• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yanlış tercih kız öğrencileri matbaacı yapıyor

02 Temmuz 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Yanlış tercih kız öğrencileri matbaacı yapıyor

   ► Albak; “Ege Üniversitesi’nde, Yüksek Meslek Okulu’na gelen öğrencilerimizin yüzde 90’ı kızlardan oluşuyor” dedi.

           SELDA AK     
     Öğrencilerin meslek liselerine ve yüksek okullara geçiş aşamasında basın ile basım kelimesi benzerliğinden kaynaklı yanlış tercih yapması matbaacılık sektöründe ‘sıkıntıların’ ortaya çıkmasına neden oldu.

     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) 23. Grup Basım Yayım Sanayi Meclis Üyesi Doğan Albak konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede geleceğimiz olan çocuklarımızın meslek liseleri öncesinde ve yüksek okulları hakkında sektör ve okullardaki gözetim sıkıntıları ve çözümleri konusunda değerlendirmede bulundu. Geçmişte İzmir Ticaret Odası meclis üyeliği döneminde; üç ayrı Endüstri Meslek Lisesi Matbaa Bölümüne o dönemdeki sanayi odası meclis üyeleriyle beraber gittiklerini belirterek: “Sorunları yerinde  gözlemleme ve tespit etme imkanı bulduk, ardından Ege Üniversitesi Basım Yayım Bölümü ve Meslek Liseleri Matbaa Bölümü öğrencilerini çeşitli dönemlerde seminerler için ziyaret ettik. Böylece konuya daha yakından vakıf olma şansını yakaladık.” dedi.

     Geçtiğimiz hafta Kağıt ve Kağıt Ürünleri Komitesi meclis üyeleriyle birlikte Ege Üniversitesi Rektör ve öğretmenleriyle toplantı yaparak görüşme imkanı bulduklarını kaydeden Albak, “Yaptığımız tespitler sonucu bizim sektörümüz beden gücü isteyen, yani erkeklerin daha yatkın olduğu ve daha verimli kullanıldığı bir sanayi alanı. Ama meslek okullarındaki öğrencilerimizin yüzde 90’ı kız öğrenci. Nedeni ise o öğrenciler ‘basın’ ile ‘basımı’ kelimelerini ayırt edememiş olmaları. Okul seçiminde ‘basım yayım’ tercihini yaparak medyada olmak ümidiyle yanlış bölüm seçip, zoraki matbaacı oluyorlar.” dedi.

‘Matbaa’ kelimesi eklenmeli
     Medya gruplarını belirlerken basım yayım yanında ‘matbaa’ kelimesinin kesinlikle eklenmesi gerektiğini savunan Albak, öğretmen ve öğrencilerin bilgi, teknoloji ve mesleki şevk olarak eksik olduklarını da tespit ettiğini belirtti. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda geçen ayki meclis toplantısında değinildiği gibi sanayici ve meslek okullarının daha sıkı işbirliğine ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Albak, memleketin en önemli sıkıntısının işsizlik olmasının yanı sıra, kendi sektörlerinde yaşadıkları en önemli sorunlardan bir tanesinin de yetişmiş eleman olduğuna vurgu yaptı.

“Müfredat teknolojiye uygun olarak yenilenmeli”
     Okullarda yetişen öğrencilerin bizim geleceğimiz olduğunu söyleyen Albak şöyle konuştu: “Gelen öğrenciler mesleki anlamda yüzde 10 verimlilik göstermezken, maalesef benim sektörüm tarafımdan kullanılmayarak okuyan gençler kentimizin işsiz kadrosuna eklenmektedir. Bunun için müfredatın ele alınarak teknolojiye uygun olarak yenilenmesi gerekir. Meslek liselerinde ve yüksek okullarda da daha etkin bilgi, teknolojik olarak daha gelişmiş makine altyapısı oluşturmalıdır.  İstihdam konusunda da girişimlerde bulunulmalı ve bol bol sektör kurumlarının ziyaretleri gerçekleştirilerek işbirliği için adım atılmalıdır.”

 


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
» Hedef; IPARD Programı’nın yaygın kullanılması
» Kocaoğlu: Sorumluluktan kaçmayacağım
» Türkiye’de 2018’de 1 milyon 375 bin 398 konut el değiştirdi
» “İzmir’i teknik tekstil merkezi yapmak istiyoruz”
» Aslan’dan ilk proje ’Kümelenme’
» Turkcell’den 1 yılda 58 milyon TL’lik enerji tasarrufu
» GEA, Türkiye’deki 20’nci yılını kutladı
» EBSOV kadınları gençler için sahne aldı
» Türkiye 2018’de, ev dekorasyonu alışverişini %63 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni