• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yenilenebilir enerji artışında Avrupa’da üçüncü sıradayız

16 Temmuz 2019 Salı 19:00
12
14
16
18

Yenilenebilir enerji artışında Avrupa’da üçüncü sıradayız

   ► Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol: Yenilenebilir enerjide Türkiye’de önemli adımlar attık.

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech tarafından düzenlenen ‘Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler’ panelinde konuşan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, dünyada hiçbir ülkenin izole bir enerji adası olmadığını ve karşılıklı etkileşim içinde bulunduğunu söyledi. Son 5 yıl içerisinde yenilenebilir enerjideki kurulu güç artışında Avrupa’da Türkiye'nin üçüncü sırada olduğunu belirten Birol, “Almanya ve İngiltere’nin hemen arkasındaki Türkiye, başından beri bu konuya çok fazla ilgi gösteren İspanya, Fransa ve diğerlerinin de önünde. Bu çok güzel bir başarı ama potansiyelimiz son derece yüksek” dedi.

“Türkiye yenilenebilir enerjide önemli adımlar attı”
     Yenilenebilir enerjinin tüm dünyada çok hızlı büyüdüğüne dile getiren Birol, “Yenilenebilir enerji devriminin başladığı yer Avrupa. Ama şu andaki lider Çin. Avrupa'da başlamasının nedeni ise yenilenebilir enerjinin iklim değişikliğine karşı ciddi bir koz olması. Bu konuda ciddi sübvansiyonlar var. Bu sübvansiyonlar sayesinde yenilenebilir enerjinin kullanımı artınca, maliyetler de düştü. Şu an da birçok yenilenebilir enerji kaynağı devlet sübvansiyonuna gerek olmadan diğer kaynaklar ile yarışabilir hale geldi. Özellikle de rüzgar ve güneş.

     Yenilenebilir enerjide Türkiye’de önemli adımlar attık. Son 5 yıl içerisinde yenilenebilir enerji kurulu güç artırımında Avrupa’da Türkiye üçüncü sırada. Bu muazzam bir şey.
     Almanya ve İngiltere’nin hemen arkasındaki Türkiye, başından beri bu konuya çok fazla ilgi gösteren İspanya, Fransa ve diğerlerinin de önünde. Bu çok güzel bir başarı ama potansiyelimiz son derece yüksek” dedi.
     Doğal gaz için 2018'in altın bir yıl olduğunu belirten Birol, Çin'in bu sektöre ivme kazandıran gelişmesinin özellikle şehirlerdeki hava kirliliğini azaltmayı hedeflemesinden kaynaklandığını aktardı.

“Enerji verimliliğindeki iyileşme beklentilerin altında”
     Fukuşima kazası ile birlikte nükleer enerjide dünya üretiminde düşüş görülmeye başlandığını dile getiren Birol, Ama geçen yıl itibarıyla ilk defa 2018 yılında, dünyadaki nükleer enerji üretimi Fukuşima seviyesine tekrar geldi. Burada yine başı Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerin açtığı santraller çekiyor” diye konuştu.
     Öncelikli konunun enerji verimliliği olduğunu da aktaran Birol, “Daha sürdürülebilir bir enerji sistemini çevre açısından, enerji güvenliği açısından sağlamak için dünyadaki enerji verimliliğinin her yıl yüzde 3 oranında iyileştirilmesi, gelişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ama rakamlara baktığımızda maalesef dünyadaki enerji verimliliğindeki iyileşme beklentilerin son derece altında” diye konuştu.

     STM Genel Müdürü Murat İkinci ise, enerji kavramının özellikle sanayi devrimi sonrasında dünyanın genelini ilgilendiren en önemli hususlardan birisi olduğunu söyledi. Enerji kaynaklarının sınırsız olmadığı gerçeği ve özellikle ülkelerin enerjiye olan taleplerinin devamlı artış göstermesinin, konuyu dünya gündeminde üst sıralara taşıdığını anlatan İkinci, "Yakın zamanda ve günümüzde yaşanan çatışmaların, uluslararası alandaki savaşların birçoğunun temelinde aslında enerji unsurunu görüyor olmamız bu olguyu desteklemektedir” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankası: Para politikasındaki temkinli duruş sürecek
» İzmir’den Ankara’ya cinsiyet eşitliği talebi
» Küresel gıda fiyatları Kasım’da yükseldi
» PAGEV, Türkiye’ye geri dönüşümle 6 yılda 7 Belgrad Ormanı kazandırdı
» Kadınlar ve gençler Ticaret Bakanlığı ve UPS ile dünya ticaretine girecek
» Gürer: “Bakan’ın meralardaki daralmadan haberi yok!”
» Milas OSB’de gecikme ve aksama yok
» İnci Akü, Maxim A’yı Mısırlı bayilere tanıttı
» “Kadın, Türkiye’de yaşam mücadelesi veriyor”
» Türk teknoloji şirketi Medianova’dan çarpıcı sonuçlar; Black Friday ilgiyi 10’a katladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.12.2019
  Ticaret 05.12.2019
  Ticaret 04.12.2019
  Ticaret 03.12.2019
  Ticaret 02.12.2019
  Ticaret 30.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni