• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yorgancılar: İSO ve EBSO işbirliği ticaret açısından çok önemli

27 Şubat 2020 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Yorgancılar: İSO ve EBSO işbirliği ticaret açısından çok önemli

           KÜBRA TOPAL     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) şubat ayı olağan toplantısı ‘ortak meclis toplantısı’ adı altında İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen ve Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile İSO ve EBSO Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda, İSO Danışmanı Can Fuat Gürlesel de ‘ekonomik görünümle’ ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

     Toplantıda konuşma yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İstanbul’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, İSO ve EBSO’nun 31 Mayıs 2011 yılında yapılan ortak meclis toplantısında değerlendirilen konuları tekrar ele aldı. Son 5 yılda 7 seçim yapan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Yorgancılar, “Reel sektörümüzün bu anlamda sınavları hiç bitmiyor. Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki, ya üretip özgür oluruz ya da tüketir mahkum oluruz” dedi. Genelden yerele bakıldığında Türkiye’nin her bölgesinde sanayicinin ortak sıkıntılara sahip olduklarını dile getiren Yorgancılar, “İSO’nun 500 büyük sanayi kuruluşu ile odamızın 100 büyük firma çalışması çok önemli iki çalışmadır. 500 büyük firmanın yaklaşık yüzde 12’sini EBSO üyesi firmalar oluşturmaktadır. Her iki çalışmayı her sene karşılaştırıyor ve aynı analizlere ulaşıyoruz. Faizler bugün için düşmüş olsa da sanayimizi bu durumdan kurtarmak ve yeni yatırımları teşvik etmek zorundayız” diye konuştu.

“İzmir’in en çok göç aldığı şehir İstanbul oldu”
     İzmir’in net ihracatçı konumda olduğunu belirten Yorgancılar, kentin emekliler şehri olarak nam saldığını ancak son birkaç yıldır ciddi şekilde net beyin göçüne ev sahipliği yaptığını söyledi. Şehre gelen göçün yüzde 80’inin yüksek eğitimli olduğunu vurgulayan Yorgancılar, İzmir’in genel toplamda en çok göç aldığı şehrin İstanbul olduğunu ifade etti.
     İzmir-İstanbul Otoyolu’nun açılmasının iki şehir için de büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Yorgancılar, “Bu yol, Ege ve Marmara ekonomilerini birbirine bağlayacak, yeni bir yatırım ve ticaret ortamının oluşmasına vesile olacaktır. O nedenle, odalarımızın iş birliğini önemsediğimizin altını çiziyorum” dedi.

“Koronovirüs global ekonomiyi yıpratacak”
     İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ise Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın dört bir yanına yayılan Koronavirüs salgınının dünyayı yeni bir bilinmezliğe sürüklediğine dikkat çekti. Bu yılın başında ABD ve Çin arasındaki kısmi ticaret anlaşmasının ve Brexit’te yasal sürecin başlamasının belirsizlik havasını büyük ölçüde dağıttığını belirten Bahçıvan, “Küresel piyasalarda iyimser bir hava esmesini sağladı. Ne var ki özellikle İran, Suriye ve Libya odaklı jeopolitik gerilimlerin artması bu olumlu havayı gölgeledi. Koronavirüs salgını da dünyayı yeni bir bilinmezliğe sürükledi. Virüsün yarattığı sağlık sorunu ve insani boyut oldukça endişe verici. Virüsün global ekonomiyi yıpratacağı görülüyor. Koronavirüs çok boyutlu bir tehdit” diye konuştu.

“Türkiye’nin sürdürülebilir ve nitelikli büyümeye ihtiyacı var”
     Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’deki salgının, tedarik zincirleri, e-ticaret, ulaşım ve turizm kanallarıyla tüm ekonomik sistemi etkileyebilecek boyutta olduğunu dile getiren Bahçıvan, “Tahminler salgının küresel büyümeye maliyetinin 0,2 puan olabileceğini işaret ediyor. Küresel ekonomi artık jeopolitik gelişmeler, dış politika, doğa olayları, sağlık gibi ekonomi dışı faktörlerden daha fazla etkilenir hale geldi. Bu da kamu ve özel sektör açısından öngörü yapmayı maalesef zorlaştırıyor” şeklinde konuştu. Bahçıvan, dünyayı tehdit eden koronavirüsünün Türkiye’yi olumlu etkileyeceği konusunda ifade edildiğini fakat risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

     Türkiye’nin sürdürülebilir ve nitelikli büyümeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Bahçıvan, “Bu da yüksek katma değerli üretim yapısına geçişin yanı sıra yatırım ortamının iyileştirilmesinden geçiyor. Bugün bulunduğumuz noktada yatırımlar konusunda hafif bir kıpırdanma söz konusu. Ancak kalıcı bir canlanma için belirsizliklerin azaltılması, güven ve istikrarın kalıcı hale getirilmesi ve yatırım ortamının hızla iyileştirilmesi hala önemini koruyor” dedi. Ekonomik kalkınma için iş birliğinin önemine de dikkat çeken Bahçıvan, “Ne İstanbul ne de İzmir sadece kültür ve turizme odaklanması gereken şehirler olarak görülmemeli. Bu iki şehir sanayi ve üretim kültürünü bağrında korumalı ve geliştirmelidir. Bugün en çok değer yaratan şehirler, ülkelerin rekabetine de yön veriyor. O halde, İSO ve EBSO arasında sağlanacak sonuç odaklı ve sürdürülebilir işbirliği sadece İstanbul ve İzmir’in değil, Türkiye’nin de rekabet gücünü artıracaktır. İSO olarak İzmir’e, başarı yolunda “biz varız” diyorum. İki şehir ama tek bir yürek olmak hepimize güç ve değer katacaktır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi martta 35,7 oldu
» EPDK: Hiç kimse mağdur edilmeyecek
» “Ücretsiz maske dağıtımının ayrıntıları paylaşılmalı”
» Covid-19 ile mücadeleye “gençlik aşısı”
» Kuru kayısı 8 ayda 197 milyon dolar getirdi
» 2. Faz sosyal yardım, düzenli sosyal yardım alan farklı 2 milyon 300 bin haneye verilecek
» BKM mart ayı verilerini açıkladı; Temassız ödemeler 3 katına çıktı
» Medya ve reklama yapılan yatırım 2019’da 11 milyar lirayı geçti
» Toplu ulaşımda düşüş yüzde 85’i buldu
» ETİK’in Zoom ile video konferansları başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni