• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dar gelirlinin evi boş kaldı

02 Ağustos 2022 Salı 23:00
12
14
16
18

Dar gelirlinin evi boş kaldı


   ► Dar gelirli vatandaş ve öğrencilerin tercihi spot ve ikinci el eşya sektöründe satışlar bir yıl içinde % 80 düştü

           DİLAY SARKİLER      
    İzmir’de spot ve ikinci el eşya mağazalarının yoğun olduğu ve Karşıyaka Spotçular Çarşısı olarak anılan sokaktaki esnaf, işlerin durgunluğundan şikayetçi. Özellikle MDF ve sunta ürünlerde bir yılda yüzde 800’ü bulan fiyat artışı nedeniyle yeni mal çekemediklerini söyleyen esnaf, “Geçen sene 200 TL’den sattığımız bir tek kişilik bazanın fiyatı bin TL’yi aştı” dedi.
     Mobilya sektörü temsilcilerinin yüzde 20 ile 30 arasında zam öngördüğü bugünlerde fiyatlardaki artış alt segment ürünlerde dahi esnafın karşılayamacağı boyutlara ulaştı. Akaryakıt zamlarının ardından nakliye ücretlerinin dört katına ulaştığını belirten esnaf, alım gücünün düşmesinin öncelikle ikincil ihtiyaç olan mobilya sektörünü etkilediğine değindi. Artan kiraların ardından öğrenci evlerinin boşalmasıyla ikinci el eşya piyasasında geçici bir hareketlenme yaşanmış olsa da esnaf, bir sene içinde satışlarının yüzde 80 düştüğünden şikayetçi.

“MOBİLYA SATIŞLARI TAMAMEN DURDU”
     İrem Spot ve İkinci El Mobilya Sahibi Osman Tahtacı, hayat şartlarının günden güne zorlaşmasıyla insanların mobilya için bütçe ayıracak durumları kalmadığını belirtti. Tahtacı, “Beyaz eşya dışında mobilya satışları tamamen durmuş durumda. İnsanlar çoğu zaman buzdolabı olmadan, çamaşır makine olmadan da idare etmek zorunda kalıyor. Kira zamlarından sonra insanlar daha uygun, küçük evlere geçerken evlerindeki eşyayı elden çıkarmak istediler. Ancak bizler de satış yapamadığımızdan hem sermayemiz yok hem de dükkânlarımızda yer kalmadı. Geçen sene ayda 7 bin TL akaryakıt giderim varken bugün ayda 30 bin TL sadece benzine, mazota harcıyoruz” açıklamasında bulundu.

“İNSANLAR ELLERİNDEKİYLE İDARE ETMEYE ÇALIŞIYOR”
     Tahtacı, insanların kırık, bozuk demeden ellerindeki eşya ile idare edebilecekleri kadar yaşadıklarını söyleyerek, “Buzdolabı, çamaşır makinesi bir evin en elzem eşyalarıdır. İnsanlar artık bunları bile alamaz hâle geldi. Yatak olmasa yerde yatarsın, koltuk yoksa minderde oturursun ama özellikle yazın buzdolabı olmadan yapamazsınız. Ev kiraları yüzünden öğrenciler okullarını dondurup, evlerini boşaltıp, memleketlerine döndüler. Aileler aile büyüklerinin yanına sığındılar. Yakında çarşıda dükkân kalmayacak, bu masrafların altından kalkacak gücü bulamayacağız. Dört ortaklı bir dükkânda ay sonu elimizde 10 bin TL kalsa kişi başı 2 bin 500 TL ile geçinmeye çalışıyoruz” dedi.

“EN AZ KÂRLA DÜKKÂNI DÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ”
     Uslu Spot Mobilya Sahibi Ersin Uslu, spot ve ikinci el eşya sektörünün en önemli müşterilerinden olan öğrencilerin de artan kiralar sonrası yurtları tercih ettiğini söyledi. Uslu, “Çoğunlukla öğrenci evlerine mobilya satışı yapıyorduk. Öğrencilerin de ev tutacak, eşya alacak imkânı kalmadı. Olanlar da evde ne eşya varsa onunla idare etmek zorunda kalıyorlar. Geçen sene tek kişilik bazayı 200 TL’ye satıyorduk. Üzerine masrafımızı ve kârımızı koysak bin TL’nin altına satamayız. 50 TL, 100 TL kâr ile satış yapıyoruz. MDF’ye, suntaya yüzde 800 zam geldi. Mağazaya yeni ürün almak istesek sermayemiz yok. Çoğu esnaf elindeki malı eritip, dükkânını kapatmayı düşünüyor” diye konuştu.

“GIDA MASRAFLARINDAN MOBİLYAYA SIRA GELMİYOR”
     Bülent Spot Mobilya Mağazası Müdürü Gökhan Akdereli, insanların alım gücünün düşmesiyle önceliklerinin de değiştiğini belirterek, “Gıda masraflarından mobilyaya sıra gelmiyor. Bırakın mobilya yenilemeyi, elzem ihtiyaçları için bile mobilya alamıyorlar. Dar gelirli vatandaşa hitap eden spot eşyada da fiyatlar geçen senenin dört katı oldu. Maliyetlerimiz arttı, yeni mal çekemiyoruz, çok az kâr payıyla satış yapmaya, elimizdeki malı eritmeye çalışıyoruz. Dükkân kiraları arttı, benzine, mazota zam geldi, nakliye fiyatları katlandı” dedi.


+ Benzer Haberler
» Otomobil satışında ‘6 ay kısıtlaması’nın taslağı hazır
» Konut sorununun çözümü enflasyonun düşmesinde
» İlaç zammı eczacının kârını eritiyor
» “E-ticarete karşı Kemeraltı esnafı yenilenmeli”
» Patates üreticisinde ‘psikolojik memnuniyet!’
» Yumurtacının maliyet hesabı tutmuyor
» “ÖTV matrahında iyileştirme yapılmalı”
» Ucuza tabldot yemek yok!
» Hedef; sorunu ‘doku kültürü’ ile çözmek
» “Aliağa’da asbestli gemi sökümü katliam yaratır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni