• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Basit cam kristale rakip oldu!

04 Ocak 2022 Salı 00:00
12
14
16
18

Basit cam kristale rakip oldu!


   ► Cam fiyatlarında son bir senede yüzde 150 ile 200 arasında fiyat artışı yaşandı. Mobilya, inşaat, zücaciye gibi birçok sektörün başlıca ürünlerinden olan cam tedarikinde sıkıntı giderek büyüyor

           DİLAY SARKİLER      
     Şişecam, üreticilere gönderdiği bilgilendirme yazısı ile 3 Ocak 2022’den itibaren geçerli olmak üzere basit cam grubunda yüzde 48 fiyat artışına gittiğini bildirdi. Kasım 2021’de aynı grupta yaşanan yüzde 18 ile 21 arasındaki fiyat artışıyla zor günler geçiren cam sektöründe işler son zammın ardından durma noktasına geldi. Özellikle mobilya üretiminde kullanılan ayna ve cam ürünlerini kapsayan basit cam grubunda fiyat artışı mobilya ve inşaat başta olmak üzere birçok sektörü etkileyecek.

“BİRÇOK FİRMA ÇALIŞMALARINI DURDURDU”
     İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası (İZMOD) Başkanı Hasan Özkoparan, mobilyacıların camla birlikte, kereste, MDF, sunta, sünger, menteşe, kumaş ve imalatta kullandıkları diğer tüm ürünlerde büyük zamlarla mücadele ettiğini söyledi. Özkoparan, “Tabii ki cam zammı mobilyada cam grubunda çalışanları da çok olumsuz etkileyecek. Koltuk yapımında cam kullanılmaz ama vitrin yapan birinin başlıca kullandığı camdır. Kategoriler arasında cam kullanımı farklılık gösterse de olumsuz etkilerini hep birlikte yaşıyoruz. Maalesef işlerimizi yapamayacak noktaya geldik. Vatandaşın alım gücünün de düşmesiyle beraber işlerimizde epey durgunluk yaşanıyor. Birçok firmamız çalışmalarını durdurdu. Sektördeki firmaların yüzde 60’ı elemanlarına izin vererek, iş durdurmuş, iş yavaşlatmaya gitmiş durumda” diye konuştu.

“TEDARİKÇİ ELİNDEKİ MALI SATMAK İSTEMİYOR”
     Özkoparan, yüksek zamların yaklaşık dokuz aydır sektörü zorlamaya devam ettiğini belirterek, “Zamlar döviz kurundaki artışın kat kat üzerine çıktı. Dolar yüzde yüz arttıysa, bizdeki zamlar yüzde 300’ü buldu. Çok fahiş zamlarla mücadele ediyoruz. Üç günde bir neredeyse liste değişiyor. Bugün aldığımız bir malı yarın aynı fiyattan alamıyoruz. Ayrıca mal da bulamıyoruz. Çünkü elinde malı bulunduran bayiler her gün fiyatlar yükseldiği için bu malı satmak istemiyor. Bayilerin tarafından baktığımızda bu ticarettir ama benim tarafımdan bakıldığında bu fırsatçılıktır. Biz hepimiz bu geminin içindeyiz. Bugüne kadar biz malzemecilerden malzeme alarak onların işlerini devam ettirmelerini sağladıysak, onların da bugün aynı şekilde esnafı ve imalatçıyı desteklemesini bekliyoruz. Maalesef desteklerimizin karşılığını göremiyoruz. Tedarikçiler zamları aynı şekilde yansıtmıyor, zam oranları değişiyor. Aynı ürünü bir tedarikçiden 500 TL’ye alıyorken, diğerinde 625 TL’ye buluyorsunuz” açıklamasında bulundu.

“ELİMİZDE CAM YOK”
     İzmir Hernevi Camcılar ve Aynacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Burhan Kocataş, her gün yeni bir zam haberiyle güne başladıklarını söyleyerek, ürün tedarikinde sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Kocataş, “Elimizde cam yok. Özellikle son altı aydır esnafımız zor durumda. İşlerimizdeki düşüşler sürüyor” dedi.

FİYAT ARTIŞLARINA DENETLEME TALEBİ
     Fiyat artışlarının üreticiden üreticiye değiştiğini ifade eden Kocataş, denetleme ve düzenlemeye gidilmesinin gerekli olduğunu vurguladı. Kocataş, “İzmir’de bir inşaatın metrekare üzerinden camlarını yapmak için sözleşme imzalıyorsunuz, iş yapım tarihi geldiğinde zamlar nedeniyle maliyet sözleşme tarihinde verdiğiniz fiyatın üç katına çıkıyor. Zararına iş yapmaya başladık. Camın metrekare fiyatı için birçok değişik fiyat veriliyor. Fiyatlar 200 TL’den başlıyor, 500 TL’ye kadar çıkabiliyor. Fiyatlandırmada da bir denetleme yok. Gelen zammı her üretici kendine göre yansıtıyor” açıklamasında bulundu.
KUTU

“MÜŞTERİLERİMİZE FİYAT VEREMİYORUZ”
     İşlerinin durma noktasına geldiğini söyleyen Kocataş, “Üretici ‘Elimde cam yok’ diyor, bizler de müşterilerimize fiyat veremiyoruz. Bir sene içerisinde yüzde 150 ile 200 arasında zam geldi. İşlerimizde ise yüzde 80 oranında düşüş var. Ben de dükkanıma kilit vurdum. Birçok oda üyemiz işlerini ne yazık ki durdurdu. Fiyat artışları devam ettiği ve bir denetleme gelmediği sürece birlikte çalıştığımız birçok sektörde de cam ve ayna tedariki ile ilgili sıkıntılar yaşanmaya devam edecek” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» UPK’dan üretim sorununa çözüm önerisi
» Ülke geneli OSB’lerde 72 saatlik elektrik kesintisi
» Dönüşemeyen gemiler tarih olacak
» Pandemi ‘promosyon’ alışkanlıklarını değiştirdi
» Mermerciler müşteriye fiyat veremiyor
» İnşaat sektöründe bitmiş konut sıkıntısı
» Salep değil nişasta içiyoruz!
» Maske üreticisinin kârını ‘kutu’ aldı
» Ekmek fiyatında artış baskılandı
» Akaryakıt zammı taksicileri vurdu!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
  Ticaret 19.01.2022
  Ticaret 18.01.2022
  Ticaret 17.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni