• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bilişim alanında enflasyonla mücadele hamlesi

30 Temmuz 2022 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Bilişim alanında enflasyonla mücadele hamlesi


           HABER MERKEZİ      
     Dünyada ve ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon karşısında varlığını ve karlılığını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’nin bilişim alanında öncü kurumlarından DOF Robotics’in CEO’su Bakit Baydaliev, enflasyon karşısında çözüm amaçlı ürettikleri yeni politikaları anlattı. Artan enflasyon oranları ile birlikte 1-2 ay olan tedarik süreçlerinin 8-9 aylık bir süreye uzadığını belirten Baydaliev, “Şirketin karlılığını koruyucu politikalar izlemeye çalışıyoruz Hem aktif hem pasif aksiyonlar ile karlılığımızı korumaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
     Ticaret gerilimleri, Ukrayna-Rusya Savaşı ve yaşanan iklim kriziyle enflasyon rakamları pek çok ülkede yılların en yüksek seviyesine ulaştı.  Artan enflasyon oranları nedeniyle şirketler mevcut karlılığını korumak ve mümkünse arttırmak adına birçok politikayı uygulamaya koymaya başladı. Tamamen yerli imkânlarla yazılımlarını ve tasarımlarını geliştiren DOF Robotics’in CEO’su Bakit Baydaliev, enflasyon karşısında attıkları adımlara değindi.

“1-2 AY OLAN TEDARİK SÜRECİMİZ 8-9 AYA UZADI”
     “Fiyatların hızlı arttığı bir dönemde ürün ve malzeme alımlarını hızlandırmaya ve sabit fiyatlı uzun dönemli alım anlaşmaları sağlamaya çalışıyoruz’’ diyen Baydaliev, “Mevcut enflasyon ortamının yönetilmesi, özellikle ürün arzının ve TYZ sisteminin bozulmasıyla daha da karmaşık bir hale geldi. İleride oluşabilecek fiyat artışları sebebiyle 1-2 ay olan tedarik sürecimiz 8-9 aya kadar uzadı. Mevcut satış fiyatlarımızın revizyonu, distribütör yüzdelerinin ve indirim oranlarımızın gözden geçirilmesi, iyileştirebilecek maliyet kalemleri üzerinde çalışmalar ve toplu alımlarda indirimler gibi şirketin karlılığını koruyucu politikalar izlemeye çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

“TEDARİKÇİLER İLE ALIM FİYATLARIMIZI SABİTLEYEREK UZUN DÖNEMLİ TOPLU ALIM ANLAŞMALARI YAPMA POLİTİKALARI BELİRLEDİK”
     Baydaliev, kur artışları, yaşanan belirsizlikler ve içinde bulunduğumuz enflasyonist ortamda şirketin karlılığını korumak ve mümkünse arttırmak adına yeni politikaları uygulamaya çalıştıklarını belirtti.
     Uygulanan politikalarla ilgili ana maddeleri sıralayan Baydaliev, “Tedarikçiler ile alım fiyatlarımızı sabitleyerek uzun dönemli toplu alım anlaşmaları yapmak, maliyet düşürücü ve verimlilik arttırıcı kalemleri üzerinde iyileştirici çalışmalarda bulunmak, satış fiyatlarının, indirimlerin ve özel distribütör fiyatlarının gözden geçirilmesi gibi politikalar belirledik. Bu doğrultuda uzun vadede şirketimiz, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız adına fayda sağlayıp sürdürülebilir bir sistem yaratmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

‘’HEM AKTİF HEM PASİF AKSİYONLAR İLE KARLILIĞIMIZI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ’’
     ‘’Uzun dönemli alım anlaşmaları ile sadece fiyatları sabitleyerek maliyetlerimizi kontrol edebilmek değil, aynı zamanda stoklu çalışmaya, ve bozulan TYZ’yi öngörülebilir kılmayı amaçlıyoruz. Böylece müşterilerimizin termin sürelerine maksimum düzeyde uymaya çalışıyoruz’’ diyen Baydaliev, “Aksi halde çip krizi ile beraber ortaya çıkan uzun terminler ticaretimizi son derecede olumsuz etkilemektedir. Buna ek toplu alımlar sürekli artan fiyatlarda indirimler sağlıyor, ve yine termini uzun ürünleri stoğumuzda tutmayı öngörüyoruz. Artan malzeme, enerji ve işçilik maliyetlerimizi daha yüksek fiyat, veya daha az indirim politikası ile telafi ediyoruz. Bu şekilde hem aktif hem pasif aksiyonlar ile karlılığımızı korumaya çalışıyoruz’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.


+ Benzer Haberler
» Biltes Eğitim Kurumları ve Koruncuk Vakfı arasında anlamlı güç birliği
» OYDER: Yeni yönetmelik fırsatçılığın önüne geçecek bir önlemdir
» Fethiye Rotary Kulübü’nden Rodos çıkarması
» Ankara Büyükşehir Belediyesi el aletleri hırdavat ve sarf malzeme satın alacak
» Derby kişisel bakım kategorisinde portföyünü genişletti
» TEB Portföy’den iki yeni yatırım fonu
» İzmir’de Fuar zamanı
» Lay’s Yenileyici Tarım Fonu’ndan çiftçilere finansman desteği
» Arzum’dan yılın ilk yarısında 42,8 milyon TL net kâr
» Malatya Büyükşehir Belediyesi taş duvar yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni