• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yücel: Kaz Dağları’nda çocuklarımızın geleceği yok ediliyor

10 Ağustos 2019 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

Yücel: Kaz Dağları’nda çocuklarımızın geleceği yok ediliyor

   ► CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Kaz Dağları’ndaki ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne destek için Kirazlı’daki maden projesinin olduğu bölgeye gitti.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP’li Belediye Başkanları, İl Yöneticileri, İlçe Başkanları ve çok sayıda partili, Kaz Dağları’ndaki ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne destek olmak, için Kirazlı’daki maden projesinin olduğu bölgeye gitti. Bölgeye fidan diken Soyer, “Bu topraklar için canını veren atalarımızın hatırası varken hafızamızda bir altın madenine bu toprakları terk etmeyiz. Eninde sonunda göndereceğiz.Siyasi uluslararası ne gerekiyorsa yapacağız. Ve sahipsiz bırakmayacağız koruyacağız burayı” dedi. Yücel ise, “Vatan toprağının birkaç kuruş uğruna kiralanması veya satılması neyse, Kaz dağlarında yapılan odur. Çocuklarımızın geleceğinin para hırsı yüzünden yok edilmesi neyse, Kaz dağlarında yapılan odur” açıklamalarında bulundu.

“Kaz dağları’nda vatan toprağı satılıyor”
     Kaz Dağları’nda maden bölgesinde basın açıklaması yapan Yücel, kıyılan her ağacın çığlığını hisseden vatan evlatları olarak bölgeye geldiklerini ifade etti. Yücel, “Bir anne babanın kendi evladının canına kıyması neyse, Kaz dağlarında yapılan odur.Vatan toprağının birkaç kuruş uğruna kiralanması veya satılması neyse, Kaz dağlarında yapılan odur. Çocuklarımızın geleceğinin para hırsı yüzünden yok edilmesi neyse, Kaz dağlarında yapılan odur. Oksijen maskesine bağlı bir hastanın  oksijen hortumunun kesilmesi,  yaşama haklarına bizim karar veremeyeceğimiz binlerce canlının katledilmesi neyse,   Bugün Kaz dağlarında yapılan tam olarak da odur”  diye konuştu.

“Türkiye Kaz Dağları’na muhtaç”
     Türkiye’nin Kaz Dağları’na muhtaç olduğunu vurguyan Yücel, “Ağaçları, canlıları, suyu ve oksijeniyle Türkiye’ye bahşedilmiş eşsiz bir nimet. Kaz dağlarını kendi elleriyle, yok edilsin, ağaçlara kıyılsın, milyonlarca yıllık ekolojik düzen bozulsun diye altın madeni şirketine satanlar şunu çok iyi bilmelidir ki bu dağın, bu ormanların bize ihtiyacı yok. Bizim bu dağlara, bu oksijene ihtiyacımız var. Bu ormanların gerçek sahibi bizler değiliz, biz varız diye bu ormanlar oluşmadı. Tam aksine bizim yaşamımız, bizim sağlığımız, çocuklarımızın soluyacağı temiz hava, içecekleri temiz su için, bizler kaz dağlarına muhtacız. Türkiye’nin oksijenini kesmeyin, çocuklarımıza zehir solutmayın, dünya da eşi benzeri olmayan bu cenneti cehenneme çevirmekten, vatandaşla, doğayla inatlaşmaktan derhal vazgeçin”  açıklamalarında bulundu.

“Tepkileri azaltmak için kesilen ağaçların sayısını az açıklanıyor”
     AKP’li milletvekillerinin ve şirketin açıklamalarının çeliştiğini vurgulayan Yücel, “Kaz dağlarında doğayı katledenler de aslında yaptıklarının farkında. Açıklamalarındaki tutarsızlığın sebebi de bu. AKP’li yöneticiler, sanki altın madeni ararken tek sorun siyanürün kullanılmasıymış gibi ‘siyanürle altın aranmayacak’ açıklaması yaparken, maden şirketinin Ceo’su ‘altının çıkarılmasının son aşamasında siyanür kullanacağız’ diyor.  Halkın tepkisini azaltmak için kesilen ağaçların sayısını azaltmaya çalışmaları da akıl alır gibi değil” ifadelerinde bulundu.
     Sorumluların gözlerini para bürüdüğünü dile getiren Yücel, “ÇED raporuna göre kesilen ağaç sayısı yaklaşık 46 bin,  Orman Genel Müdürlüğü’ne göre ise yaklaşık 13 bin 500’ iken, TEMA vakfı en doğru rakamı açıkladı. Tam 190 bin ağaç, 190 bin cana kıyıldı kaz dağlarında. Daha acısı, bu iş devam ederse daha fazlasına da kıyılacak.O kadar gözlerini para bürümüş, altının ışıltısıyla o kadar kendilerinden geçmişler ki, altın madeninin milli parka uzak olduğunu ispatlamaya çalışıyorlar” dedi.

“5 milyon yaşındaki dağlar yok ediliyor”
     Gerçekleştirilen doğa katliamının affedilebilir olmadığını dile getiren Yücel, “Katliamın sadece nerede olduğuna değil isyanımız. Sizin ağaçlara kıymanıza,  canlıların hayatını mahvetmenize, doğayı katletmenize bizim isyanımız. Vatan toprağını çölleştirmenize, asla yiyemeyeceğiniz, size oksijen sağlayamayacak, dünyadaki altınların tamamıyla bile bir tek çimeni yetiştirebilecek  toprak tanesi yapamayacağınız maden parçası için,milyonlarca yıllık yaşamları yok etmenize isyanımız. Şu katliamı görüp yüreğiniz sızlamıyorsa o yürekte bir sorun var demektir.  Bu katliama izin verenden, bu katliamı yapandan ve bu katliama göz yumandan ne kul ne de Allah razı gelir. Milyonlarca yıldır korunmuş, evlat gibi, kutsal emanet gibi, göz bebeğimiz gibi bakılmış bu yaşam alanını yok etmek isteyenler ,hem halkın nezdinde hem de vicdanlarda asla affedilmeyecekler. Çıkarılacak altının 10’da biri için, 5 milyon yaşındaki bu dağların ve doğal yaşamın yok edilmeye başlanmasını, tüm Türkiye gibi Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Örgütü olarak biz de kabul etmiyoruz, bu katliama karşı duruyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm sorumlulara sesleniyoruz. Çevrecilerin, doğa severlerin ve halkın sesine kulak verin” diye belirtti. 

“Bu isyanda siyaset yok”
     Halkın Kaz Dağları isyanında siyaset olmadığını belirten Yücel, “Bu isyan  Türkiye’nin nefesi kesilmesin diye, doğa katliamı dursun, pınarlarımızdan zehir yerine su akmaya devam etsin diye, çocuklarımızın geleceği yok olmasın diye.Bu isyanda siyaset yok, bu isyanda taraf yok, bu isyanda çıkar yok. Hepimiz aynı taraftayız. Kaz dağlarında katliama son verilsin, artık bir cana daha kıyılmasın, toprağın ve ağacın bize vereceğini, dünyanın tüm altınlarının bile bize  veremeyeceği anlaşılsın diye buradayız. Bunlar anlaşılıncaya, katliam sona erinceye kadar da bu mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi tüm dünya’ya haykırıyoruz.  Kaz dağları ve Türkiye’nin doğası için mücadele veren tüm çevreci kuruluşlara,  STK’lara ve ülkesine sahip çıkan tüm  vatandaşlarımıza, ayrıca bu mücadelenin büyük destekçisi olan Çanakkale Belediyemize ve Sayın Başkanına da gösterdikleri çabadan, verdikleri mücadeleden ötürü saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bayram sonrası ilk gün yeni vaka sayısı tekrar binin üzerinde
» Çiğli ve Gaziemir’e de seyyar maskematik
» İhracata yönelik dijital faaliyetlere teşvik
» TİAD, Kovid-19’un takım tezgahları sektörüne etkilerini ölçümledi
» Aile Danışmanlığı Ulusal Yeterlilik Belgesi hazırlanıyor
» Sanal ticarete gerçek destek
» Mermercilerden ihracata ‘Fotoğraflı’ katkı
» Küresel salgına rağmen yatırıma devam
» Asansörde virüse karşı yeni çözümler yolda
» Başkan Kılıç sosyal medyayı salladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni