• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Zeybekci: “Şehrin arıtması yok hükmündedir”

13 Şubat 2019 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Zeybekci: “Şehrin arıtması yok hükmündedir”

   ► ESİAD’da iş insanlarıyla bir araya gelen Zeybekci, İzmir projelerini aktardı.

           SELDA AK     
     Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneğinde (ESİAD) düzenlenen toplantıda İzmir ile ilgili projelerini anlattı. Zeybekci, “Katı atığımızı dağlara, derelere, ovalara atıyoruz ve bunlar denizlere kadar gidiyor. Yüz metre yüksekliğinde katı atık derinliği oluşmuş. Bu korkunç bir tehlike. Bu şehir maalesef yağmur sularını olduğu gibi sadece kanalizasyon hatlarına veriyor. Bu yüzden bu şehrin arıtması yok hükmündedir” dedi.
     AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, İzmir’in arıtmasının yok hükmünde olduğunu ifade etti. Toplantıda konuşan Zeybekci, kentlerde yönetimin değil yönetişimin gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Yönetime gelmesi halinde İzmir’i kentin tüm paydaşlarıyla yöneteceklerini söyleyen Nihat Zeybekci, İzmir’in tarihsel coğrafi önemini vurgulayarak, 21 yüzyılın gelişen ve değişen dünyasına İzmir’in ayak uydurmakta zorlandığını kaydetti. Zeybekci, İzmir projeleri ile ilgili sivil toplum kuruluşlarını, esnafı, vatandaşları, çiftçileri, öğrencileri, bütün İzmir’i dinleyerek hazırladıklarını sözlerine ekledi.

“Yüz metre yüksekliğinde katı atıklar oluşmuş”
     İzmir’e yakışmayan sorunları olduğunu ifade eden Zeybekci, “Sabit nüfusu yaklaşık 4,5 milyon bu şehirde katı atık gibi yüz kızartıcı bir problemimiz var. Katı atığımızı dağlara, derelere, ovalara atıyoruz ve denizlere kadar gidiyor. Yüz metre yüksekliğinde katı atık derinliği oluşmuş. Bu çok korkunç bir tehlike. İstanbul’daki çöp patlamalarını unutmayalım. Bu şehir maalesef yağmur sularını olduğu gibi sadece kanalizasyon hatlarına veriyor. Bu şehrin arıtması yok hükmündedir. Arıtamazsınız,  metrekareye 5 litrelik yağmur yağdığı andan itibaren sizin arıtma tesisine giden debiniz bir anda iki üç katına çıkabilir. İzmir’de hava, gürültü kirliliğiyle ilgili ve trafik sorunları negatif anlamda İstanbul ve Ankara’nın çok üzerinde” diye konuştu.

“İzmir tarımda marka olacak”
     Seçilmesi halinde kentteki tüm tarımsal üretimin garantörü olacaklarını belirten Zeybekci, “Türkiye’de süt üretiminde 1 numarayız. Süs ve süs bitkileri, tohum, tarım dendiği zaman Türkiye’de bir marka olacağız” diye konuştu. Vatandaştan kendisi için oy istemediğinin altını çizen Nihat Zeybekci, İzmirlilerin oylarını İzmir’e vermesi gerektiğini vurguladı.

“İzmir hava kargo merkezi olacak”
     İzmir’in doğrudan uçuşlarıyla ilgili konuşan Zeybekci, “Sanayi, turizm veya serbest bölgelerde yatırım alanlarının genişlemesi gerekir. Ki bu şekilde tüm dünya buraya İzmir’e gelsin. Serbest bölgede 170 şirket, 4.5 milyar dolar ciro ve 20 bin çalışan var. Yatırım alanlarını arttırıp ortaya koyduğumuzda zaten potansiyel oluşacak ve İzmir-İstanbul uçuşları bunu ortaya koyacak. Buraya cazip hale getirecek çalışmalar yapmalıyız. Ekonominin bu hareketliliği kendisinin getirmesi lazım. İzmir deki en önemli projelerimizden biri şu: İzmir hava kargo merkezi olacak. Hava kargo lojistik merkezi ve serbest bölgesini Çiğli’ye kuracağız. Zaten Çiğli’de bir hava alanımız ve yeterli alanımız var. Dünyada artık teslimat değişiyor. Artık konteynırla değil hava kargoyla teslimat sağlanıyor. Çiğli bizim için son derece önemli bir yer” ifadelerini kullandı.

İzmir’de 3 yeni şehir projesi
     Yetişmiş genç beyinlerin İzmir’de istihdam edilmediğine değinen Zeybekci, “Bunu yapamadığınızda gelecekle ilgili hayat damarlarınız kesik demektir. Kıyı şeridinin hemen arkasında spor salonlarının, yeşil alanların, sosyal alanların olmadığı çarpık yapılaşmanın bulunduğu alanlar var. İmar affı için başvuru yapılan iller arasında ilk sırada İzmir var. Projelerinin şehrin sorunlarının çözümünün yanı sıra geleceğe hazırlanmada önemli etkisinin olacağını söyleyen Zeybekci, İzmir’in elinde dünyanın en güzel şehri olmaya doğru büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Şehirde, yeni 3 şehir kurma projelerinin de olduğunu belirten Zeybekci, “Kuzey, Doğu ve Güney’de 150 ve 200 bin arasında her türlü alt yapısı, ihtiyaçlarının tamamen planlandığı hastanelerinden spor salonlarına kadar hepsinin planlandığı muhteşem planlı şehir projelerimiz var. Göreve geldiğimiz andan  itibaren 2 yıl içerisinde maksimum 28 tane köprü kavşak yaparak trafiği rahatlatmaya çalışacağız” dedi.

“İzmir’e tek bir elbise biçmek mümkün değil”
     Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Büyükşehir Belediye Başkan adaylarıyla ESİAD üyelerini bir araya getirerek, adayların projelerini anlatabilecekleri ve üyelerin görüş, öneri ve sorularını iletebilecekleri bir platform yaratmayı amaçladıklarını ifade eden ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, İzmir’in şehircilik anlayışının, kenti Akdeniz çanağının önemli bir yapıtaşı haline getirmesini ümit ettiklerini söyledi. İzmir’e tek bir elbise biçmenin mümkün olmadığını vurgulayan Sivri, İzmir’in sadece turizm veya doğal güzellikleriyle anılamayacağını, birçok alanda birbirini besleyen özellikleriyle dünya lideri olmaya aday bir şehir olduğunu söyledi. Sivri, “Artık lider kentler sadece altyapı ve tarihleri ile değil, aynı zamanda bilime ve sanata katkılarıyla, kültürel zenginlikler anlamında içerik yaratan, bilgi üreten her türlü paylaşım ortamını destekleyen, ürettiği bilgiyi katma değere dönüştüren akıllı şehirler olma özellikleriyle yarışıyor. Akıllı şehir fikri sadece hizmetleri dijitalleştirme olarak algılanmanın ötesinde, bireyin verimliliğini artıran, ilham veren, inovasyona temel girdi teşkil eden ortamları kapsıyor” diye konuştu.

“Vatandaşı kucaklayan belediyecilik anlayışı”
     İzmir’i marka şehirler arasında görmek için bakış açısını buna göre şekillendirmek gerektiğini belirten Başkan Sivri, “Şehrin kümelenme yapısı ve teknoloji geliştirme alanlarıyla üretim ve bilim kurumlarının iş birliği ve ekosistemin uçtan uca entegrasyonu önemli. İzmir, iklim değişimiyle mücadele etmeye yönelik teknolojilerin, yenilenebilir enerjinin, medikal teknolojilerin, biyoteknoloji ve yüksek katma değerli kimya-nano teknolojilerinin merkezi olabilir. Bu potansiyelin gelişimi için en gerekli gördüğümüz nosyonlar, kentin amaçları için bir araya gelmiş uzlaşma kültürüne sahip kurumlar, uzun vadeli küresel rekabetin gereklerini hedef edinmiş bir stratejik plan ve tamamen insana odaklı karşılıklı iletişim ile iyi yönetişim anlayışıyla halkı vatandaşı kucaklayan bir belediyecilik anlayışıdır” şeklinde konuştu.

     ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise toplantıda yaptığı konuşmada “AK Parti yüksek profilli adaylar göstererek İzmir’i onurlandırıyor. Nihat Zeybekci’nin bakanlık dönemlerinde karşılaştığımızda İzmir’in sorunları hakkında görüşlerimizi belirtirdik ama bu sıkıntılar makro olarak bilinirdi. Şu anda Nihat Zeybekci bu sıkıntıları artık mikro detaylarına kadar biliyor. Dolayısıyla bu bizim için çok büyük bir kazançtır. Yazı atsak da tura atsak da biz kazanacağız” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kapanan şirket sayısı yüzde 13 arttı
» İşler: Ara tatiller soluk aldıracak
» İngiltere-Türkiye arasında anlaşma
» Güler Sabancı: “Gençliğimize inanıyoruz”
» Microsoft nesnelerin interneti laboratuvarını Shanghai’de açtı
» Canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 248 bin 847 oldu
» Palandöken, “Ülkemiz güçlü bir tarım politikasına sahip”
» 10. yılda da organik ürünlerle devam
» Sosyal medya tatil tercihlerini etkiliyor
» Gülle: Yeni bir ihracat hikayesine ihtiyacımız var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni