• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeni nesil zeyinyağı, yeni nesil kooperatif

17 Kasım 2020 Salı 10:00
12
14
16
18

Yeni nesil zeyinyağı, yeni nesil kooperatif

           HABER MERKEZİ      
     MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi; Milas zeytinyağının üretim altyapısını güçlendirmek, Türkiye’nin dünyadaki organik zeytinyağı üretimindeki payını artırmak amacıyla GEKA’dan hibe desteği sağlamak için proje işbirliği yapacaklar.
     MİTSO ile kooperatif arasında GEKA projesi hazırlanması için proje işbirliği toplantısı yapıldı. Toplantıya MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu, Oda Genel Sekreteri Kazım Sarıoğlu katıldı. Kooperatif adına ise Kooperatif Başkanı Nadi Güler ile Kooperatif yöneticileri Feridun Kaykı ve Mehmet Al katıldılar. Toplantıda MİTSO ile Bafa Doğal Yaşam Tarımsal Üretim ve Pazarlama Kooperatifi arasında GEKA’ya hibe desteği projesi hazırlanması amacıyla bir protokol imzalandı.

     Protokole göre; Milas’ın coğrafi işaretli ürünü olan ve yöredeki memecik türü zeytinlerden elde edilen Milas Zeytinyağının üretim altyapısının güçlendirilmesi, üretimindeki katma değerin arttırılması, Türkiye’nin dünyadaki organik zeytinyağı üretimindeki payının arttırılması amacıyla T. C. Güney Ege Kalkınma Ajansından (GEKA) hibe desteği almak için proje işbirliği yapılacak. Proje kapsamında kontinü sistem yağ ekstraksiyon hattı, zeytinyağı stok tankı, azot sistemi ve şişe dolum makinesi satın alınması bulunuyor.

     Proje ile Milas’ın organik zeytinyağı üretim alanı ilan edilmiş olan Bafa Gölü kıyısındaki Kapıkırı bölgesindeki yüksek polifenol değerlerine sahip organik Milas zeytinyağının üretilmesi ve pazarlanması hedefleniyor.
    Protokole, MİTSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Tiryakioğlu tarafından imzalandı. Kooperatif adına ise protokolü Nadi Güler imza attı.
    Projenin GEKA tarafından kabul edilmesi durumunda MİTSO, coğrafi işaretli zeytinyağı üretimi için destek verecek ayrıca fuar katılımları ve yurtdışı pazara açılma konusunda da kooperatife destek sağlayacak.

     Protokolün imza töreninde konuşan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas’ta yaygın olan memecik türü zeytinlerden erken hasat, soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen Milas zeytinyağına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescili yaptırdıklarını, yakında da Avrupa Birliğinden coğrafi işaret alınacağını belirterek “Amacımız, Milas’ta, Milas zeytinyağının coğrafi işaret standartları kapsamında üretilmesini sağlamak. Bu konuda kooperatif ile bir GEKA projesi işbirliği yapıyoruz. Ne kadar çok zeytinyağını coğrafi işaret kalitesinde üretilmesini sağlarsak üreticimiz de o oranda kazançlı çıkacaktır. Zeytinyağını pazara daha kolay sürebilecek, daha iyi gelir elde edebilecektir. GEKA’nın projemizi onaylamasını umuyoruz” diye konuştu.

     Kooperatif Başkanı Nadi Güler de GEKA projesinde MİTSO ile yaptıkları işbirliğinin yöredeki organik zeytinyağı üretimine katkı sağlayacağını belirterek “GEKA projemizi onaylarsa Milas yöresinde organik ve coğrafi işaretli zeytinyağı üretimi artacaktır. Bu işi kooperatif olarak başarabilirsek diğer üretici kooperatiflerine de örnek oluşturabiliriz. Bu şekilde, yeni nesil bir kooperatifçilik anlayışını ve uygulamasını yaygınlaştırabiliriz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye, 1 ayda 110 milyon dolarlık mandalina ihraç etti
» İlk yerli Tetanos-Difteri aşısı kullanıma hazır
» Konak’ta nikâhla İstanbul sözleşmesi bir arada
» Büyükşehir, ikinci kadın sığınma evini hizmete açıyor
» İSİB, 2020’nin son sanal heyet organizasyonunu Kolombiya’ya yapıyor
» AVM sektöründe ikinci yeni dönem
» Uzundere’de ikinci etap kapsamında anahtar teslimi başladı
» Aksigortalılar dosya durumlarını WhatsApp bildirimleriyle anlık öğreniyor
» Güvenli alışverişin ilk adımı iade süreçlerini okumak
» “Sürdürülebilir kalkınma kadınların ekonomiye eşit katılımlarıyla mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
  Ticaret 19.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni