• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

‘1 milyon istihdam’a İzmir’den büyük destek

27 Mayıs 2022 Cuma 21:00
12
14
16
18

‘1 milyon istihdam’a İzmir’den büyük destek


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), bilgi ve iletişim teknolojileri alanında donanımlı gençleri yetiştirerek iş gücüne kazandırmak hedefiyle yürütülen ‘1 Milyon İstihdam Projesi’ kapsamında, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile iş birliği gerçekleştirdi. Şimdiye dek 878 bin kişinin başvurduğu projenin daha da güçlenerek devam etmesi amacıyla hazırlanan protokol, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın tarafından imzalandı.
     Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanan protokol, 5 yıl süreyle geçerli olacak. İş birliği doğrultusunda, 1 Milyon İstihdam Projesi’nin uygulama, eğitim ve Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı bir çalışma ofisi kurulacak. Bu ofis, İEÜ’nün kampüsünde ya da belirleyeceği başka bir alanda oluşturulacak.

DANIŞMANLIK GÖREVİNİ ÜSTLENECEK
     İEÜ, projedeki eğitim içeriklerinin geliştirilmesi, ölçme ve değerlendirme sisteminin kurulması ve yönetim faaliyetlerine katkı sağlama noktasında danışmanlık görevini de üstlenecek. İEÜ, tüm teknolojik altyapısını ve eğitimsel gücünü projeye aktaracak, tüm çalışmaları Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile koordineli yürütecek. Üniversite ile bakanlık arasında geliştirilen örnek iş birliğine ilişkin protokolün imza töreni, İEÜ Mütevelli Heyet Salonu’nda yapıldı. Törene; İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, 1 Milyon İstihdam Projesi Yöneticisi Emre Alıç, akademisyenler ve davetliler katıldı. Törende konuşan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, böylesine önemli bir projenin paydaşı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

GENÇLERE, İSTİHDAMA, İŞ GÜCÜNE KATKI
     Bilişim alanında donanımlı, son teknolojik gelişmeleri takip ve analiz eden kişiler yetiştirmenin, Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Rektör Aşkar, “Teknolojide, özellikle bilişim alanında yaşanan dönüşüm, hepimizin hayatını şekillendiriyor. Teknoloji, artık yaşamımızın merkezinde. Pandemi süreciyle birlikte dijital dönüşümdeki hızın arttığını görüyoruz. Bilim üreten, değer yaratan, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli gençleri yetiştirmeyi temel misyon kabul eden bir üniversite olarak, 1 Milyon İstihdam Projesi’ne katkı sağlamaya da görev bilinciyle yaklaştık. Üniversitemiz bünyesinde, mühendislik fakültemiz tarafından titizlikle yürütülecek çalışmalar; inanıyorum ki gençlerimize, istihdama, iş dünyasına büyük güç katacak 1 Milyon İstihdam Projesi’ni daha da geliştirecek” dedi.   

PROJEMİZ HEDEFİNE ULAŞIYOR
     Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Dr. Cebrail Taşkın ise, bu yılın sonuna kadar projenin 1 milyon kişiye ulaşmasını hedeflediklerini söyledi. Taşkın, “Projemizi, Türkiye’nin bilgi teknolojileri sektörüne özel tek eğitim ve istihdam platformu olarak da tanımlayabiliriz. 2020 yılında projeye başladığımızda temel amacımız, 1 milyon kişinin bilgi teknolojileri konusunda yetiştirilerek istihdama hazır duruma gelmesiydi. Bu hedefe ulaşmaya çok az kaldı. Kısa sürede 1 milyonun üzerine çıkmak istiyoruz. Projedeki toplam başvuru sayımız 878 bin, şu anda aktif kişi sayısı ise 725 bin. Verdiğimiz eğitimler, toplamda 100 bin dakikayı aştı. Projemizdeki eğitim içeriklerini, temel bilgileri de sürekli güncelliyoruz. Böylesine değerli bir projede, en büyük destekçilerimizden birisi de hiç kuşkusuz üniversitelerimiz olmalı. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile bu yönde sağlanan birliktelik, örnek ve oldukça yararlı bir adım oldu. Bu sürece destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» İnci Akü, Brandverse Awards’ta bu yıl da Altın Ödül’ün sahibi
» Koçtaş’tan temmuz ayı boyunca bayram indirimleri
» Migros’un mobil alışveriş deneyimi MKolay Kantin’e En Yenilikçi Gıda Satış Yeri ödülü
» Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor
» E-ticaret 2026’da 450 milyar TL’ye ulaşacak
» E-ticaretin temmuz ayı beklentisi 70 milyar TL
» Dokuz Eylül’ün kalitesi tescillendi
» Büyükşehir Belediyesi’nden İzmir’e yeni fabrika
» Doğalgaza ucuz alternatif; biyogaz
» KOSBİ’ye İngilizceyi British Town öğretecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni