• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yurtdışı satışları gelinlik sektörünü canlandırdı

18 Kasım 2021 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Yurtdışı satışları gelinlik sektörünü canlandırdı


   ► Pandemide düğünlerin ertelenmesinden dolayı gelinlik ve abiye sektöründe ciddi bir daralma olduğunu belirten firma temsilcileri, kısıtlamaların kalkmasıyla bu etkinin aşılmaya başladığını dile getirdiler

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     IF Wedding Fashion İzmir – 15’inci Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı 16-19 Kasım tarihlerinde moda dünyasının pek çok bileşeninin bir araya getirdi. Fuar gelinlik, damatlık ve abiye modasına yön verirken sektör temsilcilerine de fırsatlar sundu. Pandemide düğünlerin ertelenmesinden dolayı gelinlik ve abiye sektöründe ciddi bir daralma olduğunu belirten firma temsilcileri kısıtlamaların kalkmasıyla bu etkinin aşılmaya başladığını dile getirdiler. Firma temsilcileri özellikle yurt dışı satışlarının sektöre avantaj sağladığını ifade ettiler.


KARAŞIKLI: YURT DIŞINA ÇALIŞMAK AVANTAJ SAĞLIYOR
     İzmir firması olan Anabella Birdal, 10 yıldır sektörde faaliyet gösteriyor. Gelinlik alanında toptan ve perakende satışlarının mevcut olduğunu söyleyen Anabella Birdal Firma Sahibi ve Tasarımcı Hülya Karaşıklı, “İzmir’de bulunun mağazamızda perakende satışımız, aynı binanın üst katlarında ise toptan showroom ve üretimimiz var. Firma olarak 35-40 kişilik bir üretim ekibimiz bulunuyor. Sadece gelinlik üzerine çalışan bir firmayız. A form gelinliklerden Helen modellere, kabarık ve balık formlar olmak üzere çok çeşitli ürünlerimiz var. Daha üst kalite VIP kesim ürünlerimiz ve model tarzlarımız var. Bu yıl saten gelinlikler ve kabarık, balık modeller daha fazla ilgi görüyor. Avrupa, Orta Doğu ve Arap ülkelerine Filistin, Mısır, Dubai, Kuveyt, İtalya, İsveç, Londra, Fransa ve Portekiz’e ihracatımız var. Ürün çeşitliliğimizin yanında müşteri portföyümüz de oldukça geniş. Yurt dışına çalışmak bize avantaj sağlıyor. Çünkü dövizden dolayı onlar için alım daha rahat. Ham maddelerimiz dövizle alındığı için buna bağlı olarak maliyetlerimiz yükseldi. İç piyasada TL ile satın alan müşterilerimiz için bu durum giderek zorlaştı. Firma olarak bayilik sistemi şeklinde çalışıyoruz. Konya, Ankara, İstanbul, Çorlu, Denizli, Bursa, Aydın, Adana’da satış yaptığımız firmalarımız mevcut.  Ürünlerimizin tanıtımını sosyal medyada da reklamla kuvvetlendirerek müşterilerimizi en yakın firmalara yönlendiriyoruz. Pandemideki daralmayı yavaş yavaş aşıyoruz” diye konuştu.


KARUSERCİ: BELLİ MARKALARA ÖZEL TASARIMLAR YAPIYORUZ
     Gaziantep’te 1989 yılında kurulan Dreamon da sektörde 33 senedir faaliyet gösteriyor. Fuara ilk başladığı zamandan beri her sene katıldıklarını söyleyen Dreamon Firmasının Sahibi ve Şirket Kurucusu Serpil Karuserci, “Fuarın gittikçe geliştiğini görüyoruz. Geçen pandemi döneminde iki sene fuarlar iptal edildi. Tüm sektörler gibi bizde de bir daralma oldu. Gelinlikte şu anda iyi gidiyoruz. Belli markalara özel tasarımlar yapıyoruz. İspanya’ya toptan ürünlerimiz gidiyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Macaristan, Polonya, İtalya, İspanya ve Amerika’da müşterilerimiz var. İç pazarda da hem perakende hem toptan satışlarımız devam ediyor. Halihazırda Ankara’da iki mağazamız var ve 3’üncü mağazayı açmayı planlıyoruz. İzmir’de bir şubemiz var. Gaziantep’te merkez ana fabrikanın olduğu mağazamız ve üç katlı ayrıca ikinci bir mağazamız var. Fuarda daha çok Arap ülkelerinden müşterilerimiz vardı” diye ifade etti.

KARUSERCİ: GİRDİ FİYATLARINI MÜŞTERİYE YANSITMAMAYA ÇALIŞIYORUZ
     Girdi fiyatlarını müşteriye yansıtmamaya çalıştıklarını belirten Karuserci, “Kar marjlarımızı daha düşük oranda yaparak bu işi yürütmeye çalışıyoruz. Sektör geçen seneye göre daha hareketli. Düğünü bekleyip yapmayıp biraz daha geçsin diyenler. Pandemi de de düğünler oldu ama daha ekonomik şekilde yapıldı. İnsanlar düğün yerine nikah yapmayı tercih etti. Geniş düğünler, salon ve otel düğünleri yerine kısa, çekirdek aile içinde düğünler oldu. Düğünler ertelenmişti ama beklemede olan düğünler şu an patlama yaşanıyor. Firma olarak bu yıl kaliteden asla ödün vermedik. Hem tasarım hem kumaş hem de model konusunda en güzel şekilde çalışıyoruz. Ayrıca çalışanlarımızın yüzde 85’i kadınlardan oluşuyor. Bu konuda bir pozitif ayrımcılık benimsedik. Bu yıl daha straplez ve transparan gelinlik modelleri ilgi görüyor. Daha sade gelinlikler, mikadolar satenler, dantelsiz, sadece tasarım detayları olan modeller daha revaçta. Bir de tercihe göre payetli, işlemeli, tamamen kabarık ve ışıl ışıl modeller de ilgi görüyor” ifadelerini kullandı.


DURUSOY: EN AZ 200 MODEL ÜRÜNÜMÜZ VAR
     İstanbul’da kurulan bir firma olan CUPPER  25 yıldır sektörde faaliyet gösteriyor. Firmanın imalat kısmının aile içinde devrettiğini belirten CUPPER Firma Sahibi Bayram Durusoy, “Firmada iki ortak olarak çalışıyoruz. Mağaza kısmını ben, imalat kısmını diğer ortağım yürütüyor. İmalat kısmı sadece firmamıza üretim yapıyor. Biz de ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Modellerimiz tam abiye gibi değil daha çok günlük abiye tarzında. Daha çok büyük beden, 44-50 beden aralığında ürünlerimiz var. İnsanlar salgından dolayı düğünlere gitme konusunda hala tedirginlik yaşıyor. Bu da sektörde ciddi bir daralmaya yol açıyor. Ürün çeşitliliğimiz oldukça fazla. Sürekli çalıştığımız en az 200 model ürünümüz var. Biz asıl Avrupa’ya ihracat yapıyoruz. Polonya, Romanya ve Almanya ihracat yaptığımız ülkeler arasında. Ayrıca yurt dışında Polonya’da bir şubemiz var” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Sanayiciye gece yarısı zam şoku
» Turizmciler 2022’den umutlu
» Poşet bedeli ile çevre fonu kurulsun!
» Ayçiçek yağı fiyatı döviz kuruna takıldı
» ‘Gevrek’ ham madde zamlarına direniyor
» “Yeşil altyapı çalışmaları yavaş ilerliyor”
» Türkiye organik tarımı ‘HappyVillage’ ile tanıyor
» “Nükleer çöplük haline geleceğiz”
» İzmir’de ekmeğin fiyatı 2,50 TL
» Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni