• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”

22 Eylül 2021 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“Yeşil ekonomide kilit nokta maliyetin belirlenmesi”


           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) ile İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) üyeleri tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi toplantıda, Avrupa Yeşil Mutabakatı konusu ele alındı. Toplantıda konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, yeşil ekonomiye geçişte başarılı olmak için başta sanayi olmak üzere çok çeşitli alanlardaki dönüşüm maliyetinin belirlenmesinin ve gerekli desteklerin oluşturulmasının kilit bir unsur olduğunu söyledi.

“KARBON DÜZENLEMESİNE UYMAK ZORUNDAYIZ”
     Yeşil ekonomiye geçiş hedefinde işin maliyeti ile ilgili somut ve gerçekçi hesaplamalar yapılmadan ve bütçesi belirlenmeden ilerleyebilmenin mümkün olmadığını dile getiren Karabağlı, “Nitekim 16 Temmuz’da yayımlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı ile yeşil ekonomiye geçiş hedefimiz veya atılacak adımlarımız belirlendi. Ancak küresel değer zincirleriyle bütünleşme hedefi ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği, Türkiye sanayisinde yeşil dönüşümü başarıyla gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle ‘Fit For 55’ paketi kapsamında kabul edilecek yeni norm ve standartlara ve sırada karbon düzenlemesi mekanizmasına uyum sağlamak zorundayız” dedi.

“UYUM ÇALIŞMASI OLMAZSA İHRACATTA PAZAR KAYBI YAŞANIR”
     Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde iyileştirme ve uyum çalışmaları yapılmadığı taktirde Türkiye’nin ihracatta pazar kaybı yaşayabileceğine değinen EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı  Alp Avni Yelkenbiçer, “AB ve Avrupa Yeşil Mutabakatın özünde iklim ve çevreyle ilgili zorluklarla mücadele konusunda yeni taahhütler öngören geniş ve etkili düzenlemelere doğru bir yol haritası yer alıyor. 2030’a kadar karbon salımını yüzde 50 oranında azaltmak akabinde 2050’de sıfıra indirmek hedefi var. Bu hedefe ulaşabilmek için sektörler üzerinde kriterler yeni vergiler ve iş modelleri gibi uygulamalar aşama olarak getirilecek. Yeşil Mutabakat çerçevesinde karbon kaçağını azaltmak amacıyla, sınırda karbon mekanizması AB’de uygulanan iklim değişikliği politikalari uyumlu düzenlemeleri hayata geçirmemiş, AB dışı ülkelerden gelen bazı mallar için getirilmesi planlanan tek yükümlülüklerin uygulanacağı bir sistemin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor” sözlerine yer verdi.

“YEŞİL EKONOMİYLE YENİ BİR İŞ BÖLÜMÜ KURGULANIYOR”
     Avrupa Yeşil Mütebakatı’nın temel bileşenlerinin merkezinde AB ekonimisinin sürdürülebilir bir gelecek için dönüştürme amacının olduğunu ifade eden İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, “Avrupa Yeşil  Mütebakatı Türkiye’de pek çok sanayi kuruluşları tarafından yeni bir yapılanma olarak değerlendirilse de aslında AB’nin uzun yıllardır gerçekleştirdiği çalışmaların devamı niteliğindedir. Avrupa komisyonu ile saf bir çevre stratejisi değil, ülkemizi de yakından ilgilendiren yeni bir uluslararası ticaret sistemi ve iş bölümü kurgulanmaktadır. Türkiye’nin AB ile yeşil ekonomik dönüşüme uyumlu bir politikalar demetini hayata geçirmek üzerine kurulan seneryoya göre karbon emisyonları üzerine ulusal düzeyde bir sınır getirilerek bir koto uygulanacak. Söz konusu sınırlar altında karbon emisyonu yüksek olan şirketler piyasadaki daha verimli temiz teknoloji şirket ya da sektörlerden karbon emisyonu haklarını satın almak zorunda kalacaklar” açıklamasında bulundu.

“FİNANSAL DESTEK ÖNEM TAŞIYOR”
     Gümrük Birliği ile Türkiye’nin AB’nin bir parçası olduğunu, Yeşil Mutabakat dolayısıyla Türk girişimcisinin de dönüşüme gireceğini söyleyen Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, “AB Yeşil Mutabakat konusunda büyük hedefler ortaya koyuyor. Sıfır emisyonlu ekonomi, sera gazları emisyonunda azalma, sanayi ve istihdam dönüşümü bu hedefler arasında yer alıyor. Bunun için de finansal destek önem taşıyor. Türkiye’de Yeşil Mutabakat’ın takibi amacıyla bir çalışma grubu oluşturuldu.  İş insanları çok daha fazla bir araya gelecek” dedi.

“İHRACATÇININ %60’INA FARKLI KARBON DÜZENLEMESİ”
     AB’nin iklim değişikliği ile ilgili mücadeleyi en öncelikli politika alanı haline getirdiğini belirten Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Bahar Güçlü, “İhracatçılar açısından sınırda karbon düzenlemesi önem taşıyor. ABD, AB, Kanada, İngiltere gibi ülkelerin ithalatta karbon vergisi tahsilatına yönelik bir takım çalışmalar yürüttüğünü görüyoruz. İhracatçımızın yüzde 60’lık bölümü için farklı mekanizmalarla karbon düzenlemeleri söz konusu olacak. Sınırda karbon düzenlemesinin ilk hedeflediği alanlar ise demir çelik, alüminyum, çimento, elektrik gibi sektörler” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Dünyada tedarik ve lojistik zinciri koptu
» Kontrolmatik Teknoloji, 96 milyon dolar büyüklüğünde üç yeni proje aldı
» DHMİ Sinop Havaalanı Müdürlüğü elektrik enerjisi satın alacak
» 2022’nin saç modası ilk kez İzmir’de gösterildi
» Karabağlar’da ‘Cumhuriyet Daima V’ sergisi törenle açıldı
» Mustafa Özuslu: Her zaman yanınızdayız
» “Doğanın İzinde” fotoğraf yarışması sonuçlandı
» “Yeni Alibabalar Türkiye’den çıkabilir”
» “Türkiye’nin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç”
» Fethiye Belediyesi araç kiralama hizmeti alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni