• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor

13 Temmuz 2019 Cumartesi 23:00
12
14
16
18

   ► Afyon: Yumurta üreticileri sadece kapasite artırmaya şartlanırsa malum sondan kaçamaz.

     Yaz dönemi yumurta sektöründe arz talep dengesi kurulamayarak üreticileri sıkıntıya sokuyor. yumurta üreticileri daha önceden yaz aylarında sürü varlıklarını gençleştirirken, son yıllarda sürekli büyümeye gitmesi nedeniyle zor bir dönemin içerisinde girdi.
     Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) haber bülteninde yer alan açıklamalarında sektörün sürekli büyümeden ziyade istikrarlı büyümeye ihtiyacı olduğunun altını çizen Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon, “İstikrarlı büyümeye ihtiyacımız olduğu bilinse de uygulamaya geçilemedi. İstikrarlı büyümek için, civciv girişinden kanatlı kesimine, hammadde tedarikinden gübre yönetimine, yumurta üretiminden pazarlama stratejilerine kadar iç tüketim ve ihracat pazarı büyük önem arz etmektedir.  Sadece kapasite artırmaya şartlanırsak malum sondan kaçamayız” ifadelerine yer verdi.

“Üretici, devlet, tüketici sorumluluğunu bilmeli”
     Sorunun ortada olduğu halde tedbir alınmadığını ifade eden Afyon, “İçerisinde bulunduğumuz durum her şeyin sonu değildir. Üretici, devlet ve tüketici sorumluluğunun bilincinde olursa, bu sektör sağlam köklerle gür şekilde istikrarla yoluna devam edecektir. Tüccar, market, medya, siyasetçi, bilim insanları, anneler gibi alt görev sahipleri var ki istikrarlı sektörden, eminim hepsi kazançlı çıkar” değerlendirmelerinde bulundu.

“İç tüketim artışı üretimi yakalayamadı”
     En büyük görev ve sorumluluğun üreticiye düştüğüne vurgu yapan Afyon, “Yumurta dünyası üretici etrafında dönmektedir. 2000’li yılların başında yıllık kişi başı yumurta tüketimi yaklaşık 110’du, günümüzde ise yaklaşık 250 olmasına rağmen iç tüketim artışı, üretim artışını yakalayamamıştır. Üreticinin görevi bu artış oranını sağlamak değil ama bu artış oranına göre yatırımını dizginlemeliydi. İhracat odaklı büyürken ihracatın sorununu iç piyasa ile ortak götürerek 2 ayrı pazarı birbirine kırdırmamalıydı. Ürününü piyasaya arz ederken ürününün değerini gözetmeli, fiyata olumsuz etki eden şartlardan kurtulmalıdır. Bilmeli ki girdide olduğu gibi, çıktısında da fiyatı belirleyemiyorsa krizle başa çıkmak imkansızdır. Kolay olmadığı bilinen bu çözüm süreci imkansız değildir” açıklamalarını yaptı.

“Vatandaş ucuz yerken üretici batıyor”
     Vatandaşa ucuz ürün sağlama görevinin yanı sıra devletin ucuz girdi sağlayamadığını ve üreticiyi bu durumun zora soktuğunu ifade eden Afyon, “Vatandaş ucuz yerken üretici batabilmektedir. Onun için, bir tarafta vergi verip istihdam sağlayan hele ihracat geliri yanında 100 binlere geçim kaynağı oluşturan, stratejik sayılabilecek toplumun temel besin kaynağı olan tarıma dayalı hayvancılık sektörünün lokomotiflerinden yumurta sektörünün karşısında alternatif üretimi desteklememeli. Bilinçli destek ve denetlenen, kontrollü, ruhsatlandırılmış tüm işletmeler bizimde, himayemizde olan üretim metodudur” ifadelerini kullandı.

Çalıştaya ihtiyaç var
     Afyon, “Halkımızın değerinden fazla fiyata yumurta yememesi, kontrollü üretim, planlı ticaret gerekmektedir. Çok zor olmayan bu çözüm yollarık tüm tarafların bir masa etrafında toplanarak yapacağı çalıştay ile mümkündür” dedi.


+ Benzer Haberler
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni