• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yerli kağıt üretimine destek şart”

11 Ekim 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Yerli kağıt üretimine destek şart”

   ► İzmir Ticaret Odası’nda son Ekonomik Gelişmeler Işığında Kağıt, Etiket, Ambalaj ve Matbaacılık Sektörünün Geleceği konulu panel düzenlendi.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Odası’nda son Ekonomik Gelişmeler Işığında Kağıt, Etiket, Ambalaj ve Matbaacılık Sektörünün Geleceği konulu panel düzenlendi. Panel, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın açılış konuşmaları ile başladı. Toplantıda konuşan Özgener, “Son 1 yılda sektörün en önemli hammaddesi selüloz fiyatlarında yüzde 80’in, kağıt fiyatlarında  yüzde 100’ün üzerinde artış meydana geldi” dedi.
     Döviz kurlarında yaşanan hızlı yükselişin, ülkemizin ithal kalemlerinin başında yer alan enerji, petrol ürünleri, ithal hammadde ve ara malı fiyatlarında artışlara yol açtığına vurgu yapan Özgener, “Elbette tüm sektörlerin bu dalgalanmalara karşı önlem alması gerekli. Şikayet etmek ve piyasayı olumsuz etkilemek yerine neleri yapmalıyızı konuşmalıyız. Kamuoyunun gündeminde de yoğun şekilde izlediğimiz gibi en fazla etkilenen sektörlerden biri kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektörü. Çünkü sektör üretim sürecinde diğer sektörlere nazaran daha çok ithal ürün kullanıyor. Son 1 yılda sektörün en önemli hammaddesi selüloz fiyatlarında yüzde 80’in, kağıt fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış meydana geldi. Hükümetimiz reel sektörün bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için gerekli tedbirleri en hızlı şekilde aldı. Türk lirasının değer kazanması ve yerli para ile ticaret konusunda önemli çalışmalar sürdürülüyor” ifadelerini kullandı.

“Yapısal eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerekiyor”
     İş dünyası olarak zorlukları aşarak geleceğe umutla bakabilmek için herzamankinden daha fazla işbirliğine ve çalışmaya ihtiyaç olduğunun altını çizen Özgener, “Ortak sorunlara ortak çözüm önerileri geliştirmeye ve bizi geleceğe güçlü bir şekilde taşıyacak gerçekçi hedeflere dayalı bir yol haritasına ihtiyacımız var. Kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektörününbir arada olacağı bir OSB kurulması, nitelikli eleman ihtiyacı en önemlisi de piyasada maliyet hesabının doğru şekilde yapılamaması gibi yapısal eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Şuan odaklanmamız gereken konu, aynı geminin yolcuları olarak ortak akılla gemimizi en güvenli limana çıkarabilmek için neler yapmalıyız olmalı” diye konuştu.

“Yıl başından sonra bizi zam bekliyor”
     EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, konuşmasında yılbaşından sonra Türkiye’yi zam beklediğinin altını çizdi. Yorgancılar, “Ağustos ayından itibaren ülkemizde bir döviz türbülansı nedeniyle maliyet artışları ile karşı karşıya kaldık. Girdi maliyetlerimizin yukarıya çıktığı kaçınılmaz. En büyük giderlerimizden biri de enerji ve doğalgaz. Birine yüzde 66 buçuk diğerine yüzde 96’ya yakın zam geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yıl sonuna kadar enerjiye zam yapılmayacağını açıkladı ama unutmayalım ki yılbaşından sonra bizi dolar artışı kadar yine bir zam bekliyor” dedi.
     Enflasyonun neden çıktığı üzerine çalışma yapılması gerektiğine vurgu yapan Yorgancılar, “ Yerli üretim son derece önemli. Seka kapandı, kagit üretimi maalesef sıkıntılı. Böyle gidecekse ilerde kağıt bulamaz hale mi geleceğiz? Böyle olmaması için devletimizin karar alması son derece önemli. Biz dünyanın en büyük demir çelik ihracatçısıyız ama unutmayalım ki en büyük de hurda ithalatçısıyız. Bu açıdan Türkiye’nin en çok ithal ettiği ürünlerin ülkemizde üretilmesinin son derece önemli olduğunu belirtmek isterim. Zorlukları kol kola girerek aşacağız, krizden de yüzümüzün akı ile çıkacağız” diye konuştu.
     1994, 2001 ve 2008 yıllarında yaşanan ekonomik gelişmelere nazara bu yıl kurda yaşanan dalgalanmanın boyutları ve hızının çok daha yüksek olduğunu belirten İESOB Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu, “Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmada en hızlı ve en fazla etkilenen sektörlerin başında ise şüphesiz; “kağıt, etiket, ambalaj ve matbaacılık sektörü” gelmektedir” dedi.

“İşletmelerimiz kepenk kapatma noktasına geldi”
     Sektörde yer alan işletmelerimizin, yaşanan kur artışları nedeniyle, maliyetlerinin ciddi düzeyde yükseldiğini vurgulayan Mutlu, “Mevcut konjonktürde artan maliyetleri birebir piyasa fiyatlarına yansıtmak ve bu fiyatlardan yeterince ürün satmak mümkün değildir. Bunun sonucunda kar marjları eriyen işletmelerimiz adeta kepenk kapatma noktasına gelmiştir. Bu türbülansın bir an önce durması, kurlarda makul düzeyde istikrarın sağlanması ve sektör aktörlerinin varlığını sürdürebilmesi en büyük temennimizdir. Türkiye’nin ilk yerli kağıt üretimi 1936 yılına dayanmaktadır.82 yıl önce üretim faaliyetine başlamış seka kağıt fabrikası’nın 1997 yılında önce özelleştirme kapsamına alınması, ardından kapatılması sektör ve ülke ekonomisi için son derece üzücü bir gelişme olmuştur. bu nedenle, mevcut durumda faaliyetlerini yürütmekte olan ve yerli üretimlerini gerçekleştiren fabrikalarımıza bu dönemde destek olmak, bu işletmelerimizin sürdürülebilirliğini sağlamak çok daha büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

“3’üncü hamur kağıt üreten fabrika kalmadı”
     İzmir özelinde değerlendirme yapan Mutlu, “Türkiye geneli ve İzmir özelinde faaliyet gösteren kağıt fabrikalarının üretimleri incelendiğinde; tüm kapasitelerini birinci hamur kağıt olarak nitelendirilen a4 kağıt üretimine yönlendirdikleri dikkati çekmektedir. Buna karşın, gazete basımı için gerekli olan üçüncü hamur kağıt üretimi yapan fabrika kalmamıştır. Bu nedenle, bu talebini karşılamak isteyen gazeteler ithal kağıt kullanarak gazete çıkarmak zorunda kalmaktadır. Kurlardaki dalgalanma nedeniyle ithal edilen kağıtlar işletmelere çok ciddi bir maliyet yaratmaktadır. Nitekim, iki yıl önce 450 dolar’a ithal edilebilen 1 ton kağıt, yaşanan gelişmelerin de etkisiyle 800 dolar’a ulaşmıştır. Hem dolar bazlı fiyat artışı hem de kurlardaki artış, yani makasın iki tarafı da tüm sektör aktörlerini sıkıştırmaktadır. Kısaca ifade etmek gerekirse; döviz kuru artışlarından kağıt ve matbaacılık sektöründe bulunan tüm işletmeler olumsuz etkilenmektedir. Bu bağlamda; ulusal gazetelerde daha önce verilen eklerin kaldırılması, sayfa sayılarının azaltılması, yerel gazetelerin pazar günleri gazete çıkarmamaya başlaması, bazı gazetelerin finansman ihtiyacını karşılayabilmek ve finansman alternatifleri yaratabilmek amacıyla internette yayınladıkları köşe yazıları/haberlere abonelik uygulaması getirmesi, gibi durumları yakın zaman içerisinde gözlemlemekteyiz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Ay’a inişin 50’nci yıl dönümü özel etkinliklerle kutlandı
» “Hizmet şehrin tümüne yayılacak”
» Palandöken, “Kurban Bayramı dolandırıcılarına dikkat”
» Tarım arazileri etkin kullanılacak
» TAİDER üyeleri Kanat Boya’yı ziyaret etti
» Aliağa Meslek Odaları ile Hampton işbirliği
» Güneydoğu’da 400 köye ‘toplulaştırma’
» Başkan Batur mücadelede ilk adımı attı
» Çilingiroğlu, “Sivil toplum kuruluşları ekonomik ve toplumsal gelişmede kilit rol oynuyor”
» Petkim Limanı 4’üncü Yeşil Liman Sertifikasını aldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni