• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yürürlükteki sistemde 3-5 puan bile önemli”

14 Eylül 2019 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

“Yürürlükteki sistemde 3-5 puan bile önemli”

    ► Prof. Dr. Tanju Tosun, “Türkiye toplumunun yaklaşık yüzde 60’ı araştırmalara göre parlamenter sistem taraftarı. Kurulacağı açıklanan partilerin başkanlık sistemi ya da parlamenter sistemin taraftarı olup olmadığı konusunda net bir gösterge yok” dedi.

           SERCAN  ENGEREK     
     Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) istifa eden Ali Babacan’ın bir gazeteye yeni partiyi 2019 yılı bitemeden kuracaklarını açıklaması ve ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifası siyaseti hareketlendirdi. 16 Nisan 2017 referandumundan sonra yürürlüğe giren yüzde 50 artı bir matematiğine dayalı “Partili Cumhurbaşkanı Hükümeti” sisteminde, kurulacak partilerin 3-5 puan bile almasının seçim sonuçlarını etkileyeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Tanju Tosun, “Türkiye toplumunun yaklaşık yüzde 60’ı araştırmalara göre parlamenter sistem taraftarı. Kurulacağı açıklanan partilerin başkanlık sistemi ya da parlamenter sistemin taraftarı olup olmadığı konusunda net bir gösterge yok” dedi.

     Türkiye kamuoyunda bir süredir AKP’den ayrılarak parti kuracağını resmen ilan eden isimlerin kuracağı partilerin siyasete etkisi konuşuluyor. Partiden ihraçları istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski vekiller Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başcı istifa etti. Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan ise bir gazeteye yaptığı açıklamada kuracak oldukları partiden söz ederken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün partide aktif olarak bulunmayacağını kaydetti. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, gündeme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

     AKP’nin sosyolojik tabanındaki çatlamanın 23 Haziran, 31 Mart ve 24 Haziran seçimlerinde net olarak açığa çıktığını ifade eden Tosun, “Babacan’ın kuracağı partinin hedef kitlesi AKP’den yavaş yavaş kopmaya hazırlanan seçmen. Yeni partiler eğer dünyadaki liberal, özgürlükçü, demokrat merkez partilerin ya da sosyal demokrat partilerin değerlerini benimser ise bir çekim merkezi olabilir. Ama ciddi anlamda bir oy potansiyeline karşılık gelmez” diye konuştu.
     AKP’nin milli nizam, milli selamet partilerinden devraldığı sosyolojinin üzerine kendi halk kesimlerini inşa ettiğine değinen Tosun sözlerine şöyle devam etti: “Bugün kamuoyu yoklamalarında AKP yüzde 35-36 bandında görünüyor. Kurulacak partilerin AKP’yi kısa vadede ciddi biçimde zayıflatmaları mümkün değil ama bir miktar oy alma olasılıkları, özellikle Babacan’ın kuracağı partinin var. AKP devam eder ama 3-5 puan bile yeni sistemde önemli olduğu için bunun marjinal etkisi çok yüksek olur.”

“Toplumunun yüzde 60’ı parlamenter sistemden yana”
     Tosun, sistem tartışmaları konusunda, yayınlanan araştırma sonuçlarında Türkiye toplumunun yaklaşık yüzde 60’ının parlamenter sistem taraftarı olduğunu savundu. Kurulacağı açıklanan partilerin başkanlık sistemi ya da parlamenter sistemin taraftarı olup olmadığı konusunda net bir gösterge bulunmadığını vurgulayan Tosun, Babacan ile Davutoğlu’nun kuracağı partilerin farklarına değindi: 

“Davutoğlu’nun muhafazakâr tonu çok net”
     “Davutoğlu’nun irtibatlanabileceği AKP’den başka bir sosyoloji yok. Özellikle İç Anadolu’nun yerleşik muhafazakâr kesimi, belki yeni burjuvazisiyle temas halindeler. Davutoğlu’nun politik bir elit olarak başbakanlık, dışişleri bakanlığı dönemindeki performansı Türkiye’nin Batılı, özgürlükçü ve demokrat değerlerini içselleştiren seçmeninden kolay kolay oy alabileceğini düşündürtmüyor bana. Davutoğlu’nun muhafazakâr tonu çok net biçimde belli oluyor. Daha çok teknokratik çözüm arayışında. Burada ağırlıklı olarak biraz dış politika üzerinden gitmeye çalışıyor. Babacan’ın yeni siyaset anlayışı ekonomiyi merkeze yerleştirirken, Davutoğlu biraz daha parti içi ve dış politika üzerine kuruyor siyasetini. Ekonomi anlamında kaide olmadığı anlaşılıyor.”


+ Benzer Haberler
» Bal ihracatçısı devlet desteği bekliyor
» “Aile hekimliği mesleği cazip olmaktan çıktı”
» “5 yılda 2 bin kümes kapandı”
» “Türkiye, İranlı’lar için güvenli bir ülke”
» Kamyoncular dijital takografa hazır değil
» “Vitaminler reçetesiz satılmamalı”
» Promosyon sektörünün 2023 hedefi 10 milyar TL
» Mobilyada KDV indirimi stokları eritecek
» Kemeraltı kuyumcuları satışlardan şikayetçi
» “Pamukda getiri artınca, mısır üretimi azaldı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
  Ticaret 17.01.2020
  Ticaret 16.01.2020
  Ticaret 15.01.2020
  Ticaret 14.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni