• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“3600 ek gösterge, altı ay içinde meclise getirilecek”

08 Ocak 2022 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

“3600 ek gösterge,
altı ay içinde meclise getirilecek”

           HABER MERKEZİ      
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin özel bir televizyon kanalında çalışma hayatına ilişkin emekli, memur, işçi, işvereni ilgilendiren açıklamalarda bulundu. 3 bin 600 ek göstergeye ilişkin, 6 ay içinde meclise getireceklerini belirten Bakan Bilgin, “Kamu çalışanları arasında dengesizlikleri gidereceğiz. Statüler arasındaki farklılaşmayı adaletsizlikleri giderecek düzenlemeyi yapmaya çalışıyoruz. 3 bin 600 ek gösterge toplu sözleşme maddesi haline getirildi. Bir önceki seçimde cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Kanun hükmündedir. Esas düzenlemeyi 3 bin 600 ek gösterge emekliliklerinde yapıyor. Yıllar içinde daha da artan farklılaşma var. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Meclise ilk 6 ay içinde, en geç mayıs-haziranda intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak” diye konuştu.

“YÜZDE 3 PUAN REFAH PAYI ARTIŞI VERİLDİ”
     Kamuda bir soruna daha değinen Bakan Bilgin, “Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller. Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var. Bunu sadeleştireceğiz. İsteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Meclise haziranda gelmiş olur. Memurlara yüzde 31 oranında zam yapıldı. Temmuz’da da yeniden bir düzenleme yapılacak. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla ilgili memurlarımızdan da talep oldu. Tüm çalışanlarımızın gelirlerini Asgari ücret dışında bırakınca memurlara 300 TL’ye yakın ek yapmış olduk. Asgari geçim indirimi kalktı diye memurlarda çocuk parası vs. AGİ kapsamında değil, memur statüsüyle ilgili kanunla düzenlenmiş. Çocuk yardımı aile yardımından da mahrum olmadılar. Memurlara yüzde 31 civarı zam yapıldı. Enflasyonla ilgili rakam ortaya çıkınca 6 aylık zam yüzde 31 zam. Yıllık enflasyon yüzde 36. Temmuzda zaten düzenleme yapılacak. Yüzde 3 puan refah payı artışı verildi” ifadelerini kullandı.

“ARTIK AGİ İADE ETMİYORUZ”
     Pandemide küçük esnafa vergi muafiyeti getirildiğine dikkat çeken Bakan Bilgin, “Kısa çalışma ödeneği, işsizlik sigortası ödeneği gibi birçok düzenleme yapıldı. Küçük işletmeleri rahatlatan uygulamalar oldu. Sadece bizim bakanlığımız 62 milyar destek verdi. Küçük işletmeleri kapsayan diğer kurumlarımız dışında bizim bakanlığımızdan sosyal destek sağlandı. ALO 170 diye bir hattımız var. Tüm talepleri karşılıyoruz. Doğrudan işin bilgisine sahip insanlarla eğitilmiş kişilerle hizmet veriyoruz” dedi.
     Bakan Bilgin, “AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok. Emeklilerin en düşük rakamı bin 500 TL’ydi. Bin 300-bin 200 TL olanlar da vardı. Cumhurbaşkanımız bunu bin 500 TL’ye çekmişti. Bu rakam şimdi 2 bin 500 TL’ye çıkarıldı” diye konuştu.

“ÇALIŞMA HAYATINDA İYİLEŞTİRMELER YAPACAĞIZ”
     Emeklilik meselesinin üç şarta bağlandığını belirten Bakan Bilgin, “Bir prim gün sayısını tamamlama, iki yıl, üçüncüsü yaş... Üçüncü şık yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun.  Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var. Türkiye’de bu rakam ikinin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken bunlar dikkate alındı. Emekliliğimizi planladığımız için bize haksızlık yapıldı diyorlar. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3 bin 600 ek gösterge, sözleşmeli personel... İşçi sendikalarımızla yapacağımız sözleşme hakları ve enflasyon farkları çalışmalarımız var. Hepsini ele alacağız” ifadelerini kullandı.
     Engelli vatandaşlarla ilgili de programlar olduğunu ifade eden Bakan Bilgin, “Çalışma hayatında iyileştirmeler yapacağız. Beyaz bayrak içine engelli çalışma oranlarını da eklemiş bulunuyoruz. İş sağlığı güvenliği tarafında yeni arkadaşımızı görevlendirdik. Şu görüşmeyi yaptım. Bir tek iş kazası istemiyorum dedim. İş kazası olmaz. Yapmak görevimizdir” dedi.

“KAYIT DIŞI ÇALIŞMA BÜYÜK BİR SORUN”
     Mesleki grupların staj konusuna da değinen Bakan Bilgin, “Hepsinin grubu farklı. Sağlık sigortası yatıyor bazısında emeklilik yatmıyor. Bazıları daha kapsamlı. Emeklilik sigortası sayılmayanlar ciddi problemlerle karşılaşıyorlar. Staj süresi emeklilik dışında kalınca birkaç yıl fazla çalışması gerekiyor. Çalışmamız var. Kayıt dışı çalışma büyük bir sorun. Tahminler yapılıyor. O rakamlar hep tahmin. Rakamdan ziyade kayıt dışı durumu ortadan kaldırmak için devlet hassasiyet gösteriyor ama örgütlenme özgürlüğünün genişletilmesi lazım” diye belirtti.

“SENDİKALARI YENİ ÖRGÜTLENME MODELLERİ DENEMELİ”
     Bakan Bilgin, “Bizim işverenlerimizin sendikaya olumsuz yaklaşımı, aksine işveren ve çalışan arasındaki iletişimi kurumsal hale getirir. İşverenlerimizin sendikalaşma önünde bir zihniyeti var. Kayıt dışı sorununun önündeki en önemli engel. Sendikalarımızın örgütlenme konusunda yeni örgütlenme modelleri denemeleri lazım. Konuyu teşvik etmek için önce haberini burada vereyim. Beyaz bayrak uygulaması yapıyoruz. Sendika özgürlükleri burada kullanılmaktadır. Burası temiz bir işyeridir. Düzgün iş, özgür işyeri yazıyoruz. Bu işletmelere bazı kolaylıklar sağlayacağız” dedi.

“İLAVE İSTİHDAMIN DEVAM EDECEĞİ KANAATİNDEYİM”
     Pandemiyle ilgili dünyanın yaşadığı büyük bir kriz olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, “Bu en çok gelişmiş ülkeleri vurdu. Hal böyleyken Türkiye en kötü zamanda bile üretimine devam etti. Bütün bunlara rağmen Türkiye sahip olduğu imkanlarla bu süreci başarıyla yönetti. Enflasyon her yerde olduğu gibi Türkiye’de de oldu. Ancak Türkiye’de biraz daha fazla oldu. Çünkü Türkiye büyüme sürecinde. Pandemi olmasaydı da kalkınma süreci her zaman sorun yaratır. Ekonomik sorunların yoğunlaştığı dönemde Türkiye buna çok net cevap verdi. Türkiye sosyal hizmet alanlarından olağanüstü, en etkin hizmetleri parasız götürüyor. Avrupa ortalamasından çok yüksek. Asgari ücrette tarihte ilk defa yüzde 50 oranında bir artış gerçekleşti. Enflasyonun yüzde 30 olduğu seviyede yüzde 50 oranında bir artış gerçekleştirdik. İşverene burada çok önemli bir destek verdik. Vergi muafiyeti sağladık. Türk ekonomisi hızla büyüyor. İlave istihdamın devam edeceği kanaatindeyim” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor
» Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı
» Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi
» E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi
» Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu
» Bornova’da yatırım yılı
» Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda
» Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi
» Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz
» İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni