• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yeni ekonomik modele geçmeliyiz”

11 Eylül 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

“Yeni ekonomik modele geçmeliyiz”

   ► TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, ikinci çeyrek büyümesinin ekonomik yavaşlama beklentisini teyit ettiğini söyledi.

           HABER MERKEZİ     
     Tarım ve sanayi sektöründe ikinci çeyrekte yaşanan büyüme rakamlarının önemli bir sinyal niteliğinde olduğunu hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, ikinci çeyrek büyümesinin ekonomik yavaşlama beklentisini teyit ettiğini söyleyerek, sanayi sektörü ve KOBİ’lerin başı çekeceği bir büyüme modeline Türkiye’nin yurt dışı finansman ağırlıklı inşaat, altyapı ve enerji yatırımlarına dayalı bir büyüme modelinden, yüksek katma değerli sanayi üretimi ekonomisine geçmesi gerektiğini vurgulayan Turan, “Yaşadığımız ekonomik yavaşlama ve döviz kuru krizi, Türkiye’nin yolunun daima KOBİ merkezli yüksek katma değerli üretim ve ihracat olması gerektiğinin altını bir kez daha çizmiştir” dedi.

     İstanbul / Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyümesinin, iş dünyası olarak beklentiler dahilinde geldiğini söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sanayi ve tarım sektöründeki yavaşlamanın önemli bir sinyal niteliğinde olduğunu hatırlattı. Turan, “Tüketen değil üreten bir Türkiye için acilen ekonomik modelin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ekonomi yönetimimiz tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan bu kapsamda açıklamalar sonrasında ikinci çeyrek büyümesi, istikametimizi göstermesi açısından değerlidir. Yani yeni bir ekonomik modele geçmemiz gerektiği görülüyor. Bu noktada iş dünyası olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

     “Büyümeye ihracatın yaptığı yüzde 1’e yakın katkının, yüksek katma değerli üretim ve yüksek teknoloji kullanımı ile sürdürülebilir bir büyüme yaratacağını düşünüyoruz” diyen Turan, ikinci çeyrekte özellikle mayıs ayında başlayan finansal dalgalanmaya ve seçim sürecine rağmen elde edilen büyüme ivmesinin, ülkemiz açısından önemli olduğunu da kaydetti. Makroekonomik dengelere, KOBİ odaklı politikalar ile ekonomik ve yapısal reformlara ağırlık verilmesinin süreçte önemli olduğunu belirten Turan, yatırım ortamının güven duygusuyla birlikte iyileştirilmesi, inovasyon ve dijitalleşme ile katma değeri yüksek üretimle, ihracatın artırılmasına vurgu yaptı.

     Turan, sözlerine şöyle devam etti: “İhracatın yüzde 1’lik katkısının yanında mal ve hizmet ihracatının da büyümeye katkı yaptığını görüyoruz. Bu, Türkiye’nin yolunun daima yüksek katma değerli üretim ve ihracat olması gerektiğini gösterdi. Öte yandan tarım ve inşaat sektöründe yaşanan yavaşlamanın dikkatle izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üçüncü çeyrekte, finansal piyasalarda dalgalanmanın boyutunun arttığı göz önüne alınarak, büyümedeki yavaşlamanın daralmaya dönüşmemesi için, güven tesis edici makroekonomik adımlar hızlı ve şeffaf bir şekilde atılırken, mikro tarafta da KOBİ odaklı politikalar ile reformların önemli olacağı unutulmamalıdır.”

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, çevreci ulaşımın “okulu” oldu
» Veri koruma yasaları şirketleri zorlayacak
» Denizde ‘siber’ korsan tehlikesi
» Türkiye’nin en büyüğü Tüpraş
» “İZBAN çalışanına başka zam verilmeyecek”
» Petkim Turquality Programı ile markasına güç katacak
» Henkel’den Darüşşafaka’da ‘Keşif Dünyası’
» ‘Yemekmatik’ sofraya hızlı oturdu
» BMC. yerli ve milli KİRPİ ailesi ile Türk askerinin yanında
» Perakende satış hacminde %7,5’lik azalma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.12.2018
  Ticaret 18.12.2018
  Ticaret 17.12.2018
  Ticaret 15.12.2018
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni