• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Alka Alkim Kağıt ilk çeyrekte yüzleri güldürdü

23 Mayıs 2022 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Alka Alkim Kağıt ilk çeyrekte yüzleri güldürdü


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin ofset, fotokopi kağıt üretiminde en yeni ve en büyük tesisi olan ALKA Alkim Kağıt, 2022 yılında da büyümesini sürdürüyor. Firma açıklanan ilk üç aylık verilerde bir önceki yıla göre yüzde 220 ciro ve yüzde 330 vergi öncesi kar artışı sağlayarak yılın ilk çeyreğini üstün bir performans ile geride bıraktı. 2021 yılında da cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 80’e yakın artıran şirket, karlılığını ise yüzde 125 artırarak 239 milyon TL’ye çıkarmayı başarmıştı.

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETİYOR
     ALKA Alkim Kağıt 1997 yılından beri İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi’de 80 dönüm arazi içinde kurulu tesisinde faaliyet gösterdiğini belirten ALKA Alkim Kağıt Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Kora, 2 adet 5,5 MWA kojenerasyon tesisi ile kesintisiz elektrik ve buharını da kendilerinin karşıladığını söyledi. Tesislerde ofset ve fotokopinin yanında ivory, bardak kartonu, beyaz kraft gibi üretimi de yaptıklarını ifade eden Kora, “Yıllık kapasitemiz kağıt gramajına bağlı olarak 90–100 bin ton civarında. Kağıt tesislerimizde üretim tamamen QCS ve DCS sistemleri ile dijital platformda yapılıyor. 22 yıldır private label üretim yaptığımız uluslararası bir Hipermarket Group denetimlerinde toplam kalite ve çalışma koşullarında 100 tam puan almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

ÜRETİM, CİRO VE KARLILIĞI KATLADI
     Pandemi döneminde dünyada ticari dengeleri değiştiren üretimleri zorlayan hammadde temini güçlüğü, anormal yükselen navlun ve enerji fiyatlarına rağmen tam kapasite ile çalıştıklarını, hammadde sıkıntısı yaşamadıklarını dile getiren Kora, 89 bin 640 ton üretimle rekor kırdıklarını vurguladı. 2021 yılında da cirolarını bir önceki yıla göre yüzde 80’e yakın artırdıklarını anlatan Kora şöyle konuştu: “Karlılığımız da bu dönemde yüzde 125 artarak 239 milyon TL’ye ulaştı. Borsada şeffaf ithalat – ihracat, enerji, tek bünyede olan bilançosu ve karlılığı ile değer bulan bir şirketiz. Düzenli olarak ortaklarımıza kar payı dağıtıyoruz. Finansman yapımız yıllar geçtikçe daha da güçleniyor. Kar dağıtım politikamız önceki yıllarda olduğu gibi aynen yatırımcılarımız lehine devam edecek. Kurulduğumuz günden bu yana yapılan kapasite artırıcı ve modernizasyon yatırımları ile bugünkü kapasitesimize ulaştık. Türkiye’de halen önemli miktarda kağıt ithalatı var. Bu açığı azaltıp ülke ekonomisine katkı sağlamak için yeni yatırımlar da yapılabilir”

İLK ÇEYREKTE YÜZDE 220 CİRO ARTIŞI
     2022 yılının global piyasalarda yaşanan aşırı dengesiz fiyat artışı ve tedarik sorununun azaldığı bir yıl olmasını temenni ettiğine dikkat çeken Kora, ilk üç aylık bilançolarda görüldüğü gibi bu yıla çok iyi başladıklarını söyledi. Talep dengesine bakınca satışların aynı yoğunlukta devam edeceği ve önemli büyüme yaşanacağı görüşünde olduğuna işaret eden Kora  “Açıkladığımız ilk üç aylık verilerde de görüleceği üzere, önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 220 ciro ve yüzde 330 vergi öncesi kar artışı 2022 hedeflerimizin büyük olduğunu gösteriyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Haziranda ihracat 23,4 ithalat 31,5 milyar $
» İnoSuit, ihracatta katma değer yaratmaya devam ediyor
» Torba yasa kabul edildi
» Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması kazananları belirlendi
» Temassız kartlarda şifresiz işlem limiti yükseltildi
» Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü bina inşaatı yaptıracak
» Seferihisar Düzce’de ekinezya fideleri ilk kez toprakla buluşturuldu
» İş dünyasının ara zam görüşü olumlu
» Bodrum S Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ekmek satın alacak
» DTO İzmir’in yeni binasında Kabotaj Bayramı kutlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni