• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yatırımcıya 1 milyar 125 milyon TL’lik hibe paketi

07 Ocak 2021 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Yatırımcıya 1 milyar 125 milyon TL’lik hibe paketi

   ► Hayvansal üretim sektörü için 45 milyon euro, işleme-pazarlama sektörü için ise 80 milyon euro hibe desteği sunuldu

           DUYGU GÖKSU      
     Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı IPARD 2 10’uncu Başvuru Çağrısı tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Programa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-2 10’uncu Başvuru Çağrısı kapsamında; hayvansal üretim sektörü için 45 milyon euro, işleme-pazarlama sektörü için ise 80 milyon euro olmak üzere toplam 125 milyon euro, toplamda 1 milyar 125 milyon TL’lik hibe paketi sunduklarını açıkladı. Proje kabul süreci 15 Şubat’ta başlayacak.
     Pandemide güçlü bir motivasyonla projelerin hayata geçirildiğini ifade eden Pakdemirli, “Kırsalı uzak diyarlar olarak görmüyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’inin yaşadığı kırsal alanlarda kalkınma temel hedefimizdir. Ekonomik yatırımlar, IPARD, ORKÖY ve Uzman Eller projeleriyle kırsalı dört koldan destekliyoruz. Bu projeler sayesinde son 2,5 yıldır toplam 35 bin projeye, 3,3 milyar lira destek verdik, kırsalda 104 bin vatandaşımıza istihdam sağladık” diye konuştu.

Kırsalda 70 bin yeni istihdam
     IPARD kapsamında 42 ilde, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda 16 sektördeki yatırımlara, konularına göre değişmekle birlikte yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe sağlandığını ifade eden Pakdemirli, “IPARD kapsamında, son 10 yılda önemli mesafeler katedildi. Sağladığımız 5,1 milyar lira hibeyle 16 bin 103 projeyi destekledik. Kırsalda, 11 milyar liralık yatırım, 70 bin yeni istihdam oluşturduk. Oluşturulan istihdamın tamamının kırsal bölgelerde olduğu dikkate alındığında, IPARD’ın yerel kalkınmaya sağladığı katkıları daha net görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Yatırımlara 500 bin euroya kadar destek
     IPARD 2 kapsamında yeni yeni başvuru çağrısına ilişkin bilgi veren Pakdemirli, “Bugün itibarıyla IPARD-II 10. Başvuru Çağrısı kapsamında, hayvansal üretim sektörü için 45 milyon euro, işleme-pazarlama sektörü için ise 80 milyon euro olmak üzere toplam 125 milyon euro yani 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketini üreticimize, yetiştiricimize, yatırımcımıza sunuyoruz. Bu hibe paketiyle kırsalda yeni yatırımların önünü açmayı, istihdamı artırmayı, katma değerli üretimi geliştirmeyi hedefliyoruz. IPARD-II 10. Başvuru Çağrısı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yatırım Tedbiri” adı altında süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üreten tarımsal işletmelere destek sağlanıyor. Bu sektörlere yatırımın 500 bin euroya kadar olan kısmına destek verilecek. Hibe oranları yatırımın içeriğine göre yüzde 50 ile yüzde 70 arasında olacak” açıklamalarında bulundu.

İşleme ve pazarlamaya %40 ile %50 arası hibe
     Pakdemirli, 80 milyon euro bütçeli işleme ve pazarlama yatırımlarını içeren “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Tedbiri” altında ise süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve et ürünleri, kanatlı eti ve ürünleri, su ürünleri ile meyve-sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımları desteklediklerini söyledi. Bu sektörlerde yatırımın 3 milyon euroya kadar olan kısmının destekleneceğini ve hibe oranlarının ise yüzde 40 ile yüzde 50 arasında olacağını sözlerine ekledi.

“Vergi muafiyeti ile destek artıyor”
     IPARD yatırımlarında vergi muafiyeti olduğunu hatırlatan Pakdemirli, vergi muafiyeti ile birlikte yatırıma verilen destek miktarının daha da arttığına dikkat çekti. Proje hazırlama süresinin başladığını belirten Pakdemirli, “Proje kabul süreci 15 Şubat’ta başlayacak. Projelerin son teslim tarihi, hayvansal üretimi içeren Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yatırım Tedbiri için 16 Mart, işleme ve pazarlama yatırımlarını içeren Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Tedbiri için ise 23 Mart. Hazırlanan projeler son teslim tarihinden önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu il koordinatörlüklerine teslim edilecek” dedi.

"Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık”
     Kadın girişimcilerin proje seçim aşamasında öne çıkması için pozitif ayrımcılık yapıldığının altını çizen Pakdemirli sözlerini şöyle tamamladı: “Kadın girişimcilerin projelerine ilave puan vererek, proje seçim aşamasında öne çıkmasını sağlıyoruz. Bugüne kadar IPARD kapsamında 3 bin 865 kadın yatırımcının projesine toplam 1 milyar 263 milyon lira hibe ödedik. Yine 40 yaşın altındaki genç yatırımcılara hayvancılık tedbirinde ilave puan vererek, onların daha fazla hibe almasını sağlıyoruz. IPARD kapsamında destek verdiğimiz projelerin yüzde 61’i genç girişimcilere aittir. Amacımız kadın ve gençleri kırsalda tutmak, kendi işlerini kurmalarına destek olmaktır.”


+ Benzer Haberler
» Toplam vak’a 2 milyon 400 bini geçti
» Özel okullara KDV desteği sürecek
» Zeytinyağı ihracatı sezona başarılı giriş yaptı
» “Pandemi sonrasına hazırlanın, fırsatlara odaklanın”
» Uydu üzerindeki operasyonlar sorunsuz devam ediyor
» Pandemi sağlıklı gıdaya yönelişi arttırdı
» “Turizm Bakanlığı’nın turizm hedefi rakamları tartışılır”
» Dünyanın artık uzun vadeli riskleri fark etmesi gerekiyor
» Selçuk: 2020’de 869 bin işe yerleştirmeye aracılık ettik
» Rekabet Kurulu’ndan 17 firmaya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni