• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yeşil Mutabakat’a uyum için İzmir’e yol haritası önerisi

03 Eylül 2021 Cuma 13:00
12
14
16
18

Yeşil Mutabakat’a uyum için İzmir’e yol haritası önerisi


   ► Avrupa Birliği ekonomisini sürdürülebilir bir gelecek için dönüştürme amacıyla oluşturulan Yeşil Mutabakat, Türkiye’den AB ülkelerine ihracat yapan sektörleri de etkiliyor

           DİLAY SARKİLER      
     90. İzmir Enternasyonel Fuarı kapsamında düzenlenen İzmir İş Günleri Programı 2 Eylül’de gerçekleştirilen açılış ile başladı. Panellerin online olarak yayınlandığı programın “Yeşil Mutabakat Ekseninde Dış Ticaretteki Yeni Fırsat ve Tehditler, Türkiye Açısından Bir Değerlendirme” konulu ilk paneli İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener moderatörlüğünde gerçekleştirildi.
     “Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Türkiye: İzmir İli İçin İyileştirici Öneriler”, “Yeni Paradigma Etki Yaratımı” ve “Yeşil Mutabakat Kapsamında Yükümlülükler, Fırsatlar ve Tehditler” başlıklarının ele alındığı panelde, İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı ve Sürdürülebilir Enerji Laboratuvarı Baş Araştırmacısı Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, Etki Yaratımı Platformu (Etkiyap) İcra Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil ve İnci Holding Genel Sekreteri Filiz Morova İneler konuşmacı olarak yer aldı.

Mutabakatın en büyük yükümlülüğü vergiler
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, “Mutabakat ile gelen en büyük yükümlülük belirlenen hedef ve standartlara göre üretilmeyen ürünlere uygulanacak vergilerdir. Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin getireceği mali yükler aslında sistemsel bir dönüşümü hedef aldığı için mevcut sorunların çözümüne de pozitif etki yapmayı amaçlamaktadır. Sınırda Karbon Düzenlemesi’nin nasıl uygulanacağı bizleri en çok ilgilendiren konudur. Bu sebeple ilgili mevzuat paketi teklifi mekanizmanın bizim rekabet gücümüzü nasıl etkileyeceği, hangi sektörlere öncelik vererek ilerlememiz gerektiği konularına da açıklık getirmesi adına önem taşıyor” dedi.

Türkiye ihracatının yüzde 46’sı İzmir’den
     İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Enerji Anabilim Dalı Başkanı ve Sürdürülebilir Enerji Laboratuvarı Baş Araştırmacısı Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, konuşmasında, Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sürecinde Avrupa Birliği ülkelerine ihracatın yüzde 46’sını oluşturan İzmir ekonomisini bekleyen değişimlere değindi. Biresselioğlu, “2019 yılı itibarıyla Ankara ve İstanbul’da sanayinin Gayrî Safi Milli Hasıla içindeki payı yüzde 20 seviyesinin altında kalırken, İzmir için bu oran yüzde 26 olarak gerçekleşti. Özellikle tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde İzmir’in payı İstanbul ve Ankara’dan oldukça fazla oldu. İzmir bu yönlerden diğer iki büyükşehirden ayrılarak tarım ve sanayi ağırlıklı bir şehir olarak öne çıkıyor” diye konuştu. İzmir’in Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sağlaması için gerekli çalışmalardan söz eden Biresselioğlu, “Sektörlerin moderizasyonu, sürdürülebilir üretim teknolojilerinin adaptasyonu, üretimde enerji kullanımında yenilenebilir kaynakların payının artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılması, İzmir ve sektörler için rekabetçi avantaj sağlamaya yönelik olarak önemli kazançlar sağlayacaktır” dedi. Biresselioğlu, Fit For 55 paketinin getirdiği standartlara uyum sürecinde sektörlere yardımcı olmak için bir plan hazırladıklarını ifade ederek, “Plan çerçevesinde Yeşil Mutabakat hakkında sektörlere İzmir Ticaret Odası, EBSO, üniversitelerin ilgili dalları ve diğer paydaşların danışmanlık yapması, karbon emisyonlarının ölçülmesi ve karbon ayak izlerinin hesaplanması gibi mevcut durum analizlerinin gerçekleştirilmesi, sera gazı envanterlerinin oluşturulması, dünya şehirlerinden örnek uygulamaların araştırılması ve İzmir koşullarına uyarlanması, İzmir Yeşil Mutabakat Uyum Platformu’nun oluşturulması, Avrupa Yeşil Mutabakatı konusunda algı analizi gerçekleştirilerek farkındalığın artırılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

İzmir’de farkındalığı artıracak çalışmalar yapılmalı
     Prof. Dr. Biresselioğlu, İzmir’in Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sürecini hızlandıracak önerilerde bulundu. Biresselioğlu, “AB, Dünya Bankası, UNDP, EBRD gibi uluslararası kuruluşların hibe ve kredi olanaklarından yararlanmak için fizibilite çalışması yapılmalı. Farkındalığı artırmak adına İzmir Ticaret Odası tarafından yürütülen Gezici Dijital Karavan projesi kapsamında Yeşil Mutabakat teması işlenebilir. Günlük yaşamda sürdürülebilir ve çevre dostu alışkanlıklar teşvik edilmeli. İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma ve bisiklet kullanımı artırmak için çalışmalar gerçekleştirmeli. Binalarımızın çoğu eski yapılar, bu binalarda enerji verimliliğini artıracak çalışmalar yapılmalı. Dijital medyada bu konularda bilinçlendirme çalışmalar gerçekleştirilmeli. İzmir Kaynak Verimliliği Merkezi kurulmalı. KOBİ’lerin dijital dönüşümü için programlar hazırlanmalı. En önemlisi ise mevcut durumumuzu görebilmek ve yol haritamızı sağlıklı çizmek için İzmir’deki sektör ve firmalarının karbon ayak izlerinin tespit edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Finans ve ticaret dünyasında oyunun kuralları değişiyor
     Etki Yaratımı Platformu İcra Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil, panelde gerçekleştirdiği sunumda, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın iş dünyasında oyun kurallarını değiştireceğini belirti. Müderrisgil, “Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında 2050 yılı için hedeflenen Karbon Nötr hedefine ulaşmak için uygulanacak yaptırımların ortak eylem planları ile gerçekleştirilecek. 2026 yılında uygulanmaya başlayacak olan ve karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan Sınırda Karbon Uygulaması’nın yükümlülüklerinden önümüzdeki dönemde ekonomimizi yakından ilgilendiriyor. Etki Yaratımı, finansal getirinin yanı sıra ölçülebilir ve pozitif sosyal ve çevresel etkiyi yaratmayı hedefleyen yeni bir yatırım modelidir. Mutabakatla belirlenen hedeflere ulaşmak için buna uygun yatırım modellerinin uygulanması önem arz ediyor. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına uyumu ve etki odaklı yatırımlar yapmak suretiyle başta iklim olmak üzere küresel amaçlara ulaşmak hedefleniyor” dedi. Etki Yaratımı Platformu’nun kuruluşuna giden süreci anlatan Müderrisgil, “İş dünyası etki yaratımı modeli ile başka bir lensten bakabilir. Bunun için de yeni çözümlerin geliştirilmesi adına girişimcilik desteklenmeli, gelir ve varlık artırılması için kapsayıcı ve eşitlikçi çözümler bulunmalı, finans kaynakları artık toplama ve çevreye katkıda bulunacak yatırımlara yönelmeli” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin izleyeceği politika çok kıymetli”
     İnci Holding Genel Sekreteri Filiz Morova İneler, konuşmasında karbon izini sıfırlamak için yalnızca enerji alanında değil, ulaşım, endüstri ve ısıtma alanlarında düzenlemelere gidilmesinin önemini vurguladı. İneler, “Avrupa Komisyonu, Yeşil Mutabakat kapsamında düzenlenen Sınırda Karbon Düzenlemesi (SKD) ile yalnızca çevre stratejisi değil, yeni bir uluslararası ticaret ve iş bölümü planı çiziyor. Paris Anlaşması’nın Fit For 55 Paketi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında değişen yeni hedefler, Avrupa Birliği Ulusal Katkı Planı’na da eklendi, yani yasal olarak bağlayıcı duruma geliyor. Bu durumda ülkemizin izleyeceği politika da çok kıymetli. İmzalamış olmamıza rağmen henüz onaylamadığımız halde gündemimizde olan bir başlık çünkü önümüzdeki dönemde ekonomimizi yoğun bir şekilde etkileyecek. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve hazırlanan Fit For 55 uyum paketi 2023’te pilot uygulama, 2026’da ise yasal düzenlemeler ve vergilerle birlikte ekonomimizin gündeminde olacak” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri
» Toplumsal hassasiyet lafta kalıyor, ekonomik kaygılar tasarrufa itiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni