• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yangın defneyi vurdu fiyat %20 arttı

11 Eylül 2021 Cumartesi 17:00
12
14
16
18

Yangın defneyi vurdu fiyat %20 arttı


   ► Sektör temsilcileri, yangında tahrip olan defne sahalarının eski haline dönmesi için en az beş yıl gerektiğini dile getirdiler

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Ağustos ayında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşanan yangınlar sonucunda, ormanlık alanlar ciddi zarar gördü. Özellikle Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan yangında, tarım alanlarının yanı sıra bu bölgede bulunan tıbbi aromatik bitkilerin yer aldığı sahalar da yangınla birlikte hasar gören alanlar arasında bulunuyor. Yangının çok uzun sürmesi nedeniyle Manavgat ilçesindeki defne sahalarının yüzde 50-60’a varan bir bölümünün tahrip olduğunu belirten Ege İhracatçılar Birliği (EİB), Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkan Yarımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, yangından hemen sonra defne fiyatlarında  yüzde 20’ye varan bir artış yaşandığını dile getirdi.

“İhracatta %5’lik bir azalma bekliyoruz”
     Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşanan yangın nedeniyle defne sahalarının kullanılamaz hale geldiğini söyleyen Tarakçıoğlu, bu durumda “Tarım ve Orman Bakanlığı ile bu süreci en az zararla nasıl atlatabileceğimiz konusunda görüşmeler yapıyoruz. Bu noktada bakanlığın nasıl davranacağı önem taşıyor. Oluşan tahribat nedeniyle defne ihracatında yüzde 5’lik bir azalma bekliyoruz. Ayrıca kaliteli yaprak bulmakta da sıkıntı yaşayabiliriz. Sektörde oluşacak bu açığı diğer bölgelerimizdeki ürünlerle telafi etmeye çalışacağız. Türkiye’de geniş alanlarda defne yaprağı yetiştiriliyor. İyi bir planlama, çaba, vizyon ve kararlılık ile bu krizi aşabiliriz” dedi.

“Tahrip olan bölgelerde ıslah çalışması yapılmalı”
     Antalya’dan sonra Marmaris ve Muğla yörelerinde de defne sahalarında tahribat olduğunu dile getiren İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Üyesi, Baharat ve Aromatik Bitkiler Toptan Ticareti Komite Başkanı Celil Önder Türer, Türkiye’nin en kaliteli defnelerinin bu bölgelerde yetiştirildiğine dikkat çekti. Türer, “Türkiye’nin her yerinde defne ormanı var. Ancak en kaliteli defne Marmaris, Muğla ve Antalya’da bölgelerinde yetiştiriliyor. Defne haricinde adaçayı tarlalarında da zayiat var. Bu bölgelerde ıslah ve dikim çalışmaları yapılması şart. Ancak bu şekilde en erken beş yıl içinde topraktan tekrar verim alınabilir” diye ifade etti.

Türk Defnesi global pazara açılıyor
     Orman Genel Müdürlüğü (OGM) himayesinde yürütülen proje kapsamında, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından “Türk Defnesi”  tescillendi ve coğrafi işaret almaya hak kazandı. Tarım ve Orman Bakanlığı OGM yaptığı yazılı açıklamada, OGM koordinasyonunda, Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yürütücülüğünde, Bursa Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Orman Mühendisleri Odası ve Karacabey Belediyesi paydaşlığında Türk Defnesi’nin Coğrafi İşaret Patenti’nin tescil sürecinin tamamlandığını duyurdu.

Türk Defnesi Avrupa yolcusu
     Dünyadaki defne ihtiyacının yüzde 90’nının Türkiye tarafından karşılandığına dikkat çeken Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Kozmetik, ilaç ve gıda sektöründe yoğun olarak kullanılan defneyi dünyaya ‘Türk markası’ olarak tanıtmak için önemli bir adım attık. Ülkemizde yetişen defne bitkisi müdürlüğümüzün girişimleriyle TÜRKPATENT tarafından OGM adına “ Türk Defnesi” mahreç coğrafi işareti ile tescillendi. Böylece yeni Coğrafi İşaret Yasası’na göre, ilk kez bir ürün Türk ibaresi ile tescillenmiş oldu. Şimdi Türk Defnesi Avrupa yolcusu olacak. Bu süreci de başarıyla atlattığımızda Türk Defnesi global pazarda daha etkin yer alabilecek” dedi.  

Ülke ekonomisine 2 milyar liralık katkı
     OGM tarafından 2016’da hazırlanan “Defne Eylem Planı” sayesinde 2005 yılında 6 bin 436 ton olan üretimin 2019 yılında 32 bin 600 tona, 2020 yılında ise 44 bin 350 tona yükseldiğine değinen Karacabey, “Geçtiğimiz yıl defne köylüsüne 150 milyon TL, ülke ekonomisine ise 1 milyar 850 milyon TL katkı sağladı. Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri’ndeki 25 ilde yetişen ve özellikle Bursa Karacabey ormanlarında yoğun olarak görülen defne dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor. Yaprağı ve yağı özellikle kozmetik, ilaç ve gıda sektörü tarafından kullanılan defne, Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonunda, yerel halka ve bölgeye önemli bir gelir imkanı sağlıyor” diye aktardı.


+ Benzer Haberler
» Okullar alarm veriyor!
» Kavanoz kapağına talep yok
» Pandemi, evcil hayvan ürünleri sektörüne yaradı
» KOBİ’leri radarına alacak, EGÇ ve 2 bin yeni istihdam ile büyüyecek
» Üzümcü ‘numaralandırma’ya takıldı
» Çimentoda kota müteahhitlerin eylemini nötrledi
» Konutta yabancı yatırımcı umudu
» Okul servisleri tur şirketlerine kiralandı
» Yumurtada psikolojik sınır 80 krş
» Pandemi mahpuslar için dolaylı tecrit oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni