• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yıl sonuna kadar ihracat hedefi 211 milyar dolar”

25 Kasım 2021 Perşembe 12:00
12
14
16
18

“Yıl sonuna kadar ihracat hedefi
211 milyar dolar”


           HABER MERKEZİ      
     Uludağ Ekonomi Zirvesi’sinin 11’incisi Vodafone Business ana sponsorluğunda,  hibrit olarak gerçekleştiriliyor. Zirve, ‘Sürdürülebilirlik ve Gelecek’  temasıyla gerçekleşen zirveye, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Capital, Ekonomist, Start Up Dergileri Yayın Direktörü Sedef Seçkin Büyük ve Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy katıldı. Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında Güney Afrika ve Hindistan’dan sonra ihracatını en çok artıran ülke olduğunu dile getiren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Türkiye ekonomisinde  2021’in ilk iki çeyreğinde toparlanma görülüyor. Türkiye ihracatının tahminleri üzerine çıkıyor. 2021’in sonuna kadar 211 milyar dolarlık tahminin üzerinde ihracat yapmayı ön görüyoruz”dedi.

“KÜRESEL EKONOMİ ZORLU BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTE”
     Dünya ekonomisinde yaşanan değişiminde Türkiye’nin potansiyelini gerçekleştirmek için çok çalışmak gerektiğini söyleyen Bakan Muş, “2019’dan beri küresel ekonomik etkileri hissedilen pandemi sonrasında ekonomi ve iş dünyasını bekleyen yeni fırsatların iyi analiz edilmesi lazım. Dünyada genişleyici mali politikalar sayesinde 2021’in ilk iki çeyreğinde güçlü bir toparlanma görüldü. 2022’de bu toparlanmanın yavaşlayarak da olsa devam edecek. Küresel talepte yaşanan hızlı toparlanma ile temel emtia fiyatları ve lojistik maliyetlerinde görülen artış nedeniyle arz ve talep dengesinde bozulma yaşandı. Küresel ekonomi zorlu bir süreçten geçmekte” diye konuştu.

“İKLİM KRİZİNİN YARATTIĞI KÜLFETİ TÜM ÜLKELER PAYLAŞMALI”
     İklim değişikliğine dikkat çeken Muş, “İklim krizi ne ertelenebilir, ne ihmal edilebilir, ne de yok sayılabilir. Sürdürülebilirliğin sona ermesine seyirci kalarak kendimizi ve geleceğimizi cezalandıramayız. İklim sermayesindeki her başarı ülkelerin ticaretini de etkileler. Ülkemizdeki mal ve hizmet ihracatındaki kırdığımız rekorları kalıcı hale getirmek ve müreffeh bir Türkiye yaratmak için sürdürülebilirlik konusuna daha iyi eğilmeliyiz. Dünyanın en zengin ülkelerinin yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıkları da iklim değişikliğini etkiliyor. Türkiye’de Paris İklim Anlaşması onaylandı ve yeşil dönüşüm eylem planı geliştirildi. İklim krizinin yarattığı külfetin tüm ülkeler arasında ortak bir biçimde paylaşılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ZİRVEMİZİN 2022’YE VE SONRASINA IŞIK TUTACAĞINA İNANIYORUZ”
     Capital, Ekonomist, Start Up Dergileri Yayın Direktörü Sedef Seçkin Büyük,  “Kamunun ve iş dünyasının önde gelen şirketlerinin ‘sürdürülebilirlik’ uygulamaları ve hedefleri, ekonomik gelişmeyi ivmelendirmek için olmazsa olmaz olan kadınların iş gücüne daha fazla katılımından oluştu. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi gibi temel gelişme alanlarını ve çözüm bekleyen kritik problemleri kapsayacak biçimde gerçkeleştirildi. Zirvemizin pandemi sonrası dünyadaki yeni düzene, toparlanma ve yükseliş sürecine ilişkin öngörülerin ve mesajların paylaşılacağı güçlü bir fikir platformu olarak 2022’ye ve sonrasına ışık tutacağına inanıyoruz. Ekonomi yönetimi ve iş dünyası önde gelen liderlerin gelecek vizyonlarını paylaşacak” sözlerine yer verdi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ÖNEMİNİ ERKEN KAVRADIK”
     Ülkede ve dünyada iklim değişikliğinin etkilerini son yıllarda daha çok hissetiklerini dile getiren Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy şu sözlere yer verdi:“Bir yandan iklim değişikliği kaynaklı doğal afetlerin arttığını, diğer yandan da doğanın insan eliyle tahrip edildiğini görüyoruz. Bu gidişata hep birlikte dur dememiz ve gezegenimizin geleceği için hızla harekete geçmemiz büyük önem taşıyor. Özellikle şirketlerin bu dönemde topluma ve gezegenimize karşı sorumluluklarını yeniden düşünmesi gerekiyor. Vodafone olarak, sürdürülebilirliğin önemini erken kavramış ve bu yönde gecikmeden harekete geçmiş şirketler arasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Dijitalleşmenin gücünü kullanarak küresel ve yerel sorunlara çözüm üretme hedefiyle çalışıyoruz. Artırılmış enerji verimliliği, yenilenebilir enerji tedariki, şebeke atıklarımızın azaltılması ve tedarikçi seçiminde yeni çevresel kriterler sayesinde karbon ayak izimizi azaltmaya devam ediyoruz. Türkiye’de şebeke ve ofislerde tükettiği elektriğin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan satın alan ilk ve tek operatör olduk. Hizmet verdiğimiz sektör itibarıyla kendi operasyonlarımızdan kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılmasının yanı sıra geliştirdiğimiz IoT çözümleri ile müşterilerimizin iş süreçlerini daha verimli yöneterek enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmasına da katkı sağlıyoruz. Finans, şehirleşme, sanat, spor, sağlık, tarım, enerji gibi farklı alanlarda akıllı çözümleri hayata geçirerek toplumdaki etki alanımızı genişletiyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda güçlü ve acil bir toplumsal istek ve uzlaşmaya ihtiyacımız var. Tüm şirketlere daha iyi bir gelecek için hemen şimdi harekete geçme ve elbirliğiyle hem ülkemizi hem de dünyamızı daha iyi yarınlara taşıma çağrısında bulunuyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Dış ticaret açığı 5,3 milyar dolar
» “Mevcut para politikası etkileri 2022’nin ilk yarısında görülecek”
» Travel Turkey İzmir turizme yön veriyor
» Nebati: Önceliğimiz yatırım ve istihdam olacak
» Güler: Tek tarafı koruyan sözleşme olmaz
» Duayen iş insanı Erdoğan Özgörkey hayatını kaybetti
» Süt üreticisi fahiş zamlara tepkili
» “Antalya Havalimanı ihalesi ekonomiye olan güvenin göstergesi”
» Google Türkiye 15. yılını kutluyor
» Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni