• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Afrika’nın kimyası Türklere emanet

23 Mayıs 2022 Pazartesi 07:00
12
14
16
18

   ► Zülfikarlar Holding bünyesinde faaliyet gösteren Akça Kimyevi Maddeler A.Ş. Genel Müdürü Alp Sarıcı: Türkiye kimyada nüfusunun 5 katı potansiyele sahip

           SEDA GÖK      
    Dünya kimya endüstrisi 3.500 milyar Euro büyüklüğünde… Türkiye bu pazarda hammadde konusunda dışa bağımlılığından dolayı dünyada 41. sırada yer alıyor.
     75 milyar dolar büyüklüğünde olan Türkiye kimya endüstrisi geçen sene gerçekleştirmiş olduğu 25.3 milyar dolar büyüklük ile toplam sanayi içinde yüzde 5’lik payı aldı. Türkiye’den yılda yaklaşık 27 milyon ton kimyevi madde elleçleniyor.
     Geçen sene, Türkiye’de sektörler arası sıralamayı ihracatta ikinci sırada bitiren kimya sektörü, bu yılın birinci çeyreğini ise 7.5 milyar dolar ihracat ile birinci olarak kapadı.
     Kendi ihracatının yanı sıra kimyasal madde tedariki ile diğer sektörlerin de otomotiv, refrakter, kozmetik, yapı malzemeleri gibi ihracatına dolaylı yoldan destek olan kimya sektörü 2022 yılında 26.5 milyar dolar ihracat planlamakta. Nisan ayında da ihracat şampiyonluğunu elinden bırakmayan kimya sektörü bu ay gerçekleştirdiği 3.3 milyar dolar ihracat ile ilk dört ayda yüzde 44.7 büyüme ile birinci sırada toplam 10.8 milyar dolar ihracata ulaştı.

     TİCARET SOHBETLERİ köşemin bu hafta konuğu olan Zülfikarlar Holding bünyesinde faaliyet gösteren Akça Kimyevi Maddeler Nak. Tic. Ve San. A.Ş. Genel Müdürü Alp Sarıcı Genel Müdürü Alp Sarıcı, “Jeopolitik önemi ve Asya ile Avrupa arasında gerçek bir lojistik köprüsü olma özelliği, Avrupa ile olan Gümrük Birliği Anlaşmaları, Orta Doğu ve BDT ile olan ortak özellikleri, kültür ve tarih birliktelikleri Türkiye’yi 80 milyonluk bir pazar olmaktan yaklaşık 400 milyonluk bir pazar potansiyeline taşımakta. Bunun dışında özellikle son yıllarda Afrika kıtasındaki ülkeler ile oluşturulan iş ilişkileri ile bu pazar potansiyeli daha da büyümekte” diyor.
     Sarıcı ile Akça Kimya’nın başarı öyküsü üzerinden Türkiye’de ve dünyada kimya sektöründe yaşanan gelişmelere ışık tuttuk. Sarıcı’nın önümüzdeki döneme ilişkin öngörülerini dinledik.
 
Akça Kimya kuruluş hikayesini paylaşır mısınız?
     1981’den beri Zülfikârlar Kimyevi ve 2004’ten beri Akça Kimya markaları ile “Gücümüz, tarihimiz ve markamız” sloganını kendine misyon edinmiş, her geçen gün büyüyen ve gelişen 100’e yakın ürün gamı ile sahip olduğu geniş müşteri ağına en iyi hizmeti gururunu yaşayan bir firmayız. Kurulduğu günden beri kalite konusunda gösterdiği titizlikten ödün vermeden yola devam ediyoruz.
     Akça Kimya olarak Türkiye pazarında aktif olarak çeşitli kimyasalların dağıtım ve üretimini başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Tekstil, ağaç, tarım, polyester, boya, temizlik ve kozmetik, gıda ve yem alanlarında hizmet vermekteyiz. Şirketimizin tesis ve deposu, İzmit şehrinin Yarımca bölgesinde 40 bin metrekarelik alanda yer almakta. Kuru kimyasallar için 4 bin m² ’lik antrepoya sahibiz sıvı kimyasallar içinse 40 bin m³ kapasiteli 21 antrepo tankı işletmekteyiz. Ayrıca tesisin kendine özel limanı var ve sıvı yük gemilerinin tahliye işlemleri için kullanılabilmekte.

Bağlı olduğunuz Zülfikarlar Holding hakkında bilgi verir misiniz?
     Zülfikarlar Holding, 1942 yılında “Hacı Zülfikarlar Mahdumları” ismi ile Hacı Zülfikari tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan İskender Zülfikari’nin Zülfikarlar Kimya’yı kurması ile kimyevi madde ticaretine başlanmıştır. Vizyonerliği ile farkın detayda saklı olduğu prensibini pekiştirip lokal bir şirketten ülke genelinde yatırım yapan şirketler grubunu hayata geçiren, önce insan felsefesi ile çalışan sadakatini en üst noktalara taşıyan Zülfikarlar Grubu’nun kurucusu ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı İskender Zülfikari’dir.
     1994 yılında stratejik büyüme kararı alınarak akaryakıtta Turkuaz Petrol, kimyada Akça Kimya, finansta Akdeniz Faktoring ve Akdeniz Menkul Kıymetler kurulmuştur. Aynı yıl Zülfikarlar Holding çatısı da oluşturulmuştur. 2001 yılında İskender Zülfikari’nin vefatı ile holdingin yönetimini İsfendiyar Zülfikari üstlenmiştir. Holdingin ana yatırım alanları akaryakıt, kimya, finans ve enerji olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda holding bünyesinde Tesla Enerji kurulmuştur. 2016 yılında Türkiye Petrolleri’ni bünyesine katan Zülfikarlar Holding, bu yolculukta farklı sektörlerdeki yatırımları ile büyüyerek 80 yılı geride bırakmıştır. Yaklaşık 4 milyar USD konsolide cirosu ile Zülfikarlar Holding bugün, Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden biri haline gelmiştir.

Kimya sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz?
     75 milyar dolar büyüklüğünde olan Türkiye kimya endüstrisi geçen sene gerçekleştirmiş olduğu 25.3 milyar dolar boyutları ile toplam sanayi içinde yüzde 5’lik payı alırken yaklaşık 27 milyon ton kimyevi madde elleçlemekte.
     Dünya kimya endüstrisi 3.500 milyar Euro boyutlarında olup Türkiye kimyada dışa bağımlılığından dolayı dünyada 41. sırada yer almakta.
     Geçen sene, Türkiye’de sektörler arası sıralamayı ihracatta ikinci sırada bitiren kimya sektörü, bu yılın birinci çeyreğini 7.5 milyar dolar ihracat ile birinci olarak kapamış oldu.
     Kendi ihracatının yanı sıra kimyasal madde tedariki ile diğer sektörlerin de otomotiv, refrakter, kozmetik, yapı malzemeleri gibi ihracatına dolaylı yoldan destek olan kimya sektörü 2022 yılında 26.5 milyar dolar ihracat planlamakta. Nisan ayında da ihracat şampiyonluğunu elinden bırakmayan kimya sektörü bu ay gerçekleştirdiği 3.3 milyar dolar ihracat ile ilk dört ayda yüzde 44.7 büyüme ile birinci sırada toplam 10.8 milyar dolar ihracata ulaştı.
     Jeopolitik önemi ve Asya ile Avrupa arasında gerçek bir lojistik köprüsü olma özelliği, Avrupa ile olan Gümrük Birliği Anlaşmaları, Orta Doğu ve BDT ile olan ortak özellikleri, kültür ve tarih birliktelikleri Türkiye’yi 80 milyonluk bir pazar olmaktan yaklaşık 400 milyonluk bir pazar potansiyeline taşımakta.
     Bunun dışında özellikle son yıllarda Afrika kıtasındaki ülkeler ile oluşturulan iş ilişkileri ile bu pazar potansiyeli daha da büyümekte.

Türkiye’de kimya sektörüne yönelik katma değerli üretim konusunda yapılması gerekenler sizce neler?
https://cdn.dribbble.com/users/1162077/screenshots/3955272/animation.gif     Ana hammaddelerde yurtdışına bağımlılığımızı düşündüğümüzde Türkiye’nin kimya sektöründe başarısını artırmasının katma değeri yüksek, ara ve bitmiş kimyasal ürünler üretmesi ve Türkiye’yi kimya sektörü için bir lojistik üssü haline getirmesi, serbest bölgelerin ve mevzuatların daha atraktif hale getirilmesi Türkiye’ye yatırımı ve üretilecek ürün değerini artıracaktır.
     Bunun dışında üniversitelerimizin kimya alanında inovasyonu desteklemeye devam etmesi ile kimya alanında katma değerde artış beklemekteyiz.

Ham madde sorunu konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
     Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan, pek çok sektöre ara mal ve hammadde temin eden kimya endüstrisi 2021 yılında dünya çapında üretim, lojistik ve tedarik gibi konularda çeşitli problemler yaşadı. Stratejik önemi daha çok anlaşılan ve 30 civarında farklı sektöre üretim yapan kimya sektörü, bazı sektörlerde yaşanan daralmalar, lojistik problemler ve hammadde fiyatlarındaki artışlara rağmen konumunu güçlendirdi.
Ülkemizde, kimya sektöründe yaklaşık 2 bin 600 kimyasal madde ve müstahzarları üretiliyor ve bu üretimlerde kullanılan teknolojilerin büyük bir kısmı küresel rekabete ayak uydurabilecek seviyede. Pandemi, çevresel etkiler ve lojistik krizi ile küresel pazarda büyük ölçekte yaşanan ham madde sorunu doğal olarak Türkiye’yi de etkiledi.
     Burada özellikle Akça Kimya güçlü finansal yapısı, yüksek stoklama kapasitesi, geniş ürün portföyü gibi sağladığı avantajlar ile bu ham madde krizinin etkilerinin Türkiye’de asgari şekilde hissedilmesine önem göstererek; paydaşlarını korumak için elinden gelen çabayı gösterdi. Bunun karşılığında oluşan müşteri memnuniyeti ile 2020 yılından beri işlerimiz ve müşteri sayımızda kayda değer artışlar yaşanmakta.

2022 planlarınız neler?
     2021 yılını ciroda %150 oranında bir büyüme ve VÖK’de % 391 oranında bir büyüme ile tamamlayan Akça Kimya olarak Türkiye içinde bölgesel genişlemesinin ilk adımlarını atarak daha geniş bir coğrafyada daha fazla müşteriye ulaşmayı başardık. 2022 yılı içinde satışlarımızı ikiye katlamayı hedefliyoruz. 2022 yılı içerisinde ihracat organizasyonumuzu kuvvetlendirmek aynı zamanda yurtdışında bir firma satın almayı planlamaktayız. Yıllar içinde oluşan bilgi birikimimiz ve geniş ürün portföyümüz ile Akça Kimya bayrağını yurtdışına taşımayı amaçlıyoruz.

Firma olarak ilk çeyreği nasıl kapattınız?
     Yıllar içinde tedarikçilerimiz ile oluşturduğumuz ilişkiler, doğru satın alma stratejilerimiz, firmamızın finansal gücü ve bağlı bulunduğumuz Zülfikarlar Holding’in bize katmış olduğu finansal disiplin ile birinci çeyreği ciroda yüzde 144 oranında büyümeyle ve karlılık hedefinin iki katını gerçekleştirerek tamamladık. Kurların volatil olduğu ve hammadde fiyatlarının sürekli artışta olduğu bu dönemde uyumlu bir takım çalışmasıyla yakaladığımız başarıyı sürdürülebilir bir halde tutmaya özen göstermekteyiz.

Sektördeki rakiplerinizden sizi ayıran en temel özellikler nelerdir?
chemistry animation ile ilgili görsel sonucu      Akça Kimya olarak sahip olduğumuz özelliklerin en başında lojistik avantajını sayabilirim. İzmit-Yarımca’da 40 bin metrekarelik alan üzerinde deposu yer almakta. Şirketimiz ayrıca kuru kimyasallar için 4 bin metrekarelik antrepoya sahip. Sıvı kimyasallar için de 40 bin metreküp kapasiteli 21 antrepo tankı işletiyor. Ayrıca tesisin kendine özel limanı var ve sıvı yük gemilerinin tahliye işlemleri için kullanılabilmekte. Bu sayede gemi bazında yüksek miktarlardaki ürünlerin getirilmesi ve depolanmasına olanak sağlanmakta.
     Yine soda ve kostik gibi belirli ürünlerde marka bilinirliğinin yüksek olması ve global firmalarla uzun yıllara dayanan iyi tedarik ilişkileri geliştirmiş olması sektörde öne çıkan bir özellik olarak göze çarpıyor.
     Geçtiğimiz Temmuz ayında Aliağa şubesini hizmete açarak Türkiye’nin batısında, Güney Türkiye’de ise Hatay’da ithal edilen kimyevi maddelerin depolanmasını sağlamak üzere lojistik çözüm merkezleriyle, sıvı ve kuru yük depolama konusunda yaptığımız anlaşmalarla satışları arttırıyoruz.
     Bir taraftan ulaşabildiğimiz bölge / pazarları arttırırken, paydaşlarımıza erişme esnasında yeni lojistik kurulumumuzla karbon ayak izini azaltmaktayız.

Farklı müşterilere hizmet vermeyi planlıyor musunuz?
     100’e yakın ürün ile Türkiye sanayisinde birçok farklı sektöre hammadde sağlayarak, portföyümüzü geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz ve yeni ürünler ile birlikte daha önce hizmet vermediğimiz sektörlerde tercih edilen bir tedarikçi olmayı hedefliyoruz.

Navlun maliyetlerindeki artışın yansımaları hakkında neler söylemek istersiniz?
     Uzun zamandan beri yaşanan konteyner krizi ve tedarik zincirlerindeki kopmaların yanında Ukrayna -Rusya arasında çıkan savaş sonucu küresel ham madde akış rotalarındaki değişimler, navlun maliyetlerinin artmasına ve sevkiyat sürelerinin uzamasına neden olmakta.
     Direk maliyete etkisi karşında alternatif olabilecek çözümler; dökme yükle taşımalarla konteynerlere olan talebin azaltılması ve daha da önemlisi Türkiye gibi jeo stratejik bölgelerde ara depolama ünitelerinin kurulmasıyla dünya üzerindeki sevkiyat sürelerinin kısaltılması şeklinde olmakta.
     Özellikle bu alanda limanlar ve antrepolar giderek daha da önem kazanmakta. Zülfikarlar Holding bünyesindeki tesis ve limanımızla biz de bu oluşumu desteklemekteyiz.


+ Benzer Haberler
» Hedef; 2026’da 5 milyon kullanıcıya ulaşmak
» “Öncelikle enflasyon kontrol altına alınmalı”
» Sürdürülebilir üretim ile yeni pazarlara odaklanacaklar
» Dünyada 1 milyar hayvan ‘online’ olacak
» “Kuralsız çalışmanın her türlüsüne karşıyız”
» “Değişim bizimle başlar”
» Özlem Bay’ın kaleminden ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’
» “İzmir, sadece Türkiye’yi değil dünyayı doyuruyor”
» Şehirden kaçışı tersine çevirecekler
» İzmirli aile şirketleri arasındaki eko-sistem büyümeyi tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni