• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Delice zeytinlikleri ekonomiye kazandırılıyor

27 Mayıs 2022 Cuma 17:00
12
14
16
18

Delice zeytinlikleri ekonomiye kazandırılıyor


   ► Yudum Egemden ile Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği, “delice” olarak adlandırılan yabani zeytin ağaçlarını aşılama projesine başlıyor

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Savola Gıda bünyesinde bulunan zeytinyağı markası Yudum Egemden ile Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneğinin “delice” olarak adlandırılan yabani zeytin ağaçlarının ekonomiye kazandırılması ve çiftçilerin desteklenmesine yönelik projesi, Manisa’da tanıtıldı. Tanıtımda konuşan  Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh, “Bu proje ile yerli üretimi artırmaya ve çiftçilerimizin yanında olmaya karar verdik. Delice tipi zeytin ağaçlarının aşılanmasına ve ekonomiye kazanrılmasını amaçladık. Projenin ilk ayağı olarak Manisa’da bin 500 ağacı aşılmaya başladık ve önümüzdeki senelerde Aydın ve Balıkesir’de devam edeceğiz. Her bir projenin zincirin halkasının tamamlanması önemli. Bu nedenle zeytin yağlarını Yudum Egemden markası  aracılığıyla tüketiciyle buluşturacağız.  Bu proje kapsamında delice zeytinlerini  köylülerden alarak zeytinyağı üretimini yapacağız” dedi.

“DELİCE GELİŞİMİ ORMAN KÖYLÜMÜZÜN VESİLESİYLE OLACAK”
     Çalışmanın orman varlığı içinde yapılan bir proje olduğunu söyleyen Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yüzer, “Ormanlar sadece odun üretimi ve ürün hammaddesi kaynaklı bakılan bir varlık olmayıp; gıda güvenliği, gıdanın temini açısından önemli bir görev görüyor. Bizler yabani zeytinlerin aşılanması konusunda 2015 yılında bir çalışma başlatmıştık. Ülke genelinde Kahramanmaraş’tan Muğla’ya, Balıkesir’e ve Sinop’a kadar var olan delice zeytinliklerini aşılayarak orman köylümüzün hizmetine sunmayı sağlamıştık. Bugüne kadar yaklaşık bir buçuk milyon adet yabani zeytini aşılayarak ekonomiye kazandırdık. Gerek İzmir’de gerek Manisa’da buna benzer çalışma yaptık. Manisa’da eksikliğimiz vardı. Bu eksikliği bugün Savola Gıda’nın katkıları ile gidermiş olacağız. İzmir’de 85 bin adet çalışma yaptık. Manisa’da ise 5-6 bin civarındaydı. Manisa’da orman köylümüzün sahiplenmesi sonucunda bir başarıya ulaşacağız. Tohum Derneği’nin katkılarıyla eğitim ve destekler ile başarı bir çalışmayı götüreceğiz. Bu fidanların gelişmesi ve bakımı orman köylümüzün vesilesi ile olacak. Delice aşılanmasında da sürecin en önemli kısmının bu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“AMACIMIZ KIRSALDAN KENTE GÖÇÜ ENGELLEMEK”
     Köylülerin çevredeki delice zeytin ağaçlarından faydalanmakta tereddüt ettiğini aktaran İzmir Orman İşletme Bölge Müdürü Zafer Derince, “Bu noktada Orman Genel Müdürlüğü, Tarım Orman Bakanlığı çözüm için yasal prosedür oluşturdu. Rehabilitasyon adı altında buralarda çalışma başlattık ancak bunu yaparkende ekolojik dengeyi gözetmeyi ilk sıraya aldık. Burada amacımız öncelikli kırsaldan kente göçü engellemek, köylüyü yerinde kalkındırmak ve köylüye bol kazanç sağlamak. Ekolojik denge için tüm deliceleri aşılamak yerine bazı deliceleri yerinde bırakarak çalışmayı yürütebiliriz. Bu konuda da araştırma enstitüsünün  katkılarını aldık ve teknik elemanları ile neler yapabileceğimiz konuştuk. Bu atıl duran deliceleri ekonomiye kazandırmak için böyle bir proje başlattık” ifadesine yer verdi.

“MANİSA TÜTÜN ÜRETİMİNDEN ZEYTİN ÜRETİMİNE DOĞRU İLERLİYOR”
     Manisa’nın tütün üretiminden zeytin üretimine doğru ilerlediğini belirten Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk , “Proje ile  burada yatırımcı olmak çok daha fazla anlam ifade edecek. Manisa’da 2021-2022 rekolte çalışmalarına göre 21 milyon 700 binin üzerinde meyve veren, 4 milyon 100 binin üzerinde meyve vermeyen ağaç sayısı ile 26 milyona yaklaşan bir ağaç varlığı mevcut. Türkiye’nin sıfatı ile  ilk ve tek Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne sahip.  Ayrıca Manisa sofralık zeytinde birinci. Manisa’da her yıl zeytin ağacı sayısı artarak devam ediyor” dedi.

“3 İLDE 4 BİN 500 ADET DELİCE ZEYTİN AĞACI AŞILANACAK”
     Savola Gıda ile başlatılan projenin 3 yıl süreceğini ve Manisa, Aydın, Balıkesir bölgelerinde uygulanacağını dile getiren Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, “Projemiz delice zeytinlerinin aşılanarak ekonomiye kazandırılması ve çiftçilerin desteklenmesi amacını taşıyor. Projemizin ilk ayağı Manisa’da uygulanmaya başlandı. Üç ilimizde toplamda 4 bin 500 adet delice zeytinlerimiz aşılayarak köylülerimize teslim edeceğiz. Bunun yanı sıra diğer bir proje bileşenleri de var. Delice zeytinleri teslim edilen çiftçilerimizle birlikte bir çiftçi ağı kuracağız. Bu ağ sayesinde çiftçilerimizle sürekli temasta olacağız. Hem onlara faaliyetlerimizle ilgili bilgiler vereceğiz hem de o dönemlik tarımsal bilgileri paylaşmış olacağız. Yani herhangi  teknik bir sorun ile karşılaştığında direk bizimle temasları olmuş olacak. Ayrıca ikinci olarak çiftçilerimizin kendi köylerinde yüz yüze eğitimler vereceğiz. Bu eğitimlerde zeytin yetiştiriciliği, hastalıkları ve hasatı gibi konularda  eğitimleri sağlamış olacağız. Projemizin ileri yıllardaki sürdürülebilirliğini de Orman İşletme Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

“TÜRKİYE ZEYTİN AĞACININ ANAVATANI”
     Zeytincilik Araştırma Enstitüsü olarak ana görevinin zeytinin genetik kaynaklarını korumak olduğunu söyleyen  Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Ünal Kaya,”Türkiye zeytin ağacının ana vatanıdır. Türkiye zeytin ağacı varlığı son 20 yılda 90 milyon ağaçtan 200 milyon ağaç sayısına ulaşmıştır.  Türkiye’deki delice zeytin ağacının 80 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Diğer zeytinci ülkelerde bizim kadar delice zeytin ağacı popülasyonu yok.  Tüm bunlar genetik bir kaynak. Biz şu anda bir delice seleksiyonu üretiyoruz. Türkiye’nin her yerinde aramaya devam ediyoruz. Bir taraftan da delicelerin ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Bunların büyük bir çoğunluğu Orman Genel Müdürlüğü’nün himayesinde. Dolayısıyla uzun yıllardır Orman Genel Müdürlüğü ile iletişim halindeyiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Uluslararası Bilim Projesi 20 yılda 5 bin öğrenciye ulaştı
» İnci Akü, Brandverse Awards’ta bu yıl da Altın Ödül’ün sahibi
» Koçtaş’tan temmuz ayı boyunca bayram indirimleri
» Migros’un mobil alışveriş deneyimi MKolay Kantin’e En Yenilikçi Gıda Satış Yeri ödülü
» Ege İhracatçı Birlikleri Çin ile adımlarını sıklaştırıyor
» E-ticaret 2026’da 450 milyar TL’ye ulaşacak
» E-ticaretin temmuz ayı beklentisi 70 milyar TL
» Dokuz Eylül’ün kalitesi tescillendi
» Büyükşehir Belediyesi’nden İzmir’e yeni fabrika
» Doğalgaza ucuz alternatif; biyogaz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni