• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Yanlış tercih kız öğrencileri matbaacı yapıyor

02 Temmuz 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Yanlış tercih kız öğrencileri matbaacı yapıyor

   ► Albak; “Ege Üniversitesi’nde, Yüksek Meslek Okulu’na gelen öğrencilerimizin yüzde 90’ı kızlardan oluşuyor” dedi.

           SELDA AK     
     Öğrencilerin meslek liselerine ve yüksek okullara geçiş aşamasında basın ile basım kelimesi benzerliğinden kaynaklı yanlış tercih yapması matbaacılık sektöründe ‘sıkıntıların’ ortaya çıkmasına neden oldu.

     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 23. Grup Basım Yayım Sanayi Meclis Üyesi Doğan Albak konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede geleceğimiz olan çocuklarımızın meslek liseleri öncesinde ve yüksek okulları hakkında sektör ve okullardaki gözetim sıkıntıları ve çözümleri konusunda değerlendirmede bulundu. Geçmişte İzmir Ticaret Odası meclis üyeliği döneminde; üç ayrı Endüstri Meslek Lisesi Matbaa Bölümüne o dönemdeki sanayi odası meclis üyeleriyle beraber gittiklerini belirterek: “Sorunları yerinde  gözlemleme ve tespit etme imkanı bulduk, ardından Ege Üniversitesi Basım Yayım Bölümü ve Meslek Liseleri Matbaa Bölümü öğrencilerini çeşitli dönemlerde seminerler için ziyaret ettik. Böylece konuya daha yakından vakıf olma şansını yakaladık.” dedi.

     Geçtiğimiz hafta Kağıt ve Kağıt Ürünleri Komitesi meclis üyeleriyle birlikte Ege Üniversitesi Rektör ve öğretmenleriyle toplantı yaparak görüşme imkanı bulduklarını kaydeden Albak, “Yaptığımız tespitler sonucu bizim sektörümüz beden gücü isteyen, yani erkeklerin daha yatkın olduğu ve daha verimli kullanıldığı bir sanayi alanı. Ama meslek okullarındaki öğrencilerimizin yüzde 90’ı kız öğrenci. Nedeni ise o öğrenciler ‘basın’ ile ‘basımı’ kelimelerini ayırt edememiş olmaları. Okul seçiminde ‘basım yayım’ tercihini yaparak medyada olmak ümidiyle yanlış bölüm seçip, zoraki matbaacı oluyorlar.” dedi.

‘Matbaa’ kelimesi eklenmeli
     Medya gruplarını belirlerken basım yayım yanında ‘matbaa’ kelimesinin kesinlikle eklenmesi gerektiğini savunan Albak, öğretmen ve öğrencilerin bilgi, teknoloji ve mesleki şevk olarak eksik olduklarını da tespit ettiğini belirtti. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda geçen ayki meclis toplantısında değinildiği gibi sanayici ve meslek okullarının daha sıkı işbirliğine ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Albak, memleketin en önemli sıkıntısının işsizlik olmasının yanı sıra, kendi sektörlerinde yaşadıkları en önemli sorunlardan bir tanesinin de yetişmiş eleman olduğuna vurgu yaptı.

“Müfredat teknolojiye uygun olarak yenilenmeli”
     Okullarda yetişen öğrencilerin bizim geleceğimiz olduğunu söyleyen Albak şöyle konuştu: “Gelen öğrenciler mesleki anlamda yüzde 10 verimlilik göstermezken, maalesef benim sektörüm tarafımdan kullanılmayarak okuyan gençler kentimizin işsiz kadrosuna eklenmektedir. Bunun için müfredatın ele alınarak teknolojiye uygun olarak yenilenmesi gerekir. Meslek liselerinde ve yüksek okullarda da daha etkin bilgi, teknolojik olarak daha gelişmiş makine altyapısı oluşturmalıdır.  İstihdam konusunda da girişimlerde bulunulmalı ve bol bol sektör kurumlarının ziyaretleri gerçekleştirilerek işbirliği için adım atılmalıdır.”

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik çift haneyi bırakmıyor
» Pamuk primi en az enflasyon oranı kadar arttırılmalı
» Boeing ve ODTÜ’den İHA tasarım yarışması
» Plastik sektörü 19.4 milyar dolar üretim yaptı
» Tarım-ÜFE’deki artış, yurt içi ÜFE’nin üçte birinde kaldı
» “AB, İngiltere ve Türkiye iş birliğine gitmek zorunda”
» Turkcell Gelibolu Maratonu yine ‘Barış’ın buluşma noktası oldu
» İAOSB Sanayicileri ‘dayanışma gecesi’nde buluştu
» LG’den ev ekonomisine destek
» “Tarımın yükü kadınların sırtında”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni