• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2. el araç pazarı yeni yıla güzel başladı

11 Ocak 2022 Salı 16:00
12
14
16
18

2. el araç pazarı yeni yıla güzel başladı


           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Son dönemde döviz kurundaki ani artışla durma noktasına gelen otomotiv satışları tekrar canlanmaya başladı. Özellikle dolar ve euroda yaşanan düşüşle birlikte 2. el araç pazarında hareketlilik yaşanıyor. Araç satışlarında en hareketli dönemin kasım ve aralık aylarında yaşandığını belirten Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mehmet Torun, “Diğer tüm yıllarda da bu genel olarak böyle oluyordu. Ancak bu sene öyle olmadı. Bu durum aslında pek çok sebebe bağlı. Çip krizinin yaşanması, pandemi döneminin getirdiği durgunluk ve dövizdeki dalgalanma sektörü etkiledi. 1. el araç bulunamaması da ikinci el sektöründeki satışları artırdı. 2. elde hareket aslında aralık ayında durdu. Bunu dövizdeki dalgalanmalara bağlıyorum. Ocak ayı da vergi dönemi olduğu için insanlar alımı durdurdu. Şu an ise geçen seneye göre 2. el araçlara talep arttığını söyleyebilirim” diye konuştu.

“2021 YILINDA SEKTÖRDE CİDDİ DARALMA YAŞANDI”
     İnsanlarda sürekli bir dövizin yükseleceği beklentisi olduğu için bir fırsat olarak görerek de ikinci el araca rağbet ediyorlar. Şu an sektörde herkes elindekileri korumaya odaklandı. Çünkü risk yönetilebilen bir şey ama belirsizliği ölçemiyoruz. Özellikle 2021 yılında sektörde çok ciddi bir daralma yaşandı. 2021’de 2020 yılına göre satışlar yüzde 5 azaldı. Ayrıca vergi de müşterileri çok etkiliyor. Geçen sene satılmış olan araçların yüzde 87’si düşük vergili araçlardan oluştu. Ağustos ayında fiyatlarda 30-35 binlere varan indirim yapıldı ama o zaman da araç yoktu. İkinci el fiyatları ise aynı. Yükseldiği yerden geriye dönmedi. İnsanların internet sitelerinde kendi araçlarını satarken koyduğu fiyatları tüketici kendine baz alıyor. Ancak 2. el araç satışında devlet taban bir fiyat belirlemeli” dedi.

“ARZ TALEP DENGESİ İKİNCİ ELİN LEHİNE İŞLİYOR”
     Konuya ilişkin açıklamada bulunan VavaCars Pazarlama Direktörü Alper Karaer kurlardaki dalgalanma nedeniyle ikinci el araç pazarında aylardır süren bir durgunluk olduğunu söyledi. Karaer, “2021 yılı hem sıfır araç hem de 2. el pazarı açısından zorlu geçti. 2021 yılına baktığımızda bir yılda 6 TL yükselen dolar kuru yüzde 80 civarında artmış durumda. Diğer yandan arz talep dengesinin de ikinci el lehine işlediğini görüyoruz. Çip krizinin sonucu olarak yeni araç tedarikindeki sorun halen çözülmedi ve yakın zamanda da çözülecek gibi görünmüyor. Bu da talebin büyük oranda 2. ele kaymasını sağlıyor” ifadelerinde bulundu.

“UZUN ZAMANDIR ERTELENEN TALEP VAR”
     Döviz kurundaki normalleşmeyle birlikte piyasanın dengeleneceğini ifade eden Karaer, “Özellikle ikinci elde ertelenen talep satışa dönecek. İkinci elde fiyatlar 18 Aralık’a kadar sürekli artış göstermişti. Ancak 18 Aralık’tan sonra döviz kurlarındaki ani düşüşle birlikte pazar genelinde fiyatlarda yüzde 12 civarında gerileme gözlemledik. Paralelinde de ilan sayılarında düzenli bir artış görmeye başladık. Yani hem fiyatlarda bir azalma hem de arzda bir artış gerçekleşti. Uzun zamandır ertelenen bir talep var. Kurdaki normalleşmeyle birlikte fiyatların inecek olması, pazarı tekrar canlandıracaktır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Buğdayda sıkıntı büyüyor
» Kuraklık İzmir’i vuracak!
» 2. bardak çayı içmek artık lüks
» Mangal keyfi hayal oldu!
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni