• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Yeni yılda suya yüzde 10 zam

28 Kasım 2017 Salı 13:00
12
14
16
18

Yeni yılda suya yüzde 10 zam

   ► Konutlarda 0-20 metreküp arası 4 TL 16 kuruş olan suyun metreküpü 4 TL 58 kuruşa, 21 metreküp ve üzeri harcamada 9 TL 28 kuruş olan suyun metreküpü 10 TL 21 kuruş olacak.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İZSU Genel Kurulu’nda alınan karara göre yeni yıldan itibaren İzmir’de su tarifesine yüzde 10 zam yapılmasını eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “Bir yıl içinde suya toplamda yüzde 25 oranında zam yapılıyor. Ne hizmet verdiniz de zam yapıyorsunuz? Zam değil tasarruf yapın” dedi. AK Partili Doğan’ın eleştirisine yanıt veren Başkan Kocaoğlu ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi, maliyetleri hesaplayacak zammını yapacaktır. İstanbul her ay enflasyona göre zam yaptığına göre 2017 yılında yüzde 13 zam yapmıştır. Biz daha hiç zam yapmadık. Rakamı maliyeti hesaplarım, bütçemi yaparım, yüzde on karımı koyarım ve su fiyatını belirlerim” ifadelerini kullandı.
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başkanlığında toplanan İZSU Genel Kurulu’nda 2018 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programı görüşüldü. 2 milyar 276 milyon 209 bin liralık bütçe, AK Parti’nin ret oylarına karşılık oy çokluğuyla onaylandı. Bütçe kapsamında 1 Ocak 2018’den itibaren su tarifesine yüzde 10 zam uygulanacak. Buna göre, konutlarda 0-20 metreküp arası 4 TL 16 kuruş olan suyun metreküpü 4 TL 58 kuruşa, 21 metreküp ve üzeri harcamada 9 TL 28 kuruş olan suyun metreküpü 10 TL 21 kuruş olacak. Konut dışı tüketim 9 TL 57 kuruştan 10 TL 53 kuruşa yükselecek.

24 yılda hiçbir şey değişmedi
     Oturumun dilek ve temenniler kısmında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İZSU’nun 2018 yılı performans ve mali bütçesini sert bir dille eleştirdi. 1994 ve 2017 yıllarına ait gazete küpürlerini göstererek 24 yıl önce elinde bidon ile tankerler önünde su bekleyen İzmirlilerin, hizmet eksikliğinden dolayı hala tankerler önünde su beklediğini dile getiren Doğan, “İki resim arasında 24 yıl var. Ama aradan geçen 24 yıla karşın bu kentte hiçbir şey değişmemiş. 24 yıl önce elinde tankerle su kuyruğunda bekleyen İzmirli 2017’de de aynı su kuyruğunda bekledi. Avrupa’nın ve dünyanın birçok kenti, denizden su arıtıp dağıtmaya başlamışken hatta sizin de böyle vaadiniz vardı ama şimdi susuzluğu ve çileye dönen su kuyruklarını konuşuyoruz” dedi.

“Zam değil tasarruf yapın”
     İzmir’de 2017 yılı içerisinde suya yapılan toplam zammın yüzde 25’e ulaştığını kaydeden Doğan, “Ne hizmet verdiniz de zam yapıyorsunuz? Son zam ile birlikte İzmir’de son bir yılda suya yüzde 25 zam yapılmış oluyor. İstanbul’un zam oranı 39 kuruş. Balıkesir yüzde 25 indirim, İstanbul yüzde 5 indirim yaptı, Ankara, Eskişehir ve yanı başımızdaki Manisa’da ise zam yok. Çanakkale’de 5 yıldır suya zam yapılmıyor. İzmir sadece zamda değil su kaçaklarında da şampiyonluğa oynuyor. İzmir’de su kayıp oranı yüzde 30,5. Su akıyor, İZSU bakıyor. Zam değil tasarruf yapın. Kurumun artan giderlerini frenleyin. Tasarruf demişken, ‘Suyumuz A kalite, musluk suyunu rahatlıkla içebilirsiniz’ demiştiniz. Bari hizmet binalarında kullandığınız suyu İZSU’nun Bornova’da açtığı şişeleme tesisinden getirin ve zararı en aza indirin. Koca tesiste binlerce su rafta bekliyor, en azından İZSU’nun kendine bir hayrı dokunmuş olur” ifadelerini kullandı.

AK Parti’den ret
     2018 yılı İZSU bütçesi için ret oyu vereceklerini açıklayan Doğan, son olarak şunları söyledi: “Kavaklıdere Arıtma Tesisi için harcanacak 2 milyon 500 bin TL bütçe nedir? Biten tesise hala yapım parası mı ödüyoruz? Yüzülebilir Körfez Projesi için 85 milyon TL bir harcama kalemi öngörülmüş. İki yıl boyunca izin diye kıyameti kopardınız ama aradan geçen bunca zamana rağmen bir çivi bile çakılmadı. Yoksa İZSU’da bu projeye harcayacak para mı kalmadı? İZSU kentteki durumun ciddiyetini kavrayamamış; 3 adet tanker alımına üzülsek mi, sevinsek mi bilemedik? Hizmetten çok zam anlayışına son vermenizi diliyoruz. İZSU başarısız bir yönetim sergilemektedir. Yönetim kurulu başkanı olarak, bu kurumu yönetemediğiniz ortadadır. Bu gerekçe ile ret oyu kullanacağız.”

“Bu kurum tescilli namusludur”
     Doğan’ın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi İmet Tunç’un, bütçedeki özel güvenlik ödeneğiyle ilgili sözleri mecliste tansiyonu yükseltti. 90 milyon 200 bin TL ödeneğin ilçe belediye bütçelerinden yüksek olduğunu belirten Tunç, bu ihaleyle ilgili İZSU karşısındaki kahvehanelerde dedikodular olduğunu söyledi. Bunun üzerine Kocaoğlu, “İZSU’nun güvenlik ihaleleri arka taraftaki kahvehanede mi yapılıyor demek istiyorsun? Belgen olmadan, duyum, dedikodu bilmem ne ile konuşarak kimseyi zan altında bırakamazsın. Büyük lokma yutacaksın büyük laf etmeyeceksin. İZSU’da güvenlik elemanlarıyla ilgili konuşuyorsun. Duyduğun bir şey varsa gelir söylersin, araştırırız. Söylediğin laf nereye gitti? Abim, kardeşim… Bu kurumu kirletemezsiniz. Bu kurum tescilli namusludur” ifadelerini kullandı.

“Biz daha hiç zam yapmadık”
     Kanunlara göre maliyetleri hesapladıktan sonra yüzde 10 karla su metreküp tarifelerinin belirlendiğini belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti: “İzmir’de günde kişi başına 69 litre su arıtılıyor. İstanbul’da 34 litre. İzmir Büyükşehir Belediyesi, maliyetleri hesaplayacak zammını yapacaktır. İstanbul her ay enflasyona göre zam yaptığına göre 2017 yılında yüzde 13 zam yapmıştır. Biz daha hiç zam yapmadık. Rakamı maliyeti hesaplarım, bütçemi yaparım, yüzde on karımı koyarım ve su fiyatını belirlerim. Kanun emrettiği şekilde… 2018 yılının ülkemiz açısından zor geçeceği de bir realitedir, bu ülkede kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz. Biran evvel memleketin selamete çıkmasını isteriz başta dış politika ve ekonomide.”

Yüzülebilir Körfez Projesi askıya alındı
     Yüzülebilir Körfez Projesi’ne ayrılan bütçeye ilişkin eleştirilere yanıt veren Kocaoğlu, Büyük Körfez Projesi’ni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın İzmir Körfez Geçişi Projesi’yle çakışması nedeniyle askıya aldıklarını açıkladı. Kocaoğlu, “Niyetimiz proje bittikten sonra toplu bir şekilde ihaleye çıkmaktı. Yalnız bizim projemizle Körfez Geçişi Projesi çakıştı. Görüldü ki İzmir Büyükşehir Belediyesi 1,5 milyar TL para harcayarak 13,5 km uzunluğunda, 22 metre genişlikte ve 8 metre derinlikte sirkülasyon kanalı açtığında körfez suyu sirkülasyonu yüzde 40 artacak. Ancak, ÇED raporuna göre tüp geçit yapılırsa sirkülasyondaki iyileşme oranı yüzde 10’a düşüyor. Tüp Geçit ÇED’inde tekrar bir çalışma yapılıyor. Sirkülasyonu yeniden yüzde 40’a çıkarmak için 17 milyon metreküplük deniz dibinde tarama yapılması gerektiği ortaya konuyor. Biz işimizi askıya aldık. Boşa kürek sallayacak halimiz yok. Biz alacağımız makinalarla iyileştirmeye devam edeceğiz. Ne zaman ki tüp geçit ihaleye çıkar, iyileştirme için 17 milyon metreküplük tarama da ihaleye çıkar o zaman İzmir Büyükşehir Belediyesi 13,5 km’lik sirkülasyon kanalının ihalesine çıkacaktır” dedi.

“Bu yol haritası ile yolumuza devam edeceğiz”
     Öte yandan Genel Kurul’da küresel iklim değişikliğine karşı kenti hazırlamak ve muhtemel su sıkıntısına karşı yeni yol haritası oluşturmak için hazırlanan İzmir İçme Suyu Projesi Master Planı’na ilişkin bir sunum yapıldı. Plan kapsamında 2050 yılında İzmir nüfusunun 8 milyon 177 bin 565 kişi, su ihtiyacının ise 856, 58 milyon metreküp olacağı belirtildi. Başkan Kocaoğlu, uzun zamandır hazırlıkları yapılan master planının çalışmalarının tamamlandığını dile getirerek, “Bu yol haritası ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.
     Konuşmaların ardından yapılan oylamada İZSU 2018 yılı bütçesi AK Parti Grubu’nun ret oylarına karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

 


+ Benzer Haberler
» İZBAN’da grev hazırlığı
» Sağlığa 217 yeni yatırım ile 7 bin yeni yatak
» Türk çeliğine İran tehdidi
» Terzioğlu mobil dünyanın zirvesinde
» “İzmir sanayicisinin sesini duyun”
» Palandöken, “1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”
» Türk bilim insanlarına “yurda dön” çağrısı
» Konkordatolara denetim geliyor
» ‘Dijital Anadolu’da Yol Haritası Bursa için çizildi
» Serter: “Güçlü STK güçlü iletişimle mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni