• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bornova’da yatırım yılı

22 Ocak 2022 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

Kriz dönemi belediyeciliğinde 80 milyon TL’lik yatırım

Bornova’da yatırım yılı


           HABER MERKEZİ      
     Bornova Belediyesi yatırımlarla geçen bir yılı geride bıraktı. Yapılan toplam 80 milyon TL’lik yatırımların başında Asflat Üretim Tesisi, araç ve iş makinesi alımları, Çamdibi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, kent içi yollar , Bornova İletişim Merkezi, mevcut binalar ile satın alınan ve bağış yoluyla kazanılan mülklerin bakım ve onarımları yer aldı. Bornova Belediyesi covid-19 salgını döneminde sosyal yardımlarını da arttırıp, kültür ve sanat alanında önemli etkinlikler gerçekleştirdi. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, uyguladıkları mali disiplin sayesinde pandemi ve deprem, sel, yangın gibi felaketler ile 2021 yılında ülke genelinde yaşanan tüm ekonomik sıkıntılara rağmen ciddi yatırımlar yaptıklarını söyledi. Başkan İduğ, “Tek kuruş borcumuz yok. Herşeye rağmen Bornova’yı büyütmeye ve Bornova’nın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

     Yılın son aylarında önce dövizde, ardından da girdi maliyetlerinde yaşanan artışları hatırlatan Başkan İduğ, “Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana yatırımları öncelik sırasına koyarak hiç bekletmeden yaptık. Bugün de bu yatırımları tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni fiyatlarla bu yatırımları yapmak çok daha zor olurdu. Bu yıl öncelikli olarak yolları yenilemeyi hedefliyoruz. Diğer yandan pandemi döneminde artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle sosyal yardımlarımızı arttırmıştık. Bu dönemde de oluşabilecek gelir düşüşleri ve istihdam krizleri için sosyal yardımları yüksek seviyede tutmaya devam edeceğiz. Belediye olarak bütçemiz güçlü, yeni döneme de hazırız” diye konuştu.

BORÇSUZ BİR YIL
     Bornova Belediyesi’nin 2022 yılına borçsuz bir şekilde girdiğini ifade eden Başkan İduğ, “Kamu kurumlarına ve tedarikçilere vadesi geçmiş hiçbir borcumuz olmadığı gibi İller Bankası dahil herhangi bir bankaya kredi borcumuz da yok. Ayrıca yaptığımız çeşitli girişimler sonucunda aldığımız yatırım teşvik desteği ile bütçemize 3 milyon 500 bin TL katkı sağladık. 2021 yılında bütçe gerçekleşmesi en yüksek olan belediyelerden biriyiz. Hedeflediğimiz yatırımların çoğunu gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam edeceğiz” dedi.

ASFALT ÜRETİM TESİSİ HAZIR
     İlçe genelinde yaşanan yol sorunlarını çözmeyi hedefleyen Bornova Belediyesi’nin yaptığı yatırımların başında, yenileyerek işler hale getirdiği beton santralinin yanında kurduğu Asfalt Üretim Tesisi geldi. Maliyeti 20 milyon TL olan tesiste saatte 160 ton asfalt üretilebilecek. Tesis, Bornova’ya en az 30 yıl hizmet edecek. Yakında açılışı yapılarak hizmete girecek bu yatırımla yılda 100 bin ton asfalt serilerek 3 yılda Bornova’nın tüm yollarının yenilenmesi hedefleniyor.

ARAÇ ALIMLARI DEVAM ETTİ
     Bir diğer önemli yatırım ise araç ve iş makinesi alımlarına yapıldı. 2019 yılından bu yana alınan araç ve iş makinesi sayısı 142 olurken, 2021 yılında araç ve iş makineleri alımına 6 milyon TL ayrıldı. Kiralama modelinden vazgeçilerek tamamı Devlet Malzeme Ofisi’nden satın alınan araçlar bir yıl içinde kendini amorti ediyor ve en az 10 yıl kullanılabiliyor.

ÇAMDİBİ’NE YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU
     İnşaatının yüzde 90’ı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılışı planlanan Çamdibi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu için 8 milyon 500 bin TL harcandı. Toplam 3 kat olarak inşa edilen Kapalı Yüzme Havuzu, 2 bin 300 metrekare kapalı, bin 800 metrekare açık alan olmak üzere toplam 4 bin 100 metrekarelik alanda bölge halkının kullanımına sunulacak. Tesis içerisinde bir de spor salonu yer alacak.
     Bornova Belediyesi’nin spor alanında yaptığı yatırımlar bununla da kalmadı. Işıkkent’te bulunan Muhammet Yıldız Spor Tesisi baştan sona yenilenirken, yeni spor ve fitness salonları yapıldı. Toplam 2 milyon 900 bin TL spor yatırımı gerçekleşti.

YOL YAPIMLARI, TESİS VE PARK ONARIMLARI
     Yeni yollar ve kent içi yolların bakım onarım çalışmalarına 10 milyon 500 bin TL harcanırken, ihtiyaç duyulan tesisler, hizmet binaları, araç bakım onarımları ile satın alınan ya da bağış yoluyla kazanılan mülklerin bakım onarım çalışmaları için 12 milyon 750 bin TL ödendi. Park ve yeşil alanlarda yapılan bakım ve onarımlar için 6 milyon TL kullanıldı.
 
İLETİŞİM MERKEZİ AÇILDI
     Bornovalıları kent yönetimine daha aktif bir şekilde katma imkanı sunmak, şikayet , istek ve görüşlerini almak amacıyla hayata geçirilen İletişim Merkezi projesi için 750 bin TL yatırım yapıldı. 2021 yılında faaliyetlerine başlayan Merkez’de sorun ve talepler kayıt altına alınıyor ve 48 saatte çözüme kavuşması sağlanıyor. Vatandaşlar ilçede yaşanan her türlü sorun için Bornova Belediyesi’nin 0 (232) 999 19 19 numaralı çağrı merkezini arayabiliyor.
     Tüm bu yatırımlara ek olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlar ve ilçede faaliyet gösteren amatör spor kulüplerine 4 milyon 600 bin TL yardım yapıldı. Kamulaştırmalar için 6 milyon TL, çeşitli fiziki yatırım projelerinin hazırlanması için de 1 milyon 50 bin TL ödendi.


+ Benzer Haberler
» Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti
» 17 ilde 243 arazi özelleştirilecek
» Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi
» Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi
» Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı
» 2021’de trafik kazalarında 5 bin 362 kişi hayatını kaybetti
» İzmir, rüzgârın devlerini ağırlayacak
» Darphane mal ve hizmet alımları doğrudan temin edilebilecek
» Letonyalıların Türkiye’de vizesiz kalış süresi 90 güne uzadı
» Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,3 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni