• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yüksek faiz yatırımları frenliyor

08 Aralık 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Yüksek faiz yatırımları frenliyor

   ► Son dönemde döviz kuru ve enflasyonda yaşanan sınırlı düşüş, faizlere henüz yansımadı.

           HABER MERKEZİ     
     TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, yüksek faizin yatırımların önüne geçtiğini belirterek “Mevcut ekonomik koşullar göz önüne alındığında, faizlerin bu denli yüksek oluşu yatırımları frenliyor. 2019 daha dengeli bir yıl olacak. Faizlerin aşağı çekilmesi yatırım ve istihdamın önünü açacaktır” dedi.
     Son dönemde döviz kuru ve enflasyonda yaşanan sınırlı düşüş, faizlere henüz yansımadı. Merkez Bankası, ‘sıkı duruş devam edecek’ mesajı ile para politikasında revizyona gitmeyeceği görüntüsü veriyor. Faizlerin bu denli yüksek oluşu üretim sektörüne olumsuz yansıyor. Sanayinin kalbi olarak nitelendirilen ‘takım tezgahları sektörü’ de faizlerin düşürülmesi yönünde görüş bildiriyor. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu “İmalat sanayicisi, nakit parası yoksa; projesi veya işi olsa bile astronomik faizli ve düşük kar marjlı yatırımlar yapmaktan kaçınıyor. Zira faiz oranlarının yüksekliği ile yatırım malları, amortisman sürelerinin de uzamasına sebep. Sanayici, böyle bir ortamda yeni yatırımlar yapmayı mantıklı görmüyor” açıklaması yaptı.

SİPARİŞLERDE ARTIŞ VAR
     2019’un ekonomide dengeli bir yıl olacağını söyleyen Aydoğdu “Hammadde ve enerji fiyatlarındaki artış zorlu bir döneme girildiğine işaret ediyor. Enflasyonun artmasıyla istihdam rakamlarının 2019’da düşeceği kanaatindeyiz. Ancak sanayici, zoru görünce ilmek ilmek ördüğü atölye veya fabrikalarında kepenk indirmeye niyetli değil. Sektörümüzün en büyük fuarı olan MAKTEK Avrasya’nın da rüzgarıyla, sektörümüzün paydaşlarından ve dernek üyelerimizden yeni siparişlerin haberlerini alıyoruz. İhtiyaç oldukça üretim, üretim oldukça ihracat devam edecek. Tüm bunlar takım tezgahlarına duyulan ihtiyacı daha da artıracak. Yine MAKTEK Avrasya’da, imalat sanayisinin can damarı olan takım tezgahları sektöründe hizmet veren global markalarının, Türkiye pazarında ısrarlı olduğunu birinci ağızlardan öğrendik” açıklaması yaptı.  

‘KRİZ SÖYLEMLERİ ABARTILIYOR’
     Bazı bankaların mevcut ekonomik durumlar göz önüne alındığında ‘kredileri geri çağırma’ yoluna gittiği gibi söylentiler olduğunu da belirten Aydoğdu şunları söyledi: “Çok büyük ekonomik krizler esnasında bu durumlar yaşanmış olabilir. Geçmişte ekonomik krizlerin yaşandığı yıllarda bankalar, büyük meblağlarda kredi kullanan müşterilerine faiz oranlarını revize ederek geri çağırma işlemini uyguladı. Ancak mevcut ekonomik koşullarda “zorluklardan” ve “yatırım şüphelerinden” bahsediyoruz. Ortalığı kasıp kavuran ve reel sektörleri bitiren bir krizden değil… Henüz geri çağırma işlemlerinin yaşandığı bir durumu gözlemlemedik. Sonuçta bu sıkıntılı süreçte herkes birbirine iyi niyetle destek olmaya çalışmalı”

 


+ Benzer Haberler
» Foça’da ‘Kubilay Olayı’ söyleşisi
» İkinci 100 günde 24 milyar TL’lik 454 eylem
» Merkez Bankası, politika faizini yüzde 24’te sabit tuttu
» Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
» Bakan Selçuk: Sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz
» Markalaşmanın yolu ‘dijitalleşme’
» Arçelik tasarım öyküleri ile ilham verdi
» 1 milyon kullanıcı lifebox’la rehberini yedekledi
» Capatect Isı Yalıtım Sistemi % 50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor
» Toprak ve Çocuk Programı’ndan öğrencilere zeytin hasadı etkinliği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni