• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
27/12/2021 06:08
Kültürpark çekişmesi devam edecek gibi

     Şehrimizin en önemli alanlarından biri olan Kültürpark, muhakkak ki herkesi ilgilendiren ve İzmir’in havadan bakıldığında da görülebileceği gibi şehrin ortasında kalmış, oldukça da güzel bir floraya sahip yeşil bir alan. İzmir’in I. Dünya savaşı sonunda geçirdiği yangından sonra böyle bir alanın yaratılmasını öngörebilen zamanın Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz’a da İzmirliler olarak ne kadar teşekkür etsek azdır.

     Hatırladığım kadarıyla 1991 yılında bir yarışma sonucu yapılan, zamanın Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanmış bir plana istinaden de zaman içerisinde değişerek bu günlere kadar gelmiş bu alanın eski günlerini hatırlayanlar alandaki bir çok binanın Belediye Başkanı Rahmetli Ahmet Priştina tarafından yıkıldığını da hatırlayacaklardır. O yıkımlar da tabi ki yukarıda sözünü ettiğimiz yarışmadan çıkan ve Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanan plana istinaden yapılmışlardı. Fuar sergi alanına hizmet edecek pavyonlar da o zamandan kalan ve özel olarak tasarlanmış ve halen de bir çok fonksiyonu yerine getirebilecek niteliğe sahip binalardır.

     Ancak Fuar için Gaziemir’de yapılan yeni mekan bu alanın fonksiyonunu yerine getireceği için, Kültürpark’ta yapılacak düzenlemeler kapsamında Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından yapılan girişimden sonra planda müellifleri tarafından revizyona gidilerek bazı değişiklikler yapılmış, pavyonlar kaldırılarak yerine küçük ölçekte bir kongre merkezi de denilebilecek bir bina tasarlanmış, Ada, Göl gazinoları gibi mekanların restoratörler tarafından ele alınması gereği not olarak düşülmüş ve nitekim o alanların planları bu konuda uzman olan Y. Mimar Salih Seymen’e yaptırılmıştır. Ancak bu plan “Koruma Amaçlı İmar Planı” yapılmalıdır talebi ile eski adı Anıtlar Kurulu olan, günümüzde Koruma Kurulu olarak bilinen kuruma sunulmuştur.

     Son Belediye seçimleri sonrası Başkan Tunç Soyer, bu planı değiştirmek için Kuruldan geri çekmiş ve bu iş için kurulan komisyonun bazı değişiklikler yapması sonrası İBB Meclisinden onaylatarak tekrar Koruma Kuruluna sunmuştur. Eski plana göre yapılan değişiklikler, daha önce farklı bölgeler olarak A, B gibi farklı emsallerin uygulandığı alanları kaldırıp tek bir emsalin uygulanacağı alan haline getirmek,

     Fuar sergi pavyonlarının yerine yine Kocaoğlu’nun yaptırmış olduğu plandaki fonksiyonları yerine getirecek bir bina yapılmasını, ancak bu binanın eski planda 17 metre olan yüksekliğini 15 metreye indirmek, Celal Atik spor salonunun - ki depremde ciddi hasar gördüğü öne sürülmektedir - yerine aynı binayı yeniden inşa etmek, ve Mimar Rahmetli Aydın Boysan tarafından tasarlanmış ve zamanına göre de belki ilk sayılabilecek uzay kafesten esinlenmiş çatısı ile kolonsuz geniş bir alana sahip Atlas pavyonunu muhafaza etmek şeklinde öngörülmüştür.

     Bu gelişmelere paralel olarak “Kültürpark Platformu” adı altında 2014 yılında bir sivil toplum kuruluşu oluşturulmuş ve Kültürpark ile ilgili olarak kendi görüşleri çerçevesinde savunuculuk görevini üstlenmişlerdir. İtirazlarınnın merkezinde İBB Meclisinin Kültürpark için meşruiyeti olmayan bir karara imza atılmış olması; Kültürpark’ın alınan bu kararla yapılaşmaya açılmasının onaylanmış olması, hangarlar ve Celal Atik Salonunun yerine 15 metre yüksekliğinde devasa yapılar planlanması, %5’lik emsalin %9-10’lara taşınarak Kültürpark’ın florasından çalınma yoluna gidiilmiş olması, yeni düzende çay bahçesi olarak düzenlenmiş alandaki eski SSCB pavyonu (kapalı kortlar) ın hesaplama dışı tutulması gibi konular yer almakta.

     Önerileri ise, Kültürpark’ta yaşanan sorunların çözümü için demokratik bir Kültürpark Meclisi’ni de içerecek şekilde katılımcı ve çoğulcu bir yönetim modeli ile yaşamdan yana bir Koruma Amaçlı İmar Planı ve Alan Yönetim Planının hazırlanıp, uygulanmasını 2014 yılından beri talep eetiklerini ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini içeriyor.

     Kanımca Koruma Kuruluna sunulan yeni plana kısa bir süre içinde cevap verilmesi olanağı yoktur. Sonuçta bu planın Ankara’dan onanması gerektiği, ve Ankara’nın da tutumunun en azından bu dönemde İzmir’deki gelişme taleplerini sürüncemede bırakma doğrultusundaki tutumu kısa vadede konuya çözüm getirmeyecektir. Plan kabul edilse de, en azından Kültürpark Platformunun konuyu yargıya taşıyacağını da öngörebiliriz.

     Dolayısıyla uzun bir süre daha bu işin sürüncemede kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söylersek herhalde yanlış bir öngörüde bulunmuş olmayız. Ama şahsi düşüncem, ufak bir kongre merkezinin İzmir’in geleceği için bir ihtiyaca cevap verebileceği, Celal Atik salonunun da şayet söylendiği gibi depremden zarar görmüşse, muhafaza edebilmek için güçlendirilme yapılsa dahi yeni bina gibi benzer inşaat koşullarında çevreyi etkileyeceğidir.

     New York’ta Central Park, San Fransisco’da Golden Gate Park gibi dünyaca ünlü parkların, hem kültür, hem spor hem de benzeri faaliyetleri içerdiğini de hatırlatarak, İzmir için en iyisi ne ise o olsun temennilerimi iletmek isterim. Yeni yılın da herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi dileklerini bu vesile ile de belirtirim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Yeni vak’a sayısı inmiyor ama iyileşen ssyısı artıyor

  UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi

  Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi

  Kurulan şirket sayısı 2021’de yüzde 8,3 arttı

  Petrol Ofisi’nin tesislerinde depolama tarifesi tadil edildi

  E-arşiv fatura düzenleme matrahı indirildi

  Konak Belediyesi Gültepe Planı için kararlı

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Türkiye’nin en beğenilen 50 CHRO’sundan biri oldu

  Bornova Belediyesi Karşıyaka moral depoladı

  Bornova’da yatırım yılı

  Türk yatırımcısının gözü Mısır’da yeni yatırımlarda

  Ölçü aletlerinin muayene ücretlerinde indirim oranları belirlendi

  Başkan Arda’ya ilkokulunda duygulandıran sürpriz

  İAOSB’de 72 saatlik elektrik kesintisi

  Foça’ya yıllık 11 milyon metreküp içmesuyu sağlayacak

  Osmaniye Belediyesi saha işleri yaptıracak

  İhracatta 225 milyar doların ötesi için sosyal medya pazarlama stratejisi şart

  Başkan Soyer Devrimci 78’lilerle buluştu

  Metaverse dünyasına hazır mıyız?

  EMEA bölgesi’nde sektörünün ilk sürdürülebilirlik endeksli tahvili Coca-Cola içecek’ten

  Veriye dayalı analiz artık çok kolay

  2022 İhracat için dönüm noktası olacak

  Nizip Belediye Başkanlığı elektrik malzemesi satın alacak

  Bornova 2021’de kültür etkinlikleri ile renklendi

  Araç sahiplerinin kasko tercihleri belli oldu

  DoubleTree by Hilton’a Yılın En İtibarlı Zincir Otel Markası ödülü

  Türk Telekom ile 4.5G çekim noktası ikiye katlandı

  İzmir’de moda rüzgarı esiyor

  Eksikleri gidermek için tatil iyi bir fırsat

  Antakya Orman İşletme Müdürlüğü akaryakıt satın alacak

  AKÜLÜ, MANUEL ve PEDİATRİK MANUEL TEKERLEKLİ SANDALYE SATIN ALINACAK

  İhale Özetleri

  22 Ocak 2022 Tarihli ve 31727 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Bir günde rekor sayıda iyileşme: 87.192

  “Üretimi azaltmak dışında çare kalmadı”

  Kipaş’ın Söke kağıt fabrikası açıldı

  BTM yeni yıla hızlı başladı

  EMD İzmir Şubesi “Bir Ömür Ekonomi Yazanlar”ı andı

  Seyahat sayısında yüzde 6,4 artış

  Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı

  DÖŞEME ATÖLYESİ (MÜDÜR-MEMUR ÇALIŞMA KOLTUĞU, FORM SANDALYE PARÇALARI) MALZEMESİ SATIN ALINACAK

  2021’in SES getiren kadınları

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Dönüşemeyen gemiler tarih olacak

  Kimya sektöründe Ar-Ge’yi güçlendirecek iş birliği protokolü imzalandı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni