• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yapılandırma fırsatında son günler

23 Eylül 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Yapılandırma fırsatında son günler


           HABER MERKEZİ      
     7326 sayılı kanunun yapılandırma imkanı ile vatandaşların kamuya olan borç yükünü azalttığını belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu,  30 Eylül 2021 tarihinde müracaatların sona ereceğine dikkat çekerek esnaf sanatkarları tanınan fırsattan yararlanmaya çağırdı.
     İzmir Vergi Dairesi Başkanı Ömer Alanlı’nın İESOB ziyaretinde konuşan Mutlu, esnaf sanatkarları kısa mesajlarla bilgilendirilerek son günlerine girilen imkandan azami şekilde yararlanmalarını sağlayacaklarını söyledi.

BORCUN DÖRTTE ÜÇÜ AZALIYOR
     Borç yapılandırılması için başvuru süresinin 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan Başkan Mutlu, ‘Esnaf sanatkarlar pandemi sürecinden olumsuz yönde etkilenen kesimlerin başında geliyor. Alacakların yapılandırılmasına ilişkin kanun, kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı ve taksitlendirme imkanı getiriyor. Vergiler, vergi cezaları, idari para cezaları ile ilgili ihtilaflar sonlandırılacak. Vergi dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların zam ve faizleri dörtte üç oranının üzerinde azalıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor.

     Kanun yapılandırılan borçları 18 eşit taksitte 36 aylık sürede ödeme imkanı da veriyor. Taksitlere mevcutta uygulanan faizin çok altında oranda katsayı uygulanıyor.
     Bu imkan zor durumdaki üyelerimiz için önemli avantajlar getiriyor. Borçlu esnaf sanatkarlarımızın vakit geçirmeden yapılandırmaya müracaatları menfaatleri icabı olacaktır. Kanunla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler www.gib.gov.tr adresinden veya Alo 189 VİMER aracılığıyla bilgi edinebileceklerdir’ diye konuştu.


KANUN NELER GETİRİYOR?
     - Yapılandırılan borçların tamamının peşin veya ilk taksit süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında, borcun idari para cezası olması halinde ceza tutarından da ayrıca yüzde 25 oranında indirim yapılacak. Yani borcun meblağı önemli ölçüde düşüyor ve taksit imkanı sunuluyor.
     - Gelir vergisi, kurumlar vergisi, ÖTV, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası gibi  bir çok idari para cezası, ayrıca öğrenim ve katkı kredisi borçları ile odalara olan aidat borçları da yapılandırılabilecek.
     - Taksitle ödeme seçildiği takdirde ilk iki taksit önemli, ilk iki taksiti süresinde ödemeyenler kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacak.
     - 2021 sonuna kadar süresi geçmiş araç muayenelerinin yapılması halinde aylık yüzde 5 fazlaların tahsilinden vazgeçiliyor.
     - Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, yıl sonuna kadar aktiflerine kayıtlı olan taşınmazlar ile amortismana tabi iktisadi kıymetlerini yeniden değerleyebilecekler.
     - Usulsüzlük cezalarında da yarısı oranında indirim yapılıyor. Halen vergi incelemesinde olan veya takdir işlemleri devam eden mükellefler için de düzenlemeler bulunuyor. Pişmanlıkla ya da kendiliğinden beyana taksit imkanı ile matrah ve vergi artırımı imkanı veriliyor.


 


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 25 binin altına indi
» Günlük vak’a sayısında %7 düşüş.
» TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız
» TAV ilk dokuz ayda 88,1 milyon avro net kar açıkladı
» Ağırdır: Senaryolarla üretim modeline geçin
» Piyasalar istikrar istiyor
» TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül
» Son Kaynak Tedarik Tarifesi miktarı belirlendi
» Yabancı kartlarla yapılan ödemeler 59 milyar TL’ye ulaştı
» Türk Telekom’un yapay zekâ projesine birincilik ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni