• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yerli ilaç firmaları dünyaya TSE standardı ile açılacak

06 Eylül 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Yerli ilaç firmaları dünyaya TSE standardı ile açılacak

           SEDA GÖK / ANKARA     
     İnsan sağlığı için güvenli ürünler üretilmesini sağlamak ve hijyeni hayatın odak noktasına yerleştirmek için yeni bir standart geliştiren Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) bu standardına dünyada ilk kez Helvacızade grubu hak kazandı. Dünyada hijyen ve sanitasyon eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarının ölüm sebeplerinde ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 537 farklı ürünle hijyenik bir şekilde dünyada hizmet sunmaya devam edeceklerini söyledi.

     TSE’nin insan sağlığı için güvenli ürün elde edilmesini planlayan TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Standardı Belgesi’ni tüm sektörler içerisinde dünyada ilk kez almaya hak kazanan Helvacızade Grubu için Konya’da tören düzenlendi. Törende konuşan Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, 537 farklı ürünleri ile tüm dünyada insanların sağlığına katkı sağlamayı sürdürdüklerini belirterek, ‘’Türkiye’den global bir marka olarak çıkmak ve tüm dünyaya kaliteli ürünler sunmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Helvacızade Grubu olarak 2 arge merkezimiz bulunuyor. Zade Vital ilaç tesislerimizde yumuşak kapsül sert kapsül üretebiliyoruz. Bu tesislerde günlük kapasitemiz yeni yatırımlarla 3 kat artacak. Son 5 yılda 50 milyon dolar yatırım yaptık ve yatırımlarımız devam edecek’’ dedi.

Enfeksiyon en önemli ölüm sebeplerinden biri
     TSE Başkanı adem Şahin de konuşmasında, şunları kaydetti:
     “Ekonomiye yön veren ülkeler standardizasyon alanında uluslararası alanda güce sahip olan ülkelerdir. Havacılık sektöründe otellere AVM’lerden hastanelere kadar insanların belirli sürelerde birlikte zaman geçirdiği toplu yaşam alanlarında önem taşıyan hijyen ve standardizasyon TSE’nin bu çalışmasının uluslararası standart olarak kabul görmesi önemli bir artı olacak.

     Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre enfeksiyon hastalıkları önemli ölüm sebeplerinden biri. Ayrıca hijyen ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin bir göstergesi haline geldi. Bu belge hijyen ve standardizasyon kurallarının sisteme entegre edildiği, üretimin bu kurallara uygun gerçekleştiğinin göstergesi olarak kabul edildiğinin işaretidir. Küresel ölçekte söz sahibi markalar oluşturmanın temelinde yenilikçe ürün geliştirme kabiliyeti ve dünya standartlarının üzerine çıkacak bir kalite anlayışı ile üretim yapabilme bilinci gerekiyor. Helvacızade grubu tüm sektörler içerisinde ülkemizde ve dünyada ilk alarak bu bilinci gösterdi.”

TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN TSE STANDARDI
     TS 13811 Hijyen ve Sanitasyon Standardı’nın sağlık ve temizlik kapsamında yürütülen tüm çalışmalara referans olması planlandı. Kuruluşlar için toplum sağlığını korumaya yönelik yönetimsel bir çerçeve oluşturmayı, amaç ve hedeflerine ulaşmak için şartları tanımlamayı, toplum sağlığının korunmasına yönelik asgari hijyen standartlarına ulaşmayı hedefleyen TSE, bu standart ile insan sağlığı için güvenli ürün elde edilmesini planlıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni