• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

AVM mağazalarına rağbet yeniden artıyor

20 Haziran 2022 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

AVM mağazalarına rağbet yeniden artıyor


           HABER MERKEZİ      
     Küresel ticarette ve halk sağlığında derin izler bırakan pandeminin etkisini kaybetmesi ile alışveriş için cadde ve AVM mağazalarına rağbet yeniden arttı. Pandemi döneminde olağanüstü bir hızla yükselen e-ticaretin perakende cirolarındaki payı ise düşüşe geçti. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, Ramazan Bayramı ve anneler günü alışverişinin de etkisiyle perakende sektörünün hareketli bir mayıs ayı geçirdiğini bildirdi. BMD’nin üyeleri arasında yaptığı Mayıs Ayı Anketi’nin sonuçlarını değerlendiren Öncel, fiyatların daha fazla artacağı endişesi ile ihtiyaç alışverişinin öne çekilmesinin de etkisiyle geçen ay ciroların ortalama yüzde 30-35 arttığını bildirdi.
     Havanın ısınmasıyla birlikte mağazalara rağbetin arttığını bildiren Öncel, “Mayıs 2021’de üyelerimizin yaklaşık yarısı toplam cironun en az yüzde 11’ini e-ticaretten elde ediyordu. Geçen ay bu oran yüzde 30’a geriledi” dedi.

“TURİZM HAZİRAN-EYLÜL DÖNEMİNDE PERAKENDENİN LOKOMOTİFİ OLACAK”
     Ciroları ağırlıklı olarak yeni sezon ürünlerindeki fiyat artışının yukarı taşıdığını belirten Öncel, “Havanın ısınması ve pandeminin etkisini yitirmesiyle cadde ve AVM mağazalarımızın trafiğinde önemli bir artış oldu. Pandemi döneminde büyük bir sıçrama yapan e-ticaretin toplam ciro içindeki payında ise düşüş gözlemledik. Mayıs 2021’de üyelerimizin yaklaşık yarısı toplam cironun en az yüzde 11’ini e-ticaretten elde ediyordu. Geçen ay bu oran yüzde 30’a geriledi. Öte yandan, yerli müşterinin alışveriş adetlerinde henüz 2019 düzeyine ulaşamadık. Yerli tüketicinin alım gücünün giderek düşmesi ve kredi kartları ile ilgili son düzenlemenin tüketim harcamalarına olumsuz yansıyacağını öngörüyoruz. TL’deki değer kaybı yabancılar için ülkemizde alışverişi çok cazip hale getiriyor. Bazı lüks markalarda cironun yüzde 60-70’i yabancılardan elde ediliyor. Ortadoğu’dan, Avrupa’dan ve Rusya’dan gelen misafirlerimiz yoğun alışveriş yapıyorlar. Turizm haziran-eylül döneminde perakende sektörünün lokomotifi olacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

“PİYASA PEŞİN HARİCİNDE FİYAT VEREMİYOR”
     Perakende sektörü için ham madde maliyetlerindeki artışın da ciddi bir sorun oluşturmaya devam ettiğini vurgulayan Öncel, Piyasalarda maliyet artışlarının süreceği yönünde bir beklenti olduğunu belirtti. Öncel, “Firmalarımız vadeli ödeme bir yana avans vererek dahi üretim yaptırmakta zorlanıyorlar. Piyasa peşin haricinde fiyat veremiyor. Ürettiğimiz her parti ürün bir öncekine göre daha pahalıya mal oluyor. Bu da firmalar için sermaye yetersizliğini ortaya çıkarıyor” dedi.
     Sinan Öncel, firmalar için ham madde, eneji ve ücretlerin yanı sıra kiranın da önemli bir maliyet kalemi olduğunu hatırlattı. Öncel, konutlardaki gibi işyeri kiralarına da TÜFE’nin belirli bir oranını aşmayacak şekilde üst sınır getirilmesi durumunda kiracı-mülk sahibi çatışmasını önlemek için mülk sahiplerine kira gelirleri için vergi muafiyeti ya da indirim getirilmesini önerdi.

 


+ Benzer Haberler
» Banaz Belediyesi motorin satın alacak
» Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak
» Kaynarpınar’a arıtma müjdesi
» Menderes’in altyapısı güçleniyor
» Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi
» “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”
» Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı
» Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni