• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yatırımların azalma sebebi: İstikrarsızlık

12 Eylül 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Yatırımların azalma sebebi: İstikrarsızlık

           EZGİ ÜTKÜR / FATİH ÖZKILINÇ     
     İZTO’da Almanya’nın en büyük eyaletlerinden birisi olan Kuzey Ren-Vestfalya Tanıtım toplantısı düzenlendi. Açılış konuşmalarını İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu ve Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig’in yaptığı toplantıda Dr. Lassig, Türkiye’nin ekonomisine ve siyasal düzenine bakışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye istiktarsız olarak algılanıyor”
     Lassig, Almanya’ya yapılan Türk yatırımlarının yanı sıra Türkiye’ye gelen Alman yatırımların da olmasını istediğini belirtirken “Ne yazık ki bu durum 2016 yılından itibaren durgunlaştı. Buna neden olan, Türkiye’deki genel şartların istikrarsız olarak algılanmasıdır. Örneğin, cari açığın yüksek olması, en son yüzde 18’e gelmiş bir enflasyon oranı, Türk Lirası’nın git gide artan değer kaybı ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığındaki şüpheler. Ayrıca iyi ekonomik ilişkilerin olmazsa olmazı, istikrarlı sağlam hukuki ve genel şartlardır. Örneğin keyfi giriş yasaklarına ve tutuklamalara karşı güvencenin ve bağımsız yargının var olması gerekir. Umuyoruz ki, hazirandan sonra yapılan seçimlerin ardından OHAL’in kalkmasıyla, Türkiye’nin hukuk devleti düzeni tekrar eski haline dönecektir” diye konuştu.

“İlişkilerin düzelmesi için elimden geleni yaparım”
     İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin düzelmesi için katkıda bulunacağını ifade eden Lassig, “Sizleri Almanya ve İzmir başkonsolosluğunun görev bölgesi arasındaki ekonomik ilişkilerin düzelmesine katkıda bulunmak için elimden geleni yapacağıma temin ederim. Naçizane katkılarımdan biri bilhassa ticari ziyaretler için kullanılan vize prosedürü konusudur. Sizleri bu konuda temin ederim ki İzmir başkonsolosluğumuz Schengen vize kanununun tanıdığı yasal imkânları, yasalara uygun seyahat gereksinimi olan ve sıkça seyahat eden müracaatçıların bir yıllık veya daha uzun süreli vize taleplerini yerine getirmek için kullanmaktadır. Şirketiniz Almanya ile sıkı ticari temas içinde ise dikkatinizi sizlerin de şirket olarak başvurabileceğiz İzmir, Ankara ve İstanbul vize bölümlerinin azaltılmış evrakla hızlandırılmış prosedür anlamına gelen VİP listelerine çekmek isterim” dedi.

“Almanya ile ticaretimiz ülkemiz aleyhine açık veriyor”
     Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkilerin durumuna değindi. Elmasoğlu, “Almanya ülkemizin en büyük ticaret ortağı. Ancak ikili ticaretimiz sürekli ülkemiz aleyhine açık veriyor. 2016 yılında Almanya’ya ihracatımız 13 milyar dolar, ithalatımız 21 milyar dolar olarak gerçekleşmiş, 2017 yılında ise ihracatımız 15 milyar dolara yükselirken, ithalatımız yine 21 milyar dolar seviyesinde kalmış” diye belirtti.

“Kuzey Ren Vestfalya iyi bir yatırım noktası”
     Kuzey Ren Vestfalya’nın AB’ye açılmak isteyenler için çok iyi bir yatırım noktası olduğunun altını çizen Elmasoğlu, “Avrupa’nın en önemli lojistik merkezlerinden birisi olması, Belçika ve Hollanda limanları ile doğrudan bağlantıların bulunması, yoğun bir ulaşım networküne sahip oluşu, Almanya’nın tawmamında kurulmuş olan lojistik merkezlerinin yaklaşık dörtte birinin burada bulunması ve dinamik bir ekonomi ve sanayi ortamına sahip olması Kuzey Ren Vestfalya’yı bir adım öne çıkarıyor” açıklamalarında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» Organik tarımda üretim arttı
» “Taksicilik mesleğini zedeleyenleri barındırmamalıyız”
» İzmir için ‘Gelecek Stratejileri’
» CHP Milletvekili Serter: Hazinemiz nerede
» İzmir, yaratıcı endüstrilerin merkezi olabilir
» Anadolu’daki fabrika binalarını TOKİ yapsın
» 2019’un en hızlı trendi ‘Heli Taksi’ olacak
» Brisa, ‘Profleet’ ile filo yönetim çözümleri sunuyor
» Studio Billion ilk yatırımını aldı
» Küçükoğlu Holding, İtalyan CİMOS’u bünyesine kattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.12.2018
  Ticaret 18.12.2018
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni