• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yeni ekonomik modele geçmeliyiz”

11 Eylül 2018 Salı 15:00
12
14
16
18

“Yeni ekonomik modele geçmeliyiz”

   ► TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, ikinci çeyrek büyümesinin ekonomik yavaşlama beklentisini teyit ettiğini söyledi.

           HABER MERKEZİ     
     Tarım ve sanayi sektöründe ikinci çeyrekte yaşanan büyüme rakamlarının önemli bir sinyal niteliğinde olduğunu hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, ikinci çeyrek büyümesinin ekonomik yavaşlama beklentisini teyit ettiğini söyleyerek, sanayi sektörü ve KOBİ’lerin başı çekeceği bir büyüme modeline Türkiye’nin yurt dışı finansman ağırlıklı inşaat, altyapı ve enerji yatırımlarına dayalı bir büyüme modelinden, yüksek katma değerli sanayi üretimi ekonomisine geçmesi gerektiğini vurgulayan Turan, “Yaşadığımız ekonomik yavaşlama ve döviz kuru krizi, Türkiye’nin yolunun daima KOBİ merkezli yüksek katma değerli üretim ve ihracat olması gerektiğinin altını bir kez daha çizmiştir” dedi.

     İstanbul / Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyümesinin, iş dünyası olarak beklentiler dahilinde geldiğini söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sanayi ve tarım sektöründeki yavaşlamanın önemli bir sinyal niteliğinde olduğunu hatırlattı. Turan, “Tüketen değil üreten bir Türkiye için acilen ekonomik modelin gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ekonomi yönetimimiz tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan bu kapsamda açıklamalar sonrasında ikinci çeyrek büyümesi, istikametimizi göstermesi açısından değerlidir. Yani yeni bir ekonomik modele geçmemiz gerektiği görülüyor. Bu noktada iş dünyası olarak her türlü katkıyı vermeye hazırız” dedi.

     “Büyümeye ihracatın yaptığı yüzde 1’e yakın katkının, yüksek katma değerli üretim ve yüksek teknoloji kullanımı ile sürdürülebilir bir büyüme yaratacağını düşünüyoruz” diyen Turan, ikinci çeyrekte özellikle mayıs ayında başlayan finansal dalgalanmaya ve seçim sürecine rağmen elde edilen büyüme ivmesinin, ülkemiz açısından önemli olduğunu da kaydetti. Makroekonomik dengelere, KOBİ odaklı politikalar ile ekonomik ve yapısal reformlara ağırlık verilmesinin süreçte önemli olduğunu belirten Turan, yatırım ortamının güven duygusuyla birlikte iyileştirilmesi, inovasyon ve dijitalleşme ile katma değeri yüksek üretimle, ihracatın artırılmasına vurgu yaptı.

     Turan, sözlerine şöyle devam etti: “İhracatın yüzde 1’lik katkısının yanında mal ve hizmet ihracatının da büyümeye katkı yaptığını görüyoruz. Bu, Türkiye’nin yolunun daima yüksek katma değerli üretim ve ihracat olması gerektiğini gösterdi. Öte yandan tarım ve inşaat sektöründe yaşanan yavaşlamanın dikkatle izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üçüncü çeyrekte, finansal piyasalarda dalgalanmanın boyutunun arttığı göz önüne alınarak, büyümedeki yavaşlamanın daralmaya dönüşmemesi için, güven tesis edici makroekonomik adımlar hızlı ve şeffaf bir şekilde atılırken, mikro tarafta da KOBİ odaklı politikalar ile reformların önemli olacağı unutulmamalıdır.”

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni