• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

4 milyondan fazla insan kimyasal tesislerin tehdidi altında

25 Mayıs 2022 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

4 milyondan fazla insan kimyasal tesislerin tehdidi altında


           HABER MERKEZİ      
     Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle giderek artış gösteren doğal afetler, kimya endüstrisinin de giderek büyük bir tehdide dönüşmesine neden oluyor. Yalnızca ABD’de yaşanacak bir afette kimyasal tesislerin yakınında yaşayan 4 milyondan fazla insanın risk altında olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kimya endüstrisindeki tüm şirketlerin güvenli tesis koşullarını sağlamak için dikkat etmesi gereken 4 adıma dikkat çekiyor.

     Fosil yakıtların kullanılması ya da ormanların harap edilmesi gibi insanların neden olduğu yıkıcı faaliyetler sonucu hızlanan küresel iklim değişikliği son yıllarda önüne geçilemez boyutlara ulaştı. Gözler ise iklim değişikliğine karşı en savunmasız endüstrilerden biri olan ve birçoğu kıyı bölgesinde konumlanan kimya endüstrisine çevrilmiş durumda. Yalnızca ABD’de yaklaşık 872 kimyasal tesisin çevresinde yaşayan 4 milyondan fazla insanın yaşamının risk altında olduğunu belirten Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kimya endüstrisindeki tüm şirketlerin güvenli tesis koşullarını sağlamak için dikkat etmesi gereken 4 adımı paylaşıyor.

ÇEVREYE ZARARLI İNSAN FAALİYETLERİ YİNE İNSANLARA ZARAR VERİYOR
     Sel, yangın ya da erozyon gibi doğal afetler, son yıllarda daha da belirginleşen iklim değişikliği ile ciddi artışlar gösteriyor. Dünyada iklim değişikliğine dair farkındalık oluşmaya başlasa da bunun ortaya çıkışının temel sebebi olan yıkıcı insan faaliyetleri ise hız kesmiyor. Araştırmacılara göre kimyasal madde üretim tesislerinin çevresinde yaşayan insanların yaşam kalitesi, genel nüfusa göre zaten daha düşük seviyede. Bunun sebebini tesislerden salınan kimyasal gazların solunum sistemi yoluyla ya da suya salınan zehirli madde atıklarıyla insan vücuduna ulaşması olarak açıklayan Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, hem tesis çalışanlarına hem de tesisin çevresindeki insanlara güvenli bir ortam sağlanabilmesi için şirketlerin dikkat etmesi gereken 4 maddeyi paylaşıyor.

1. EN GÜVENLİ DEPOLAMA YÖNTEMLERİNİ KULLANIN
     Tehlikeli kimyasallardan korunmanın en temel yolu onları güvenli şekilde depolamaktır. Maddelerin tanımlanması ve sınıflandırılması sayesinde tehlikeli kimyasalların güvenli ve uyumlu şekilde depolanması ciddi önem taşıyor.

2. RİSKLERİ DEĞERLENDİRİN
     Kullanılacak kimyasallar tanımlandıktan ve neden tehlikeli oldukları anlaşıldıktan sonra tüm olası riskler araştırılmalı. Risk oluşturabilecek unsurların ortadan kaldırılması için farklı çözümler üretilmesi gerekiyor. Örneğin, patlama ya da yangın riski taşıyan maddelere karşı alınması gereken önlemlerle kanserojen maddelere karşı alınacak önlemler aynı olmayacaktır. Bu noktada Malzeme Güvenlik Bilgi Formu bulunmayan kimyasalların kullanılmaması ve formda yazan bilgilere uyulması çok önemlidir.

3. ÇALIŞANLARIN BİLGİLENDİRİLDİĞİNDEN EMİN OLUN
     Kimyasallarla çalışmak her zaman belirli bir risk seviyesi içerir. Her türlü güvenlik önlemi alınsa ve koruyucu donanım uygulansa bile bazı kimyasallara maruz kalınması yine de mümkün olabilir. Bu senaryolarda, ciddi bir hasarın oluşmasını önlemek için çalışanların gerekli iş güvenliği eğitimlerini almış olması gerekiyor.

4. PROSEDÜRLER GÜNCEL VE SİSTEMLİ OLMALI
     Tesisler devamlı değişim halindedir. Yeni kimyasal türleri eklenebilir, tesisteki çalışma alanları değişebilir fakat prosedürler tüm bu süreçlere uyumlu ve sürdürülebilir olmalıdır. Teknik prosedürlere ek olarak herhangi bir kimyasal madde ile temasa geçmeden önce, çalışanların olası hasarlardan kendilerini koruyacak yeterli donanımlara da sahip olduklarından emin olması gerekir.


+ Benzer Haberler
» BDDK’dan Vakıf Katılım’a bilgi sistemleri izni verildi
» TBMM 1 Ekim’e kadar tatile girdi
» Gümrük müşavirliği asgari ücretleri yeniden belirlendi
» Uluslararası Bilim Projesi 20 yılda 5 bin öğrenciye ulaştı
» İnci Akü, Brandverse Awards’ta bu yıl da Altın Ödül’ün sahibi
» Koçtaş’tan temmuz ayı boyunca bayram indirimleri
» Migros’un mobil alışveriş deneyimi MKolay Kantin’e En Yenilikçi Gıda Satış Yeri ödülü
» Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor
» E-ticaret 2026’da 450 milyar TL’ye ulaşacak
» E-ticaretin temmuz ayı beklentisi 70 milyar TL


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni