• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Yılbaşı hediye paketlerine dikkat”

04 Aralık 2017 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

“Yılbaşı hediye paketlerine dikkat”

           ANKARA TİCARET     
     Yılbaşı kutlamalarının yaklaşmasıyla birlikte piyasaya kalitesiz ve sahte ürünlerin sürülmeye çalışıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız yeni yıl için hediye paketi hazırlarken satın aldıkları ürünlere oldukça dikkat etmelidirler” dedi.
     Özellikle son günlerde piyasaya sürülmeye hazır alkollü içeceklerin yakalanması ve daha önce piyasaya sürülmüş sahte alkollü içeceklerin olabileceğine dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hediye sepetlerine konulan ürünlere mutlaka özen gösterilmeli ve sahte olmaması için dikkat edilmelidir.

     Alkollü içeceklerin üzürinde Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgeli ve bandrollü olmasına dikkat edilmeli. Sadece alkol değil, hediye paketleri içerisine konulan çikolata, şekerleme ve kuruyemiş gibi merdiven altı ürünlere de dikkat edilmelidir. Hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, tarihi geçen bu ürünler paketli olduğu için bozulduğu anlaşılmıyor. Vergi ödemeden kaçak yollardan merdiven altı üretim yapanlar yüzünden hem vatandaşımızın sağlığı tehlikeye giriyor hem de esnafımız mağdur oluyor” diye konuştu. 

     Son günlerde kaçakçılıkla mücadele ekipleri tarafından alınan ihbarlar üzerine yapılan denetim ve baskınlarda çok sayıda sahte alkol ve tonlarca alkol yapımında kullanılan metin alkol ele geçirildiğine dikkat çeken Bendevi Palandöken, “Yılbaşı kutlamaları için satılan alkollü içeceklere dikkat edilmeli. Bu gecede alkol alacak vatandaşlarımız güvenilir yerlerden alışveriş yapmalı ve işletmelerde Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgesinin olup olmadığına özen göstermeli. 3-5 kuruş ucuz olsun diye alınan sahte alkol, insan sağlığına zarar vererek ölüme yol açmaktadır.”

     Yine piyasada salte alkol yapımında kullanılan tonlarca metein alkolün yakalanması bu işin üzerinde ciddiyetle durulması gerektiğini göstermekte. Yine yılbaşı hediye sepetlerine konulan hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, albenisi olan süslü paketlere sarılmış çikolata, şekerleme, kuruyemiş vb ürünlere dikkat edilmeli. Bu süslü paketlere aldanıp hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığını hiçe saymayın. Alışverişinizi güvenilir ve emin ellerden yapın” diye konuştu.

“TEDBİRLER ALINIP DENETİMLER ARTIRILMALI”
     Kaçak ya da sahte içki ile gerek kolluk kuvvetleri gerekse belediye zıbata ekipleri mücadelelerini sürdürürken alkollü içecekler sebebiyle onlarca kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Palandöken, “Yeni yıl yaklaşırken yine kaçak ve sahte içki üreticileri iş başında. Kolluk kuvvetleri bu fırsatçılara göz açtırmamaya çalışırken vatandaşlarda aldığı ürünlere oldukça dikkat etmelidir. Mücadele bir bütün olarak yapılmalıdır. Hem insan sağlığı hem de vergi kaybı olduğu için ekonomiye büyük kayba sebep olan bu yapıyla her kesimin mücadele etmesi kaçınrılmaz” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik çift haneyi bırakmıyor
» Pamuk primi en az enflasyon oranı kadar arttırılmalı
» Boeing ve ODTÜ’den İHA tasarım yarışması
» Plastik sektörü 19.4 milyar dolar üretim yaptı
» Tarım-ÜFE’deki artış, yurt içi ÜFE’nin üçte birinde kaldı
» “AB, İngiltere ve Türkiye iş birliğine gitmek zorunda”
» Turkcell Gelibolu Maratonu yine ‘Barış’ın buluşma noktası oldu
» İAOSB Sanayicileri ‘dayanışma gecesi’nde buluştu
» LG’den ev ekonomisine destek
» “Tarımın yükü kadınların sırtında”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
  Ticaret 10.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni