• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni nesil enerji dostu hastanelerin sayısı artıyor

04 Eylül 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Yeni nesil enerji dostu hastanelerin sayısı artıyor


           HABER MERKEZİ      
     Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan bilgilendirmede, yeni inşa edilen hastanelerde uygulanan yüksek kalite yapı standartları ile yüzde 90’a varan oranlarda enerji verimi sağlandığı belirtildi.
     Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün, nitelikli yatak sayısını artırmak, daha kaliteli ve yüksek konforda sağlık hizmeti sunumu için yeni yatırımları hayata geçirdiği ifade edildi. Mevcut hastaneler kapasite, fiziki, teknoloji, altyapı alanlarında yenilenmeye gideceği söylenen bilgilendirmede, “Yeni planlanan ve inşa edilen sağlık yatırımları ile Türkiye bugün artık uluslararası platformda model ülke olarak gösteriliyor. Modern tıbbin olanaklarının sunulduğu, sağlık hizmet kalitesini yükselten yeni nesil hastaneler yapı standartları açısından da yüksek kalite ve verimlilikte inşa ediliyor. Dünya genelinde enerji tüketiminin artmasıyla birlikte, enerji verimliliği, tasarrufunun önemi artıyor. Bu verimliliği, tasarrufu sağlayacak sistemler kuruluyor” ifadeleri kullanıldı.  

Yeni hastane inşaatlarında zorunlu standartlar getirildi
     Kojenerasyon/trijenerasyonun 200 yatak üstündeki yeni hastane inşaatlarında uygulanmasını zorunlu hale getirildiği belirtilen bilgilendirmede, “Sadece sağlık sektöründe değil, her sektörde ve binada uygulanabilen kojenerasyon sisteminin tüm dünyada kullanımı yaygınlaşırken, Türkiye’de son 10 yıldır daha sık kullanılmaya başlandı. Kojenerasyon/trijenerasyon sistemleri, tek çeşit yakıt enerjisini, tek bir proses ile hem elektrik hem de ısı enerjisine dönüştürebilen sistemler olarak tanımlanabilir. Tesislerin ihtiyacı olan elektrik ve ısıl enerji tek bir kaynaktan ve ihtiyacın bulunduğu lokasyonda üretilerek, hem tesislerin enerji üretim maliyetlerini, hem de elektrik ve ısının ayrı üretilmesinin sebep olacağı verim kaybını düşürüyor. Bu sebeple hem elektrik, hem ısıl ihtiyacı olan hastanelerin enerji ihtiyacının kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile karşılanması verimliliğin artırılması yolunda önem kazanıyor” denildi.

Yüzde 90’a varan oranda verim amaçlanıyor
     Yeni hastane inşasında kullanılan kojenerasyon/trijenerasyon sayesinde hastanelerin kendi elektrik ve ısısını üretmesinin mümkün olduğu bildirildi. Bilgilendirmede, iki farklı güneş enerjisi sisteminin kullandığı belirtilerek, “Verim ve tasarruf işletmeye bağlı olmakla birlikte, genel olarak yüzde 90’a varan oranda verim, yüzde 60’a varan oranda tasarruf sağlanıyor. Yenilenebilir ve kolay erişilebilen enerji kaynaklarından güneş enerjisi de hastanelerde kullanılıyor. İki farklı güneş enerji sistemi bulunuyor. Sistemlerden birinde sıcak su temin ediliyor. Bir diğer güneş enerji sisteminde ise kurulan panellerle elektrik enerjisi elde edilebiliyor” ifadelerine yer verildi.


+ Benzer Haberler
» Vefat eden sayısı tekrar 200’ün üzerine çıktı
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni