• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Araç sahiplerinin kasko tercihleri belli oldu

22 Ocak 2022 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Araç sahiplerinin
kasko tercihleri belli oldu


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin önde gelen 2.el araç ilan platformu arabam.com, Türkiye’de otomobil sahiplerinin, kasko kullanım tercihlerini araştırdı. Ocak ayında 626 araç sahibinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin %60,9’u aracını kasko teminatı ile güvence altına alıyor, üstelik araç sahiplerinin %53,4’ü tam/full kasko kullanıyor. Otomotiv sektörüne ışık tutacak istatistikleri paylaşan arabam.com’un sunmuş olduğu veriler, Türk halkının çoğunluğunun aracı için büyük ölçüde önlemler aldığını gösteriyor.

     Türkiye’nin önde gelen 2. el araç ilan platformu arabam.com’un gerçekleştirdiği araştırmanın sonucunda katılımcıların %60,9’u kasko yaptırdığını ve %39,1’i kasko yaptırmadığını söylüyor. Kullanıcıların %53.4’ü tam/full kasko kullanıyor. Katılımcıların ’,4’ü genel kasko, %19,2’si genişletilmiş kasko kullanıyor. Yanıtlayıcılar içerisinde dar/mini kasko (sınırlandırılmış teminatlı kasko) kullanan ise hiç bulunmuyor. Bu sonuca göre kasko yaptıran otomobil sahiplerinin, araçları için önlem almaktan çekinmediği gözlemleniyor.

KASKO POLİÇESİ SEÇERKEN EN ÇOK TEMİNAT DETAYLARI VE FİYATINA DİKKAT EDİLİYOR
     Katılımcılara “kasko seçerken en çok hangisine dikkat edersiniz?” sorusu sorulduğunda yanıtlayıcıların %17,5’i fiyatına dikkat ettiğini söylüyor. Tüketicilerin %13,9’u sigorta şirketine, ’’si teminat detaylarına, %5,1’i indirim kampanyalarına dikkat ettiğini söylüyor. Yanıtlayıcıların %36,5’i de hepsine dikkat ettiğini belirtiyor.
 
KASKO SEÇERKEN ŞİRKETİN ÖNEMİ: GÜVENİLİR VE TANINAN ŞİRKETLER TERCİH EDİLİYOR
     Araştırma katılımcılarına “kasko yaptırmak için şirket seçerken hangilerine dikkat edersiniz?”sorusu sorulduğunda %36,4 oranı ile en çok güvenilir ve tanınan bir şirket olması tercih edildi. Araç sahiplerinin kasko tercihinde şirket bilinirliği büyük önem arz ediyor. Katılımcıların %21,4’ü araç servis kapsamında yetkinliğe ve müşteri memnuniyetine önem veriyor. Katılımcıların %11’i ödeme seçeneklerine, %9,8’i indirim kampanyalarına dikkat ettiğini söylüyor.
     Tüketicilere en çok önem verdikleri kasko teminat türü sorulduğunda ise tüketicilerin neredeyse tamamının tüm teminat türlerine önem verdiği görülüyor. Detaylar şöyle:

KASKO YAPTIRILMAMA SEBEBİ: FİYATLARIN PAHALILIĞI
     Araştırma katılımcılarının %39,1’i aracı için kasko yaptırmadığını söylüyor. Kasko yaptırılmama sebebi olarak en çok %61,9 oranı ile kasko fiyatlarındaki pahalılık gösteriliyor. Katılımcıların %18,6’sı aracını sık kullanmadığı için kasko yaptırmıyor. Tüketicilerin %7,2’si sürücü olarak kendisine güvendiği için, %4,1’i kalabalık bir şehirde yaşamadığı için kasko tercih etmiyor.
     Araç sahiplerine kötü hava koşullarında otomobillerini nasıl korudukları sorulduğunda ise yanıtlayıcıların %78,2’si aracını otoparkta tutacağını söylüyor. Katılımcıların %8,7’si araba brandası kullanıyor, %7,5’i aracını balonlu naylon veya battaniye ile koruyor, %5,6’sı ise önlem almıyor.


+ Benzer Haberler
» Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti
» 17 ilde 243 arazi özelleştirilecek
» Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi
» Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi
» Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı
» 2021’de trafik kazalarında 5 bin 362 kişi hayatını kaybetti
» İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak
» Darphane mal ve hizmet alımları doğrudan temin edilebilecek
» Letonyalıların Türkiye’de vizesiz kalış süresi 90 güne uzadı
» Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,3 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni