• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Yazılımcıya ‘sanayici’ kimliği verildi

12 Ağustos 2017 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Yazılımcıya ‘sanayici’ kimliği verildi

   ► Özlü: Artık yazılımcılar, sanayicilerin elde ettikleri tüm haklardan faydalanabilecek. Bu paketin imkanlarını özellikle genç girişimcilerimiz takip etmeli.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi ile birlikte bilişim teknolojisi ve yazılım üreten firmaların da Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığını söyledi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen, "Bilişim Sektörü Buluşması" toplantısında konuşan Bakan Özlü, “Paketle, yazılımcılarımızı sanayici kapsamına aldık. Artık yazılımcılar, sanayicilerin elde ettikleri tüm haklardan faydalanabilecek. Bu paketin sunduğu imkanları, özellikle genç girişimcilerimiz takip etmeli” dedi.
     Şirketlerin ayakta kalabilmesi ve piyasanın etkin aktörleri olabilmesinin teknolojiye ne oranda yatırım yaptıklarıyla ilgili olduğunu anlatan Özlü, iş dünyasına ve girişimcilere teknolojiye yatırım yapmalarını önerdi.

Hedef: bin ar-ge ve tasarım merkezi oluşturmak
     Sanayileşme politikalarını günün koşullarına bağlı olarak yeniden güncellediklerine değinen Özlü, dijital değişime ayak uydurmanın, yazılıma bilişime yatırım yapmanın günümüzde zorunluluk olduğunu kaydetti.
     Özlü, bu konuda "Tekno Girişim Sermayesi Destek Programı kapsamında şu anda bin 933 girişimciye destek olduk ve programdan en fazla yazılım sektörü faydalandı. Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ürünlerin seri üretimini desteklediğimiz, Tekno Yatırım Destek Programı kapsamında ise şimdiye kadar 204 firmaya destek olduk. Her iki programımızla firmalara toplam 209 milyon TL destek vereceğiz. Bugün Türkiye'de 589 Ar-Ge ve 74 tasarım merkezi var. Bu sayıyı yıl sonuna kadar bine tamamlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Sektörün sorunları…
     Bilişim ve yazılım sektörlerinin yaşadığı sorunlara da değinen Özlü, bu konuda şunları söyledi: "Bu sektörlerin nitelikli iş gücü açığı, Ar-Ge teşviklerinin uygulanmasında yaşanan sorunlar, fiyat odaklı ihale süreçleri gibi problemler yaşadığınızı biliyoruz. Bu alanlarda çalışmalar yapmak ve ilerleme kaydetmek durumundayız. Bu amaçla, Bilgi Teknolojileri ve yazılım sanayimizin cirosunun en kısa sürede iki katına çıkarılmasını hedefleyen, 'Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Sanayi Programı' çalışmasını başlattık. Hem kamunun hem şirketlerin hem de bilişim ve yazılım sektörünün çok daha fazla proje üretmesi gerekmektedir."
Bilişim Vadisi 1. etap inşasının sürdüğüne ve bittiğinde 2 bin, proje tamamlandığında ise yaklaşık 100 bin nitelikli insana istihdam sağlanacağını anlatan Özlü, vadide 5 bin Ar-Ge firmasının faaliyet göstereceğine ve yılda 10 milyar dolar ciroya ulaşmasının hedeflendiğini bildirdi.

“3 Temel hedefe yoğunlaştık”
     Türkiye'nin sanayileşme sürecinde vagon değil lokomotif ülke olma hedefini seçtiğini hatırlatan Bakan Özlü, "Bakanlık olarak, 3 temel prensip ve hedef üzerinde yoğunlaşmış bulunuyoruz. Bunlardan birincisi 'İleri Sanayi Ülkesi Türkiye', ikincisi 'Bilim Merkezi Türkiye', üçüncüsü ise 'Teknoloji üssü Türkiye' hedefidir. Bu hedefler asla hayal değil” dedi.
     Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam pazar hacminin 2016 yılı sonu itibariyle 94,3 milyar TL ulaştığını anlatan Özlü, aynı dönemde ihracatın ise bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak, 3,1 milyar TL olarak kayda geçtiğini söyledi.  İhracatın 2 milyar TL’lik bölümünün yazılımdan geldiğini belirtti.

     Özlü, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Sanayi 4.0 gerçeğini düşündüğümüzde bilişimde ve yazılımda büyük sıçrama yapmak zorundayız. Bakanlığımız öncülüğünde kurulan 'Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu' 2017 yılı Ocak ayından itibaren faaliyetlerine başlamıştır. Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu, ülke sanayimizin dijital dönüşümüne ilişkin her türlü politika ve stratejiyi oluşturmak için gerekli çalışmaları yapmaktadır. 4. Sanayi Devrimi’ne ilişkin, değişik kurumlar, raporlar ve katkılar sunmaya devam ediyorlar. Söz konusu raporlarda, yapılacak yatırımlarla istihdama yaklaşık yüzde 5 ve GSYH'ye 200 milyarlık bir gelir sağlanacağı değerlendiriliyor."

“Hızlı balık” dönemi
     Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ise yazılımcıların sanayici kimliği kazanmasının önemine dikkat çekerek bu sayede devlet desteklerinden daha etkin yararlanabileceklerini söyledi.
     Dijital dönüşümün Türkiye'nin gelişimi için büyük bir fırsat olduğunu belirten Mete, bu noktada kamu ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

     Sektöre verilecek desteğin, Türkiye’den küresel yazılım şirketlerinin çıkmasına katkıda bulunacağını anlatan Mete, “Bilişim sektöründe yapılanlar ülkeye zenginlik getirir. Dünyada teknolojik bir dönüşüm yaşanıyor. Zengin ülkelerin geçtiği yollardan geçerek zenginleşemeyiz. Büyük balık küçük balığı yutar lafı gerçekliğini yitirdi. Artık hızlı balık yavaş balığı yutuyor. Kendini yenileyemeyen firmalar batıyor. Teknoloji ekonomide yeni bir dönem başlattı. Dijital dönüşüm, Türkiye’nin zenginleşmesi için en büyük fırsat” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir Gündoğdu meydanında milyonlar ‘İnce’ dedi
» Patates ve soğan zammında amaç; ‘İthalat’
» Petkim’den sermaye işlemleri bildirimi
» Otokoç Otomotiv 90. yaşında
» Arkadaşlıklarını çizen minik ressamlar ödüllerini aldı
» Arkas Trio’dan “Romantik Triolar” albümü raflarda
» “Hayvanlara hakları mücadelemiz devam edecek”
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2018
» İmar Barışı dolandırıcılarına dikkat!
» Egelilerden, üniversite- sanayi iş birliğinde yeni adımlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.06.2018
  Ticaret 21.06.2018
  Ticaret 20.06.2018
  Ticaret 19.06.2018
  Ticaret 18.06.2018
  Ticaret 14.06.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni