• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘Ziraat odaları çiftçilerin bağlı olduğu kurumlardır’

12 Şubat 2018 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

‘Ziraat odaları çiftçilerin bağlı olduğu kurumlardır’

   ► Oray, “Odamıza kayıtlı üyeler bölgenin insanı ve tarımsal sorunları bire bir yaşayan insanlar” dedi.

           TUĞÇE OTUK     
     Kemalpaşa Ziraat Odası’nın faaliyet alanlarını aktaran Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray “Oda olarak tarımda yaşamış olduğumuz sorunları en iyi şekilde dile getirebileceğimiz ve üst makamlara taşıyabileceğimiz en doğru yerin ziraat odası olduğunu düşünerek bu yola çıktık” dedi.
     Tüm üyelerin çiftçi olduğunu belirten Oray, “Odamıza kayıtlı üyeler bölgenin insanı ve tarımsal sorunları bire bir yaşayan insanlar. Ziraat odası kanalıyla üreticilerimize nasıl faydalı olabileceğimiz ve bölgemizde yetiştirilen ürünlerin tanıtılması ve pazarlamasını en verimli şekilde nasıl yapabileceğimiz konusunda yola çıktık. 10 yılda iyi bir yol aldık çünkü ziraat odasına ilk geldiğimiz dönem ve şimdiki durum arasında çok fark var.

     Üreticilerimizle yaptığımız gerek ortak makina olsun gerek tarımsal faaliyetler olsun bizimle beraber ivme kazandı. Bu başarı bizim odamıza kayıtlı üreticilerimizin desteği doğrultusunda kazanıldı. Biz odamıza kayıtlı üyelerimizin desteklerini yönlendirme aşamasındaydık. Bunları da doğru bir şekilde yönlendirdiğimizi düşünüyorum. Gerek İzmir Büyükşehir Belediyesi gerek çiftçilerimizle yapmış olduğumuz ortak etkinlikler olsun iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyoruz” dedi.

     Çiftçilerin sorunlarını dile getirip bir üst makama taşıyacak olan kurum ilçelerde kurulmuş olan ziraat odaları olduğunu belirten Bülent Oray, “Bir üstümüzde olmak üzere Ankara’da Türkiye Ziraat Odaları Birliği var. Bu ziraat odaları onların çatısı altında ilçelerde kurulmuş olan çiftçilerin temsil ettiği ve bağlı olduğu kurumlardır. Genel merkezle devamlı koordine halindeyiz. Tarım Bakanlığınca çıkacak olan desteklemeler, üreticilerimizin yapmış olduğu TARSİM sigortalarındaki kanunların kapsamlarıyla ilgili ve odalar üzerinde yapılacak olan faaliyetler üzerinde desteği var. İlçe odalarımızda en büyük destekçimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi çünkü kırsalda çok büyük yatırımları var. Tarımda İzmir Modeli ortaya çıktı ve bu proje Türkiye’ye örnek olmuş durumda” şeklinde konuştu.

Büyükşehirle ortaklaşa çalışmalar
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleşen ‘Erken Uyarı Sistemi’nin İzmir içinde ilk olarak Kemalpaşa’da yapıldığını dile getiren Oray,  “Bunun çok faydalarını gördük ve 5 ilçemizde de bu yıl içerisinde devreye girdi. Erken uyarı sistemi ile tarımda kullanılan ilaçlarda %40’a varan tasarruf sağlandı. Üreticilerimize önceden hastalıklarla ve donla ilgili uyarıları yapıp gerekli zamanda doğru ilaçlama yapılması sağlandı. Bunun yanına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle iyi tarım uygulamaları gerçekleşiyor. Her yıl Ekim ayında düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenmiş olan ‘Dereköy Bal Festivali’ var.

     Kasım aylarında düzenlenen ve bu yıl ikincisi düzenlenmiş olan ‘Zeytin Zeytinyağı Festivalimiz’ var. Hem bölgenin tanıtılması hem de ekonomik olarak katkı sağlaması adına büyükşehirle ortaklaşa düzenlediğimiz bu etkinliklerin büyük önemi var. Bunun yanında 17 Ziraat Odası Başkanımızla yaptığımız ortak makine parkurumuz var. İlçelerimizin ihtiyaç duyduğu traktör ve makinaları tamamı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmak üzere dağıtıldı” dedi.
Bölgede kadın üreticiyi desteklemek adına gerçekleştirilen faaliyetleri dile getiren Oray, “Kursiyerlerin hepsi kadınlardan oluşan arıcılık kursları açıldı ve bu kursa katılanlara arıcılık malzemeleri verildi. Kadın kursiyerlerimiz bu kurstan aldığı bilgiler doğrultusunda hem kendine meşgale edinmiş oluyor hem de aile ekonomisine katkıda bulunmuş oluyor” dedi. 

     Kemalpaşa Merkez Kalkınma Kooperatifi’nin sağlayacağı avantajları aktaran Oray, “Toptan alımlarla girdi maliyetlerimiz daha aşağıya çekilecek. Ürettiğimiz ürünleri kooperatif kanalıyla tüketiciye ulaştırmadaki makası daraltabilirsek hem tüketici daha ucuza ürünleri alır hem de üreticimiz daha yüksek fiyatlarla bu ürünlerini satmış olur. Hayvancılıktan bitkisel üretime kadar tüm tarımsal üretimi kapsayan bir kooperatif. Bu kooperatif çatısı altında bölgemize bir meyve kurutma tesisi, soğuk hava tesisi ve konsantre ünitesi kurmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Kirazda rekolte
     Bu sene tahmini kiraz rekoltesini dile getiren Bülent Oray, “İstasyonlardan aldığımız verilere göre Şubat ayında riskli bir dönemin içine giriyoruz. Soğukların ve karlı yağışların beklendiği bir dönem. Çiçeklenme ve meyve oluşumundan sonra tahmini rekoltemiz oraya çıkacaktır. Geçen yıllara baktığımızda beklentimizin üzerinde bir rekolte meydana geldi. Hem sofralık hem de yağlık zeytin olsun iyi bir yıl yaşandı ve beklentilerimiz doğrultusunda bir üretim gerçekleşti. Üreticilerimizin gördüğü sıkıntı son zamanlarda yaşanan savaş olaylarından dolayı dış ticarette sorunların yaşanmasıyla ilgili bir endişe duyulmasıdır.

     Biz bu problemleri birlik ve beraberlikle ortadan kaldıracağımızı düşünerek kalkınma kooperatifi kurduk. Bizim bölgemizde üretilen kirazın %60’ı ihraç ürünü. Bunun çoğunu da Rusya’ya gönderiyoruz. Uçak krizi nedeniyle 1 yıl önce çok ciddi bir sıkıntı yaşadık. Bu sorunları aşmak için ürünlerimizi başka bir şekilde değerlendirme düşüncemiz var. Kiraz hasadının yoğun bir şekilde yapıldığı dönemde kooperatif ortaklarının ürünlerini kurutulmuş olarak değerlendirmeyi planlıyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Sokak hayvanlarının İnci’si, tasarımlarıyla umut oluyor
» Müze ziyaretlerinden 26.6 milyon TL’lik gelir
» “Enerji verimliliğinde istenilen ivmeyi yakalayamıyoruz”
» Giyim enflasyonu zirveyi korudu
» Afro-Türkler kaybolan tarihlerini arıyor
» Kur, tatil güzergahını değiştirdi
» “Gerileme yarı yarıya düştü”
» “En çok zencefil satılıyor”
» Kurdaki düşüş kahveye yansımadı
» ‘İzmir, alyans üssü’ diyerek kendimizi kandırdık


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
  Ticaret 05.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni