• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”

13 Temmuz 2019 Cumartesi 22:00
12
14
16
18

   ► Pek çok deney kimyasalı ve sarf malzemenin yurtdışından ithal ediliyor.

     Ülkemizde ve dünyada son yıllarda uygunluk değerlendirme kuruluşlarında yaşanan gelişmelere paralel olarak deney ve analiz yetkinlikleri arttırılarak güvenilir ve geçerli sonuçlar elde ediliyor.
     Teknolojilik gelişmeler neticesinde üretilen hassas cihazlarla, kalibrasyon ve deney laboratuvarları az hatayla, zaman kazanarak kaliteli sonuçlar almayı hedefliyor. Türkiye’deki kalibrasyon ve deney laboratuvarları sektörü hakkındaki gelişmelerle ilgili bilgi veren TURKLAB, Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halit Karaboğa, Ticaret Gazetesi sorularını yanıtladı.

TURKLAB, Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği hakkında bilgi verir misiniz?
     TURKLAB, Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği Türkiye’de özel ve kamu sektöründe hizmet sunan tüm laboratuvarların tepe örgütü olma misyonu ile 2004 yılında kurulmuştur. Uluslararası platformlarda ülkemizi temsil eden derneğimiz kurulduğu yıl içerisinde, 26 Ekim 2004 tarihinde EUROLAB üyesi oldu. Ülkemizde yasal otorite karşısında sorumlu muhatap kuruluş olarak çeşitli bakanlıklar ve kamu kuruluşları nezdinde sektörümüzün her türlü hak ve menfaatlerinin korunması ve geliştirilmesi derneğimizin temel amacıdır.

     Derneğin amacı, “ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine göre kurulmuş deney ve kalibrasyon laboratuvarlarını bir dernek çatısı altında toplamak ve üyeleri arasındaki koordinasyonu sağlamak” olup; hizmet konularını da şu şekilde sıralayabilirim:
     “Üye laboratuvarların teknik ve ticari gelişimlerini artırıcı çalışmaları organize etmek, organize edilmiş çalışmalara katılmak ve laboratuvarların kalite yönetimi ve güvence sistemlerinin gelişmesini artırıcı destek ve katılımda bulunmak. Üye laboratuvarların meslekleri ile ilgili hukuki, sosyal ve tüzel hakları ile ilgili düzenlemeleri takip etmek ve gelişmesine yönelik çalışmalar yapmak. Üyelerine ve üyelerinin mensubu bulunduğu kuruluşlara ve bu konularda faaliyet gösteren ilgili sair kuruluşlara hukuki, sosyal, teknik ve mesleki konularda rehberlik yapmak. Düzenleyici yasal otorite ve/veya kuruluşlar nezdinde sektörü temsil etmek; açıklama ve düzenlemeler karşısında görüşlerini organize ve formüle bir şekilde ifade etmek. Karşılaşılan sorunların çözümüne ve sektörün, mesleki ahlaka, kamu yararına, yasalara uygun bir şekilde, ahenkli ve verimli gelişmesini sağlamaya yardımcı olmak.

     Türkiye ve dünyada, kalibrasyon ve deney laboratuvarlarının çalışmalarını etkileyecek olan politik-teknik yayın, açıklama ve düzenlemeleri takip etmek. Endüstriyel alanda deney ve kalibrasyonun gerekliliği konusunda bilincin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak. Deney ve kalibrasyon metotlarının harmonizasyonu ve gelişmesini hızlandırmak için ilgili organizasyon ve laboratuvarlar arasında işbirliği yapmak. Taraflar arasında deney ve kalibrasyon sonuçlarının karşılıklı kabulü için ölçümlerin güvenirliğini tesis edici, izlenebilirlik ve kalite güvencesini geliştirici, ilgili standartların uygulanmasını anlaşılır kılmak ve kolaylaştırmak amacı taşıyan eğitim vb. faaliyetleri gerçekleştirmek. Yasa hükümleri çerçevesinde diğer ülkelerdeki sektörle ilgili iktisadi, istatistiksel ve teknik bilgileri üyelerine ve ülke ekonomisine kazandırabilmek amacı ile dış ülkelerdeki kuruluşlarla bilgi alış verişinde bulunmak, benzer amaçlı birlik ve kuruluşlara katılmak, bu amaçla gerek yurt içi gerekse yurt dışı seyahatler, sempozyumlar, kongre, konferans, toplantı vb. düzenlemek ve düzenlenenlere iştirak etmek.”

Türkiye ve dünyada, kalibrasyon ve deney laboratuvarlarının çalışmalarında durum nedir? Türkiye ne aşamada bulunuyor?
     Ülkemizde ve dünyada son yıllarda uygunluk değerlendirme kuruluşlarında çok ciddi gelişmeler söz konusu. Deney ve analiz yetkinlikleri artmış, daha yeni teknoloji ile donatılmış cihazlar kullanılmaya başlanmış, belirli otomasyonlar getirilmiş ve artan cihaz hassasiyetleri ile birlikte, eskiden mümkün olmayan pek çok keşfin yapılması mümkün hale gelmiştir. Türkiye’de genel olarak bu gelişmeden payını almıştır. Çok iyi bir cihaz alt yapımız oluşmuş hatta yer yer fazla kapasiteden bile söz edilir hale gelmiştir. Her alanda yapı, çevre, gıda ve kalibrasyonda teknoloji işin içine girmiştir. Artık yurtdışındakilerle yarışabilecek güzel laboratuvarlarımız var.

Derneğin Endüstri 4.0’a yönelik çalışmaları mevcut mu?
     Tüm laboratuvarlarımızda dijitalleşme ile ilgili altyapı değişiklikleri farklı seviyelerde mevcut. Yazılımlarını geliştirilerek daha az hata ile iş yapma ve daha kaliteli sonuçlar elde etme anlamında çalışmalar bulunuyor. Bazı laboratuvarlarımızda analiz yapan cihazlar ile yazılımlar direkt iletişime geçiriliyor ve analiz raporları direkt çıktı olarak alınabiliyor. Çeşitli numune toplama uygulamaları da kullanılmaya başlandı. Hepsi zaman kazandırıcı, hatayı azaltıcı teknolojik uygulamalar.

Rekabet edebilir bir kalite seviyesini yakalamak açısından hangi adımları atıyorsunuz?
     TURKLAB Akademi ile sektör çalışanlarının eğitimine katkıda bulunuyoruz. Bizde kendi içimizde iş kalitesi düşük üyelerimizin olmasını istemiyoruz. Yine zaman zaman eğitici veya bilgilendirici, geleceği gösteren, yurtdışındaki uygulamaları paylaştığımız veya Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), bakanlıklar gibi kurumları davet ettiğimiz seminerler organize ediyoruz. Ayrıca, TÜRKAK ile denetçi harmonizasyonu çalışmaları, EUROLAB üyeliğimiz sayesinde Avrupa’daki gelişmelerin takibi, Türkiye’ye aktarılması, akreditasyon gereklerinin TÜRKAK ile yakın takibi ve bu konularda da işbirliği gibi çeşitli projelerimiz de bu anlamda katkı sağlıyor.

Hem sağlık hem mühendislik alanında önem arz eden bu sektörde ne kadar dışa bağımlıyız?
     Maalesef pek çok deney kimyasalı ve sarf malzeme yurtdışından ithal edilmek zorunda. Cihazlar keza yurtdışından alınmak durumunda ülkemizde üretimi söz konusu değil. Cihazların yedek parçaları bazen bakımları yurtdışına bağımlı. Özetle çok fazla yurtdışından girdi bulunuyor.

2019 yılı için sektörden beklentileriniz ve ön görüleriniz neler?
     2019 bizler için de zor bir yıl. Kur etkisi ile işlerimiz maalesef olumsuz etkilendi. Fakat şimdi biraz daha toparlanma dönemine girdiğimizi düşünüyorum. Ayakta  kalabilmemiz ve belirli bir hizmet kalitesini devam ettirebilmemiz önemli. Zira her işte uygunluk değerlendirme olmazsa olmaz. 2019 yılında dernek olarak, biraz daha üyelerimizle yakın çalıştığımız, üye sorunlarına çözüm için çeşitli platformlarda yoğun emek harcadığımız bir yıl oldu, öyle de devam edecek. Yeni komitelerimiz oluşturuldu, yeni üyelerimiz var. Daha iyiye giden bir yıl olacak diye ümit ediyoruz.

Sektörde karşılaştığınız sorunlar nelerdir, sizin bu konudaki çözüm önerileriniz var mı?
     Yasal bazı zorunluluklarımız var. Bazı sektörlerde mevzuatsal kısıtlamalar var. Bazı üye gruplarımızda kamu otoritesinin gereklilikleri, bizlere zaman ve maliyet demek oluyor. Bazı sektörlerimizde bir takım haksız rekabet sorunlarımız var. İşlerin kalitesinin yüksek tutulabilmesi ve bunun iletişimi kolay değil. Öte yandan biz sürekli kamu otoriteleri ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile işbirliği içinde bunları aşmak üzere sürekli bir çalışma gayreti içerisindeyiz. Zamanla daha iyiye gideceğine inanıyoruz.


+ Benzer Haberler
» 2021 toparlanma yılı olacak
» Hayvanların uzuvlarını keyfi kesmenin bilançosu ağır
» Altın 7 ayda % 60 değer kazandı
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni