• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Buğdayda sıkıntı büyüyor

21 Mayıs 2022 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

   ► Ukrayna’da buğday üretiminin düşeceği tahminleri, kuraklık nedeniyle oluşan kayıplar ve Hindistan’ın ihracat yasağı, buğday piyasalarını altüst etti

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ukrayna’nın buğday üretimini 33 milyon tondan 21,5 milyon tona düşüreceği tahminleri, Arjantin, Avustralya ve Avrupa’da kuraklık nedeniyle üretim kayıpları ve Hindistan’ın geçtiğimiz hafta açıkladığı ihracat yasağı buğday piyasalarını altüst etti. Gösterge Buğday Endeksi, geçtiğimiz hafta başında Chicago Borsası’nda yüzde 5,9 artarak iki ayın en yüksek seviyesini gördü. Buğday piyasalarını değerlendiren İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, “Ukrayna limanlarındaki blokaj ve ABD’de 2022 mahsulüne ilişkin düşüş beklentileri buğday fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu. Tüm bunlara bir de dünyanın en büyük birkaç buğday üreticisinden biri olan Hindistan’ın buğday ihracatını durdurması dünya buğday sektörünü iyice sıkıntıya soktu” dedi.

“BUĞDAYDA FİYAT 2 KAT ARTTI”
     2020 ve 2021’de pandemi ve küresel iklim krizi nedeniyle üretim ve tedarik süreçlerinde istikrarsızlıklar yaşandığını belirten Korkmaz, “Bu yılın başlarında Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta piyasalardaki istikrarsızlığı derinleştirdi. İki ülke aynı zamanda küresel buğday piyasaları için hem üretim hem de ihracat açısından büyük önem taşıyor. Ukrayna limanlarındaki blokaj ve ABD’de 2022 mahsulüne ilişkin düşüş beklentileri buğday fiyatlarının yükselmesinde etkili oldu. Tüm bunlara bir de dünyanın en büyük birkaç buğday üreticisinden biri olan Hindistan’ın buğday ihracatını durdurması dünya buğday sektörünü iyice sıkıntıya sokmuş durumda” ifadelerinde bulundu. Üretim miktarları, tüketimler ve stokların sektörde en çok konuşulan konular olduğunu aktaran Korkmaz, “Ekmeklik buğdayda dâhil olmak üzere tüm buğday çeşitlerinde fiyatlar geçen yıla göre yaklaşık 1,5-2 misli arttı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından un fabrikalarına yapılan ucuz ekmeklik buğday satışı ekmek fiyatlarındaki artışın sınırlı kalması açısından büyük önem taşıdı. Bu kapsamda mayısta da 700 bin ton ekmeklik buğdayın un fabrikalarına satılacağı TMO tarafından açıklanmıştı” dedi.

“ÜRETİM SON 10 YIL ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKACAK”
     Buğday tarımının yoğun yapıldığı yerlerdeki kuraklığın buğday üretimine zarar verdiğini dile getiren Korkmaz, “Artan maliyetlerin de üretimi olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle gübre maliyetlerinin artması ile kullanımının azaldığı ve bir miktarda verimi etkileyeceği sektörde dile getiriliyor. Ulusal Hububat Konseyi’nin ve Tarım Bakanlığı’nın verilerine istinaden, ülkemiz buğday üretiminin geçen üretim sezonundaki düşüşü durdurarak son 10 yıl ortalamasına çıkacağı ve 20 milyon ton düzeylerinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Ben de olağanüstü iklimsel koşullar ve farklı epidemik hastalık ve zararlılar olmazsa bu yıl gerçekleşen yağış oranının da etkisi ile bu üretim döneminde geçtiğimiz sezon olan azalışın tam tersi yönde bir ivme ile 20 milyon ton düzeylerinde bir üretim olacağını tahmin ediyorum” ifadelerinde bulundu.

“STOK SORUNU YAŞAMAYACAĞIZ”
     Uluslararası Hububat Konseyi verilerini değerlendiren Korkmaz, “2021/22 sezonu dünya üretim miktarının da tüketim miktarının da 781 milyon ton seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yani tamamlamakta olduğumuz sezon için dünya üretim miktarı, stokları saymazsak ancak tüketimi karşılayacak düzeyde gözüküyor. 2022/23 sezonu dünya buğday üretim tahmini ise 780 milyon ton civarlarında. Türkiye’de ise 2021/22 sezonu üretimimizin 17,7 milyon ton, 2021/22 sezon sonu stok miktarımızın da 4,5 milyon ton olduğu ön görülüyor. 2022/23 hasat sezonu içinse yeni sezon ürün hasadı ve TMO’nun alacağı aksiyonlarla maliyetlerde artış olma ihtimali olsa da önemli bir stok sorunu yaşamayacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

SARIBAL: ÜRETTİĞİMİZ BUĞDAY BİZE YETMİYOR
     Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, buğdayda da ülke ihtiyacını karşılayacak üretimin yapılmadığını belirtti. “Ürettiğimiz buğdayımız bize yetmiyor” diyen Sarıbal, “Sadece 2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildi. Karşılığında 2 milyar 440 milyon dolar verildi. Bunun 2,7 milyon tonunu TMO alarak içeride un sanayiine ucuz vererek ekmek fiyatları artmasın diye bir tutum sergiledi” dedi. Sarıbal, sözlerini şöyle sürdürdü: “TMO bir yandan geçen yıl ekmeklik ve makarnalık buğdayın tonuna 2 bin 250 TL fiyat veriyor ama dışarıdan tonunu 6 bin 6 bin 700 TL’ye kadar buğday alıyor. Aldığı buğdayı da ekmek fiyatı artmasın diye 2 bin 650 TL’ye un sanayine satıyor.”


+ Benzer Haberler
» Kurbanlık hayvan fiyatında %100 artış
» “İhracat finansmanında alternatif sistemler sunuyoruz”
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni