• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yorgancılar’dan sektör bazlı üniversite önerisi

10 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Yorgancılar’dan sektör bazlı üniversite önerisi

   ► EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “Makine, gıda ve tekstil gibi önemli alanlarda sektör bazlı üniversite kurulması gerektiğini” söyledi.

           SELDA AK     
     İzmir iş dünyasının merakla beklediği Sanayi 4.0 İnsan, Toplum, Teknoloji Sempozyumu, Swiss Otel’de gerçekleştirildi. Yoğun ilginin olduğu programda bir panele katılan ve sanayicilere seslenen TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, sanayide eğitimin önemine dikkat çekerek makine, gıda ve tekstil gibi önemli alanlarda sektör bazlı üniversite kurulması gerektiğini söyledi. İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Gökçüoğlu, sektör temsileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, çalışanlar ve akademisyenlerin katıldığı sempozyumda söz alan Başkan Yorgancılar, “Türkiye’deki eğitim sistemi ezbere dayalı.

     Aileler, çocuklarına yıl sonunda notlarında ‘kırık var mı?’ diye soruyorlar. Ancak hiç kimse bu çocuklara ‘ne öğrendin’ diye sormuyor. Bu aslında notların üniversiteye yansıması. Çocuklar üniversiteye gidiyor. Eğitim hayatları boyunca sadece bir ay boyunca staj görüyorlar ve bu süre boyunca verilen izinler çıkartıldığında ortada hiçbir şey kalmıyor. Dolayısıyla süre içinde öğrenciler birşey öğrenmiyor” dedi. Bu durumun olumsuz etkileri olduğunu pek çok platformda vuruladığını kaydeden Başkan Yorgancılar, “Günümüzde Endüstri 4.0 kavramından söz ediyoruz. Ancak biz temel eğitim noktasında istediğimiz düzeye gelemedik. Bu nedenle önceliğimiz eğtim sisteminin iyileştirilmesi. Bunu takiben de bizim ihtisas üniversitesi olarak tanımladığımız kurumları, makine, gıda, tekstil gibi Türkiye’nin lokomotif sektörlerine uygun hale getirmemiz ve bu yapıyı yeniden şekillendirmemiz gerekiyor.” diye konuştu. 

     Eğitim politikalarının uzun vadeli stratejeler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatan Başkan Yorgancılar, Türkiye’nin bu konuda daha fazla gayret sarf etmesi gerektiğini belirtti. Başkan Yorgancılar, Türkiye’deki eğitim sisteminde sık sık değişimler yaşandığına işaret ederek, “Bir bakıyorsunuz ki, kısa aralıklarla bakanlık düzeyinde değişiklikler oluyor. Bu Milli Eğitim Bakanlığımız içinde geçerli bir durum. Halbuki, biz bugün çalışmaya başlasak ancak 15 yıl sonra eğitimde verim alabiliriz çünkü eğitim, uzun vadeli planlamayı gerektirir. Hal böyle iken kendimize uygun eğitim modelini geliştirmemiz ve yenilikçi yaklaşımları ele almamız şart. Biz Endüstri 4.0’ın geleceğini tartışıyoruz ama bir yandanda sanayicilerimizin yüzde 52’si, ‘Bu bana uygun bir iş değil’ diyor. Bu bir gerçek ve onlar da kendilerini bu işe adapte etmekte zorlanıyor. Biz bugün bu çalışmalara başlasak 15 yıl sonra Endüstri 5.0’ yakalarız.” ifadesinde bulundu.

“Yapısal reform şart”
     Panel Moderatörlüğünü Deniz Bayramoğlu’nun yaptığı etkinlikte söz alan TEPAV İcra Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, Türkiye’deki eğitim alanındaki çalışmalara dikkat çekerek, bu alanda yaşanan olumsuzlukları değerlendirdi. Eğitim konusunun siyasetin ötesinde bir gerçek olarak algılanması ve buna uygun yaklaşımların ortaya koyulmasının önemli olduğunu aktaran Sak, “Bizim ülkemizde eğitimle ilgili konularda bazı yapısal reformları gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunu neden söylüyorum çünkü eğitim herkes için önemli.  Bu konuda lütfen siyasetçilere de kızmayın. Bu sadece siyasi mekanizmalarla çözülecek bir mesele değil. Geldiğimiz noktada hiç kimse, ki buna sanayicilerimiz de dahil, mevcut pozisyonunun bazı kaygılarından dolayı değiştirmek istemiyor. Bunu da bazı noktalarda anlamak mümkün. Önemli olan eğitim sistemimizde yapısal reformları gerçekleştirecek motivasyona sahip olmak.” dedi.

“Moralinizi bozmayın”
     Endüstri 4.0’ın bir amaç değil süreç olduğuna dikkat çeken ve bu konuda daha pozitif düşünülmesi gerektiğini açıklayan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sencer Yeralan, “Yatırım yapmak önemli bir konu. Siz yatırım yapacaksınız ki, bir kazancı ve getirisi olacak. Yatırımda öncelik getirisi olması ancak bu bütün unsurları içerirse geçerli bir kavram. Şunu unutmayalım ki, Endüstri 4.0 bir amaç değil bir süreç. Bizim bu konuda yeterli altyapısı olan birikimleri bulunan üniversitelerimiz mevcut. Dolayısıyla panik yapmaya moral bozmaya hiç gerek yok. Biz olayın iyi tarafına bakalım.” diye konuştu.
     Panelde konuşan Ekonomi Danışmanı Dr. Mahfi Eğilmez, üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesine dikkat çekerken, panelin kapanış konuşmasını yapan EBSO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı ve İAOSB Geçmiş Dönem İdare Komitesi Başkanı Kemal Çolakoğlu ise Türkiye’nin geleceği için doların geldiği noktanın değil Türkiyenin Endüstri 4.0 daki geleceğini konuşmanın önemli olduğunu vurguladı. Toplantı sonunda panelistler katılımcıların sorularını yanıtladı.

 


+ Benzer Haberler
» Kiraz ihracatında hedef 200 milyon dolar
» “Çocuklarımız istikbalimizin teminatıdır”
» Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı kınandı
» Mobilyanın global oyuncusu Loda Mobilya İzmir’de
» EGSD’den vefa toplantısı
» BAYOSB’den sanayiciye yatırım desteği
» “Ay çekirdeğinde kalite düştü”
» MODEF’in yabancı ziyaretçileri memnun etti
» Tasarımın yıldızları Işık’ta buluştu
» Ankaralı iş kadınlarından İzmir çıkarması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni