• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yaşlı Dostu Kent; Bornova

09 Ekim 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Yaşlı Dostu Kent; Bornova


   ► Bornova uluslararası Yaşlı Dostu Kentler Ağı’na üye oldu

           HABER MERKEZİ      
     Bornova Belediyesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün, ‘Yaşlı Dostu Kentler Ağına’ kabul edilen İzmir’de ilk Türkiye’de ise 5’inci belediye oldu. DSÖ Yaşlı Dostu Kentler Programı’na üye olmanın önemine vurgu yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bu ağ sayesinde bir yandan deneyimlerimizi aktarırken diğer taraftan küresel ölçekte 44 farklı ülkeden programa üye olan 1114 kentin de deneyimlerden yararlanma fırsatımız olacak” dedi.
     Bornova Belediyesi, 60 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik hayata geçirilen Sağlıklı Yaş Alma Merkezi ve yine belediye bünyesinde ücretsiz koruyucu sağlık hizmetleri veren Evde Yaşlı Bakımı Hizmeti ile Dünya Sağlık Örgütü Yaşlı Dostu Şehirler ve Topluluklar Küresel Ağı’na dahil oldu. Bornova nüfusunun yüzde 14’ünü yaş almış büyüklerden oluştuğunu ifade eden Başkan Mustafa İduğ, “Onlar bizim çınarlarımız. Onların rahat ve sağlıklı olabilmesi adına elimizden gelen her türlü çalışmayı yapıyor, desteği veriyoruz ”diye konuştu.

GURUR VERİCİ
     Bornova’nın aktif yaşlanma süreçlerine uygun bir kent olduğunu ifade eden Başkan İduğ, “İlçemizde yaş almış büyüklerimiz için yaptığımız çalışmaların Yaşlı Dostu Kent olma onurunu alması bizi mutlu etti. Bornova’mızı uluslararası platformlarda görünür kılmak ve Dünya Sağlık Örgütü gibi prestijli kurumlar tarafından yaptığımız çalışmaların küresel ölçekte yaygınlaştırılması kentimiz adına gurur vericidir” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ
     Sağlıklı Yaş Alma Merkezi, Bornova’da yaşayan 60 yaş ve üstü vatandaşların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi amacıyla Özgül Gündüz Halk Sağlığı Binası’nda hizmet veriyor. Bornova’nın çınarlarını bir araya getiren merkezde yaşam kalitesini arttıran spor, sanat ve kültürel aktiviteler gerçekleştirilerek, onların kültürel ve sosyal hayata entegrasyonu sağlanıyor. Ayrıca Sağlıklı Yaş Alma Merkezi’nden yararlananlar burada bulunan hemşire, diyetisyen ve diş hekimi ile ücretsiz sağlık hizmetleri alıyor.

EVDE BAKIM HİZMETİ
     Bornova sınırları içinde yaşayan 60 yaş ve üzeri tüm yaşlılara ihtiyaç duydukları sağlık hizmeti de ev ortamında, profesyonel sağlık ekibiyle sunuluyor.
     Bornova sınırları içinde yaşayan ve evinden dışarı çıkamayan, hareket kabiliyeti az veya olmayan 60 yaş üzerindeki ihtiyaç sahipleri düzenli olarak ziyaret ediliyor. Yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, tansiyon kan şekeri ve kolestrol ölçümleri de düzenli olarak yapılıyor.
     Ayrıca Yaşlı Bakım Hizmetleri kapsamında diş doktoru tarafından yaşlıların ağız ve diş sağlıkları da kontrol altında tutuluyor.

YAŞLI DOSTU KENT
     Yaşlı Dostu Kent, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 2006 yılında kabul edilen bir program olup, toplumlarda aktif ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamayı ve üyesi olan şehirler ve topluluklar arasında bilgi ve deneyim paylaşımını amaçlayan uluslararası bir girişimdir. Dünya çapında bir çok kentin dahil olduğu Ağda, Dış mekânlar ve binalar, ulaşım, konut, sosyal katılım, toplumsal yaşama dâhil olma ve toplumun yaşlıya saygısı, gibi kriterler aranıyor. Ayrıca vatandaşlık görevini yerine getirme ve iş gücüne katılım, bilgi edinme ve iletişim, toplum desteği ve sağlık hizmetleri başlıkları altında gerekenleri yerine getiren her kent, Yaşlı Dostu Kent olarak Yaşlı Dostu Kentler Küresel Ağı’nın bir parçası olabiliyor.


+ Benzer Haberler
» Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere ceza talebi
» Başkan Sandal: Bayraklı, her şeyin en iyisini hak ediyor
» Başkan Sandal: Bayraklı’daki her çocuğun elinden tutacağız”
» Yeşilova Höyüğü’nde 200 yeni buluntu
» Alsancak Tekel Binası, 2022’de sanatseverler ile buluşacak
» Geleceğin sanatçılarından 29 Ekim konseri
» Bayraklı’da Cumhuriyet Haftası
» Geleneksel el sanatları teknolojiyle buluştu
» Binlerce İzmirli Buca’da Gripin konserinde buluştu
» Buca’da cumhuriyet defilesi büyük ilgi gördü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.10.2021
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni