• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yaşar Üniversitesi yeni akademik yıla hazır

02 Ağustos 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Yaşar Üniversitesi yeni akademik yıla hazır

   ► Prof. Dr. Dinçer, “Yaşar Üniversitesi genç bir üniversiteden yetişkin bir üniversite yolunda ilerliyor”

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Yaşar Üniversitesi gerçekleştirdiği basın toplantısında 2018-2019 akademik yılında açılacak yeni dönem hedefleri, açılacak yeni bölümler ve iş birliği projeleri konuşuldu. Toplantıda konuşan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, “Siber güvenlikte milli çözümler üretilmesine katkıda bulunmak için önde gelen savunma sanayi ve bilişim kurumlarından Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) ile iş birliği protokolü imzaladık” dedi.

“Makine Mühendisliği Bölümü açıldı”
     Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, Yaşar Üniversitesi’nin 17. yılını geride bıraktığını, artık genç bir üniversiteden yetişkin bir üniversite yolunda ilerlediğini dile getirdi. “Üniversitemizde 2 enstitü,  9 fakülte 2 yüksek okul ve  2 meslek yüksek okulu bulunuyor. 6 farklı ülkeden 292’si yabancı uyruklu olan 10 bin öğrenciye eğitim veren bir yüksek öğretim kurumuyuz. Bu süreçler içerisinde Yaşar Üniversitesi küresel ölçekte yenilikçi ve sürdürülebilir bir üniversite olma vizyonu ile çalışmalarına aralıksız devam ediyor” diyen Prof. Dr. Dinçer, “Yaşar Üniversitesi’nin alanında uzman kişileri kazanma politikası çerçevesinde; yurt içi ve yurt dışında görev yapmış deneyimli akademisyenler üniversitemizi tercih etmeye devam ediyor. Bu bağlamda 426 öğretim elemanımıza yeni akademik yıla hazırız. Bunların yaklaşık 230’u doktoralı öğretim elemanı. Üniversitemiz büyük bir gelişim gösteriyor. Önümüzdeki akademik yılda öğrenci alacağımız yeni bölümümüz var. Mühendislik Fakültesi bünyesinde Makine Mühendisliği Bölümü’nü açtık ve yüksek öğretim kurumu tarafından 2018-2019 akademik yılında 40 öğrenciyi de eğitime başlama iznini de almış bulunuyoruz” diye konuştu.

“Ortak diploma programı bu yıl hayata geçiriliyor”
     Fransız ECAM Lyon Mühendislik Okulu ile Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektik-Elektronik Mühendisliği Bölümü arasında ortak diploma lisans programını hayata geçirilerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Dinçer, “Akademik yılda ilk kez bu programa da öğrenci alacağız. Bu programın farklılığı şu; ilk defa Türkiye de bir lisans programı İngilizce ve Fransızca dillerinde  yıllık eğitim programını Türk eğitim hayatına bir ilk olarak sunuyor. Bu program temel olarak ilk 2 yılı Yaşar Üniversitesinde sonraki  yılı ise EKAM Lyon Mühendislik Okulu’nda gerçekleştirilecek. Bu eğitim sonunda mezun olan öğrenciler uluslararası geçerliliği olan ortak diploma sahibi olacak. Arzu eden öğrenciler ECAM Lyon’da bir yıl daha eğitim almaları halinde Fransa’da çok prestijli 5 yıllık mühendislik diplomasını da almış olacaklar” dedi.

“Siber güvenlikte milli çözümlere katkıda bulunacağız”
     Siber güvenlikte milli çözümler üretilmesine katkıda bulunmak için önde gelen savunma sanayi ve bilişim kurumlarından Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) ile iş birliği protokolü imzaladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Dinçer, “Siber güvenlikteki yerli ve milli çözümlerin üretilmesi çerçevesinde üniversitemizin Mühendislik Fakültesi ile HAVELSAN arasında imzalanan protokol kapsamında siber istihbarat laboratuarında bir yandan ülkemizin siber güvenlik alanında ihtiyaç duyduğu yazılımlar geliştirilirken, bir yandan da ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli uzmanlar yetiştirilecek” diye konuştu.

Selçuk Yaşar Kampüsü’nde revizyon
     Yeni eğitim yatırımları ile ilgili bilgi veren Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Selçuk Yaşar Kampüsü’nün bazı kısımları yeniden yapılandırma sürecine giriyor. Yaklaşık 70 bin metre karelik kapalı alanı kapsayan bu revizyonla birlikte bin 110 metre karelik toplam kapalı alanımız ve yaklaşık 10 bin öğrencimiz ile daha teknolojik ve ferah öğrenme ortamlarında eğitim hayatımıza devam edeceğiz” diye belirtti.

“Topluma fayda sağlamak için çalışıyoruz”
     Yaşar Üniversitesi’nin Stratejik Planı dahilinde çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Yiğitbaşı, “Eğitim ve araştırma odaklı bir üniversite olmanın yanı sıra insan, toplum ve çevre bağlamında da daha iyi bir yaşamın sürdürülebilirliğine inanıyoruz. Toplumsal sorumluluk anlayışımızı yerine getirmek için kampüsümüzde ve eko sistemimizde oluşturduğumuz, her geçen gün daha da geliştirmeye devam ettirdiğimiz AR-GE, İnovasyon ve Girişimcilik Kültürü ile birlikte topluma fayda sağlamak için çalışıyoruz” dedi.
     Yiğitbaşı, “Stratejk Planlarımızın en önemli unsurlarından biri olan AR-GE Girişimcilik ve İnovasyon kavramları çerçevesinde yatığımız çalışmalarla TÜBİTAK tarafından açıklanan ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite’ endeksinde her geçen sene yükselişimize devam ediyoruz. Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz ilk 10 arasında yer almak. Ayrıca dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olma hedefimizle yolumuza devam ediyoruz. Yine geçtiğimiz yıl TÜBİTAK 1601 Destek Programı’ndan yararlanmaya hak kazanan 9 üniversiteden bir olduk. Bu bağlamda Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’mizin yürüttüğü tüm faaliyetler bir önceki yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da TÜBİTAK tarafından desteklenecek” diye ekledi.

“İzmir’in daha yaşanabilir hale gelmesi için çalışıyoruz”
     Bilimsel ilerlemelerin yanı sıra kültürel sorumluluklarını da yerine getirdiklerini ifade eden Yiğitbaşı sözler,ne şöyle devam etti: “İzmir’in daha yaşanabilir hale gelmesi için de çalışmaya devam etmekteyiz. Üniversitemizin organizasyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile bu akademik yıl içinde ‘İzmir’de İyilik Var’ sloganı ile 103 sivil tolum kuruluşunu bir araya getirdik. Öğrencilerimizin öncülüğünde çeşitli projeleri gerçekleştirdik. Sayısı bini aşan gönüllüler aracılığı ile iyiliği ve dayanışmayı hatırlattık. Güzel İzmir’imizde birçok konuda farkındalık yaratmaya da devam ettik.”

 


+ Benzer Haberler
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Yaşlı zeytin ağaçları budama ile gençleşecek
» Fransa’da Türk modası rüzgârı esti
» Kayıt dışı istihdam teşvikle azalıyor
» Habip Aydoğdu, “76/76... ile sanatseverlerle buluştu
» Palandöken, “Kısa vadede SGK pirim oranları düşürülmeli”
» İçimdeki Hazine ile otizmli çocuklar engel tanımıyor
» Corendon Airlines’dan Germania’nın yarattığı boşluğa ilave kapasite kararı
» “Her şeye rağmen üretime, ihracata devam”
» İş dünyası üretim ve istihdam kaybından endişeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni