• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2022 yıl sonu enflasyon tahmini %60.4

28 Temmuz 2022 Perşembe 18:00
12
14
16
18

2022 yıl sonu enflasyon tahmini %60.4


   ► Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 17.6 arttırarak; yüzde 42.8’den, yüzde 60.4’e çıkardı

           SEDA GÖK      
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3. Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e çıkardı.
     Bir önceki enflasyon beklentisi bu yıl sonu için yüzde 42,8, gelecek yıl sonu için yüzde 12,9 ve 2024 yılı sonu için yüzde 8,3 seviyesinde idi.
     Kavcıoğlu, güncelleme ile enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 60,4 olarak gerçekleşeceği, 2023 yıl sonunda yüzde 19,2’ye geriledikten sonra 2024 sonunda yüzde yüzde 8,8 düzeyine geleceğinin tahmin edildiğini söyledi.  Kavcıoğlu, “Hedefi yüzde 60,4 verdik ama gerçekleşmeyi onun altında bir noktada olmasını bekliyoruz” dedi.
     Gıda enflasyon tahmini yüzde 49’dan yüzde 71,3’e yükselttiklerini belirten Kavcıoğlu, petrol tahminini 102 dolardan 99,6 dolara çektiklerini kaydetti. Kavcıoğlu, tüm faizlerin politika faizine yakınsaması için adımlar atmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Liralaşma stratejisi iyi gidiyor. Süreç içinde gerekirse bazı ek tedbirler alabiliriz” dedi.

ATALET OLUŞMAMASI İÇİN TEDBİR ALIYORUZ
     Sunumu sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Kavcıoğlu, normalleşme sürecine yönelik öngörüsünü “Bizim problemimiz enflasyon. Etkilerini minimuma indirmeye çalışıyoruz. Kısa sürede aşağı yönlü ivmelenmeyi göreceğiz diye düşünüyoruz. Ekimden sonra düşüşe geçeceğini öngörüyoruz.  İhtiyatlı davranarak yüzde 60, 4 dedik ama altında olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
     Enflasyonla mücadele sürecinde ataletin oluşmaması için alınacak tedbirleri anlatan Kavcıoğlu, “Enflasyonla ilgi ciddi tedbirler alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Ataletin önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.
     Liralaşma konusunda değerlendirmelerde bulunan Kavcıoğlu, “Türkiye ekonomi modelinde liralaşmayı etkin hale getireceğiz.  TL’yi kullanır hale getirecek şekilde kararlar alıyoruz. Geldiğimiz nokta kötü değil, bunun gibi kararları sözlü olmasa da makro ihtiyati kararlarla uygulanabilir hale getireceğiz. Süreç içerisinde daha etkin kılmak için tedbirler alabiliriz” dedi.

SWAP’I ETKİN KULLANMA HEDEFİ…
     SWAP Anlaşması yapmak kadar bu anlaşmaların etkin kullanımını da amaçladıklarına vurgu yapan Kavcıoğlu, “Yerel para ticareti önemsiyoruz belli ülkelerle yeni görüşmelerimiz var, bittikçe açıklayacağız” dedi.
“Enflasyon rakamları son iki dönemdir güncelleniyor ve bu konuda nerede yanlış yapılıyor?” sorusunu da değerlendiren Kavcıoğlu, şunları söyledi:
     “Dünyada da ne yanlış gidiyorsa bizde de o yanlış gidiyor. Dünyada bütün ülkelerde enflasyon hızlı bir şekilde yükseliyor. Biz de sıkıntımızın ve zorluğumuzun farkındayız. Hükümet ve MB olarak bu konuda kendi ekonomik modelimiz özelinde etkin tedbirler alıyoruz.  Resesyonun konuşulmadığı tek ülke konumundayız.  Bu konuda ilgili paydaşlarımız ile birlikte çok yoğun bir çalışma içindeyiz.” Kavcıoğlu ayrıca Türkiye’nin dünyadaki resesyon sürecinden etkileneceğini ancak en alt tepkiyi vereceğini vurguladı. Kavcıoğlu, sunumunda ise şu başlıklara dikkat çekti:

     “Jeopolitik riskler ve küresel finansal koşullarda artan oynaklıklar arka arkaya gelen arz şoklarıyla küresel enflasyonun tarihi yüksek seviyelere çıkmasına yol açmıştır. İşgücü piyasası sağlıklı işlemekte; imalat ve ihracat odaklı gelişen üretim yapısı güçlü bir seyir izlemektedir. İhracat ve yatırım odaklı hedefli kredilerin cari dengeye olumlu katkısını destekleyen düzenlemeler yapılmıştır. Ekonominin cari fazla verme kapasitesinin artırılması kalıcı fiyat istikrarı için kritik önem arz etmektedir. Kredilerin iktisadi faaliyet ile uyumlu kullanımını hedefleyen tedbirler kararlılıkla devreye alınmıştır. Uygulanan politikalar sonucunda kredi gelişiminde normalleşmenin başladığı görülmektedir. Parasal aktarımın etkinliğinin artması amacıyla, tahvil, kredi ve mevduat faizlerinin politika faizine yakınsaması gözetilmektedir. Likiditenin liralaşma doğrultusunda sağlanmasını mümkün kılacak bir yaklaşımla hareket edilmektedir. Uygulanmakta olan bütüncül programın küresel jeopolitik risklere karşı arz güvenliği ve cari denge üzerindeki olumlu katkıları görülmektedir. Alınan tedbirler ve koşulların normalleşmesiyle, ülkemiz, mali dengesine ek olarak, cari dengesini de sürdürülebilir hale getirmiş olacaktır. Bu süreçte liralaşma ekseninde güçlü bir finansal mimari kurularak enflasyonun tahminlerimizle uyumlu seviyelere düşmesi sağlanacak.”

MB ENFLASYON TAHMİNİ

YIL ORAN
2022 %64
2023 %19,2
2024 %8,8

 


+ Benzer Haberler
» Dünya Ege’nin balığını sevdi
» 10 yıl vadeli tahvil ihracında faiz düştü
» KKM’nin maliyeti 60,6 milyar TL
» Tasarruf sahiplerinin üçte biri KKM’yi tercih ediyor
» Tarım-ÜFE yıllık %157,89 arttı
» İzmir’in UNESCO’ya adaylık dosyası teslim edildi
» “Kemeraltı’nda otel sayısını artırmalıyız”
» SGK İzmir, günde 570 talebe cevap veriyor
» Hackerler de modayı takip ediyor
» Akıllı telefonlar hackerler için kazanç kapısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni