• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yılmaz: “Sanayicilerin önünü açacağız”

13 Haziran 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Yılmaz: “Sanayicilerin önünü açacağız”

           SELDA AK     
      Ege Sanayiciler ve İşadamları Derneği (ESİAD) yaklaşan 24 Haziran Seçimleri öncesi düzenlediği ‘ESİAD Ekonomi Kurmayları Toplantı Serisi’toplantısında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eski Başkanı ve İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Durmuş Yılmaz’la bir araya geldi. İYİ Partinin seçim sonrası ekonomi politikaları gündemini, hedeflerini ve planlarını katılımcılarla paylaşan Yılmaz, Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili önemli bilgiler verdi. Yılmaz, devletin denetleyici ve düzenleyici gücüne ihtiyaç olduğunu belirterek, “İktidar olmamız halinde hem cari açığı kapatmak hem de ekonominin ihtiyaç duyduğu ham maddeyi üretip sanayicilerin önünü açacağız.” dedi.

“Her zamanki gibi iç taleple büyüdük”
     Toplantıda önceki gün açıklanan 2018 Yılı Birinci Çeyrek Büyüme Oranları’nı değerlendiren Durmuş Yılmaz, “Açıklanan büyüme rakamları ülkemizin % 7,4 büyüdüğünü gösteriyor. Önceki dönemlerin büyümelerin bileşenlerine baktığımızda ortada yeni bir durum yok. Her zaman, her dönem olduğu gibi biz yine iç taleple büyümüşüz. Dışarıdan ham maddeyi ithal etmişiz, onu içeride işlemişiz ve içerde o ürünü yine kendimiz tüketmişiz. Dışarıya çok fazla bir ihracat yapmamışız. Yaptığımız ihracat yüzde 0,5 ama buna karşılık yüzde 15,6’lık bir ithalat yapmışız. Böyle bir büyümenin de maliyetleri ve yan etkileri vardır. Nedir bu maliyetler? Yüksek enflasyon, yüksek cari açık. Bunlarda bize sürdürülemez bir büyümeyi gösteriyor. Yüzde 7,4 bir büyüme var ama kurda istikrar yok, enflasyon yüksek, cari açık var.” şeklinde konuştu.

     Kurdaki yaşanan dalgalanmaların istikrara kavuşmasını dileyen Yılmaz, bu kadar büyümeye rağmen neden böyle gittiğini sorgulayarak şöyle konuştu: “Büyümeye rağmen Türkiye’deki büyümenin ortaya koyduğu sonuç, yabancıya güven vermemesi. Geldiğimiz nokta itibariyle önce siz sanayicilerin yolunu açıp orta vadede görebilmeyi sağlamak, yabancının da bizim geldiğimiz nokta itibariyle de ekonominin çarklarının dönmesi için sermaye akımlarının sürmesini sağlamamız gerekiyor.  Maalesef bizim ortaya koyduğumuz büyüme modelinin bizi bugün getirdiği nokta itibariyle ülkemizin ekonomisinin ana karakteristiği çok borçlu olması. Yaşanan sıkıntılar buradan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

“Sorunları halletmedikçe cari açıktan kurtulamayız”
     Türkiye ihracatının, bir ithal girdisine bağlı olduğunu söyleyen Yılmaz, “155 milyar dolarlık ihracatımız var bunun içerisinde ithalat girdisi nedir? Tahmin ediyorum ki aşağı yukarı 81 milyon insan çalışıyoruz ama katma değerimiz 10 milyar dolar. İki sene önceki rakamları örnek göstererek Avrupa piyasasında satılan her üç soğutucudan bir tanesi Türk malı. Biz o soğutucularını ihraç ederken elde ettiğimiz 1 milyar dolara yakın döviz gelir elde ediyoruz ama o ihracatı yapabilmek için aşağı yukarı 850 milyon dolarlık ithalat yapmak zorundayız yani 100 milyon dolarlık ithalat yapmak zorundayız. Böyle bir sorun var bu sorunu halletmediğimiz sürece bizim cari açıktan kurtulmamız mümkün değil diye düşünüyorum.” dedi.

“Ticaret savaşları kapıda”
     ESİAD olarak seçim süresince siyasi partilerin gelecek dönem ekonomi vizyonu ve planlamalarını ve önlerindeki ekonomik göstergelerin ve çözüm önerileri konusunda fikir alışverişi yapmak bir dizi toplantı serisi düzenlediklerini ifade eden ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, “Bugün İYİ Parti’nin seçim sonrası ekonomi politikalarını ve ekonomik gündemini ele alıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eski Başkanı ve İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Durmuş Yılmaz ile bir araya geldik. Kendisi Ankara 3. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı. Gelişmiş ekonomilerin uluslararası korumacı ekonomik sistemlere geçiş sürecini yaşıyoruz. Belki de ticaret savaşlarının kapıyı çalma noktasında bir seçim düzlüğüne girmek üzereyiz. Orta Doğu’da içinden çıkılması giderek zorlaşan gerginlikler devam etmekte. Birçok küresel mesele ve küresel büyük oyuncuların birbirleriyle oynadıkları stratejik oyunlar gündemde. İş dünyası olarak böyle bir konjonktürde geleceğe yönelik ön görülerimizi, özellikle aş adamlarının, iş dünyasının yatırım yapma, yatırımcılarla ortaklıklar veya iş etkinliklerini çeşitlendirme fikirleri tabi ki pek çok parametreye bağlı. Bu parametreleri birlikte paylaşmak için toplandık.” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni