela Dalçam, “Eğer ayıklanmış olarak satılmışlarsa yabani otların karışması söz konusu olabilir. Aksi hâlde bunların ayırt edilmemeleri çok zor” ifadelerini kullandı.

     İstanbul’da vatandaşların ıspanak tüketiminden sonra zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurmasından sonra zehirlenmenin yabani otlardan kaynaklı olabileceği iddiaları gündeme geldi.
     Yabani otların ülkede birçok çeşidinin bulunduğunu kaydeden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası ikinci Başkanı Ela Dalçam, “Bu türler ne bitki ve yaprak yapısı ne de vegetasyon dönemleri açısından ıspanakla uyum göstermiyor ve karıştırılması pek mümkün değil. Burada bilmediğimiz bir konu da markette satılan ıspanakların ayıklanarak hazırlanmış olup olmadıkları. Eğer ayıklanmış bir şekilde satılmışsa yabani otların karışması söz konusu olabilir. Aksi halde bunların ayırt edilmemeleri çok zor. Çünkü ıspanak köküyle hasat edilen bir bitki pazardan aldıklarımızda sadece kökler temizlenmiş oluyor” dedi.  

“Tarlada yabani otlar ıspanağa benzemez”
     Önceki günlerde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde marketten aldığı ıspanakları tüketen vatandaşlar zehirlenme şüphesiyle hastanelere başvurdu. Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli illerinde benzer biçimdeki şikâyetlerle durumdan 200’e yakın insanın etkilendiği belirtildi. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı, zehirlenmelere ıspanaklara karışan yabancı otların neden olduğunu iddia etti.

     Konuyu gazetemize değerlendiren İzmir Ziraat Mühendisleri Odası ikinci Başkanı Ela Dalçam, markette satılan ıspanakların ayıklanarak satıldığında yabani otların karışmış olabileceğini, aksi hâlde yabani otların ayırt edilmemelerinin çok zor olduğunu anlattı: 
     “Yapılan analizlerde bulunan ‘atropin’ ve ‘scopolamin alkoloidleri’ bulunmuş. Bunların hangi miktarda bulunduğu ve bulunan miktarın akut zehirlenmeye yol açıp açmadığı konusunda da bir açıklık yok. Bu alkoloidlerin Solanacea familyasından (patlıcangiller), Atropa belladona (Güzel avrat otu) başta olmak üzere Solanum nigrum (Köpek üzümü) ve Solanum dulcamara (Şeytan elması) gibi türlerde bulunduğunu ve bu yabani otların ülkemiz florasında bolca bulunduğunu biliyoruz.

     Ancak bu türler ne bitki ve yaprak yapısı ne de vegetasyon dönemleri açısından ıspanakla uyum göstermiyor ve karıştırılması pek mümkün değil. Yine patlıcangillerden olan ve bitki yapısı ıspanakla benzerlik gösteren adamotu denen bir yabani ot daha var. Zehirlenmelere kaynak olan tarlalarda hangi yabani otların, hangi yoğunlukta bulunduğuna dair bir bilgiye de sahip değiliz.”  

“Herhangi bir pestisit kalıntısına rastlanmamış”
     Dalçam, zehirlenmelerin tarımsal ilaçlardan kaynaklı olup olmadığına yönelik ise ruhsatlı olmayan birçok zirai ilacın ıspanaklarda kullanabileceğini hatırlatarak “Akut referans (ARfD) dozları, yani bir gün içinde bir kere alındığında zehirlenmeye yol açabilecek en düşük doz seviyesi dikkate alındığında, yaşanan akut zehirlenmelerin tarlada uygulanan bir pestisitten kaynaklanması pek mümkün görünmüyor. Zaten analizlerde herhangi bir pestisit kalıntısına rastlanmamış” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni