• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli

21 Mayıs 2020 Perşembe 13:00
12
14
16
18

   ► Ramazan bayramına yönelik tatlıcılardan eski talebin gelmediğini vurgulayan Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, “Artık baklavacıların aldıkları kilo miktarı oldukça düştü. 100 kilo Antep fıstığı alıyorsa 10-15 kiloya düştü. Baklava fiyatları da çok yüksek. İnsanlar zaten çalışamıyor ve para kazanamıyor. O yüzden talep yok” dedi.

     Baklavadan yemeklere, tatlılardan çereze kadar pek çok alanda kullanılan, çoğunlukla Gaziantep ve Şanlıurfa da yetiştirilen ve ‘yeşil altın’ olarak nitelendirilen Antep fıstığı da kononavirüs (Covid-19) sürecinden olumsuz etkilendi. Her yıl bu zamanlar işlerinin en yoğun dönemlerini geçirdiklerini anlatan sektör temsilcileri, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle satışların durduğunu ve fiyatların da gerilemesine neden olduğunu kaydetti.

     Baklavanın ana ham maddelerinden olan fıstık fiyatları gerilese de, baklavacıların aldığı Antep fıstığı oranın büyük oranda düştüğünü kaydeden Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, “Esnaf olarak sattığımız ürün miktarı yüzde 25’lere düştü. Şuan yüzde 75 oranında kaybımız var. Koronavirüs salgınından dolayı talep düştü ve ihracatımızda tamamen durdu. Bu zamanlar ticaret olarak hareketlilik dönemlerimizdi. Senenin 11 ayında özellikle biz bu ramazan ayını bekliyoruz. Yaz dönemine de girdiğimiz için çikolata, dondurma, baklava, tatlı için tam talep edilen bir zaman dilimi oluyordu bu aylar. Fakat koronavirüsün de etkisiyle bu ay hiç iş olmadı, oturuyoruz. Bu süreçte Antep fıstığı piyasasında fiyatlarında yüzde 30 oranında düşüş oldu. Baklavalık iç fıstık fiyatı 200 liradan 160 liraya düştü. Bu maksimum fıstık fiyatı. 130 liraya kadar fıstık bulunuyor” dedi.

Halkımız tatlıyı, çikolatayı, dondurmayı unuttu
     Sattığı Antep fıstığı miktarının oldukça düştüğünü vurgulayan Karaoğlan, “Örnek vermem gerekirse geçtiğimiz senelerde 100 bin ton Antep fıstığı satıyorsak şimdi 10 bin tona geriledi. Alınan miktar oldukça düştü. Vatandaşlarımızın da alım gücü düştü. Bir arkadaşımı gördüm. ‘Bu ay ekmek paramı çıkarabilir miyim?’ diye dert yakınıyordu. Yani halkımız tatlıyı, çikolatayı, dondurmayı unuttu. Artık evine çocuklarına götüreceği ekmeğini, pazarını düşünüyor. Ayakta durabilmek için insanlar şuan mücadele halinde” diye konuştu.

“Antep fıstığında 400 bin ton rekolte bekliyoruz”
     Ramazan Bayramının yaklaştığını ve koronavirüsten dolayı alınan önlem kapsamında herkesin evinde olacağını anlatan Karaoğlan, “Bu süreçten dolayı doğal olarak baklava talepleri de oldukça düştü. Geçmişteki satış hareketliliği yaşanmayacaktır. Bundan 4 yıl önce Antep fıstığı içi 200 lira iken baklava fiyatı 130 lira idi. Şuan baklavanın fiyatı 140 lira oldu. Normal bir Antep fıstığının kilosu da 140 liraya indi. Yani baklavada fiyat düşmedi ama üreticideki Antep fıstığı fiyatı aynı. Normalde bizde 3 ay sonra fıstık içi fiyatı 100-120 lira arasında satılacak, fiyat düşecek. Çünkü sonbaharda mahsul alma zamanımız geliyor. Bu yıl da rekoltemiz çok yüksek olacak. Eğer ihracat olmazsa büyük sıkıntı yaşarız ve ürün elimizde kalır. Ürünü depolayıp saklayacağımız yerimiz de yok. Bu yıl havalar güzel ve Antep fıstığında tahmini maksimum 400 bin ton rekolte bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bir kilo baklava 140-160 lira aralığında satılıyor”
     Ramazan bayramına yönelik tatlıcılardan eski talebin gelmediğini vurgulayan Karaoğlan, “Artık aldıkları kilo miktarı oldukça düştü. 100 kilo Antep fıstığı alıyorsa 10-15 kiloya düştü. Baklava fiyatları da çok yüksek. İnsanlar zaten çalışamıyor ve para kazanamıyor. O yüzden talep yok. Bir kilo baklava 140-160 lira aralığında satılıyor. Haliyle fiyatları çok yüksek. Kimse de ucuz kalitesiz baklava almak istemez. Normalleşme sürecine girdiğimizde eski hareketliliğimize döneceğimize inanıyorum. Bizimki yeşil altın. Bütün dünya devletleri Antep fıstığının lezzetini biliyor. Dolar kuru da yüksek olduğu için piyasamıza olumlu yansıyacaktır” şeklinde konuştu.

“İhracatta ciddi duraklama var”
     Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği Başkanı Neşet Uçar ise koronavirüs sürecinde Antep fıstığı oldukça etkilendiğini belirterek, “Biliyorsunuz ki salgın sürecinde restoranlar, oteller ve baklavacılar kapandı. Baklavacıların kullandığı boz iç Antep fıstığı fiyatlarında yüzde 10-15 düşüş oldu. 175 liraya satılan ürün 150 lira civarına geldi. Çerezlik satışlarında da yüzde 50 oranında düşüş oldu. Bahar sonu ve koronavirüs salgını olması nedeniyle iç pazarda tüketim oldukça azaldı. İhracatta da ciddi duraklama var. Eylül ayı gibi yeni mahsul elde edeceğiz. 2020 yılı rekoltesini ortalama 250 bin ton civarında bekliyoruz. 2018 yılında 150 bin ton civarında rekolte yapmıştık” dedi.

     Geçtiğimiz yıllarda özellikle bu zamanlarda Antep fıstığına çok talep olduğunu ve yoğun satış yaptıklarını dile getiren Neşet Uçar, “Birçok baklavacının dükkanı bu süreçte kapalı. İftar yemekleri de iptal oldu. Bayram ziyaretleri de iptal olacak. Eskiden herkes evine misafir gelecek düşüncesiyle epey baklava alırdı. Şimdi bu satış oranları yüzde 50 civarında azaldı. Ne zaman normalleşme olursa o zaman Antep fıstığı piyasasında da iyileşme olur. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sektörümüzde oldukça etkilendi, ihracat talepleri de durdu” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı
» Kemeraltı esnafı yılbaşından umduğunu bulamadı
» “İşgücünün korunmasında evrensel gelir desteği çözüm olmaz”
» Kır kadınları ‘çiftçiyim’ diyemiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni