• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Deniz Atasoy ►AKIL OYUNLARI
12
14
16
18
21/07/2022 06:09
SON …Yazılmıştır Artık Tüm gözler bizim üzerimizde…

     Sünnet ameliyeti tamamlanmış, dinlenmek için gözlem odasına çekilmiştik. Kırkbeş dakikanın sonunda hemşire hanım: “Aslında 5-6 saat sizi müşahede  altında tutmak gerekiyor fakat çok yıprandınız sizleri taburcu edelim” dedi. “Haydi küçük adam ver elini de çıkaralım, burası seni çok rahatsız etti” der demez oğlum bir anda sustu ve elini uzattı. Bu neydi şimdi ,biz biraz önce ne yaşadık?  dercesine birbirimize bakakalmıştık. Çarçabuk eşyalarımızı aldığımız gibi evin yolunu tuttuk.

     Eve vardığımızda doğruca oturma odasına koştu, gidip uyurken hiç yanından ayırmadığı battaniyesini de alıp küçük koltuğa yattı. Odasında yatmayı sevmiyordu. Her anne gibi özenle seçmiştim eşyalarını, duvarlarını kağıt ile kaplamıştım kendi ellerim ile. Renkli kişiliğim oğlumun odasına da yansımıştı. Oğlan odası mavi olur derler ya; aksine ben bu çizginin dışına çıkmak istemiş, odayı rengarenk yapmıştım.

     Daha çok sarı ağırlıklıydı. Belki de renkleri, duvarlardaki karakterleri …beğenmemişti Onu yoran şeyleri bir nebze de azaltabilseydim keşke, bunun yolu onun zihnini okumaktan geçiyordu.

     Neler geçirdiğinin farkındaydı oğlum, hafif bir tebessüm ile eşim ile birbirimize bakıp gülümsedik. Yaşayarak öğreniyordu aynı benim gibi! Yaşadığımız travmatik olayları her defasında avantaja çeviriyor, basamakları artık daha hızlı çıkıyorduk. Bir başka açıdan belki de o kocaman inadım sebepti tüm bunlara.

     Sünnet kıyafeti almamıştık, doğrusunu da söylemek gerekirse almak istememiştik. Giymek istemeyecek yine hayal kırıklığı olacaktı. Düğün dernek olayına hiç girmeyeyim zaten.. Sadece yakın bir arkadaşım bize oğlunun sünnet şapkasını vermişti en azından tek bir fotoğraf ile anı ölümsüzleştirmiştik.    
 
     Oğlum yorgundu. Halen hayatı çözememişken yeni yükleri omzuna yüklemek adil miydi? Onun böyle olması benim seçimim değildi ki! Diğer insanlar  gibi nefes de alıyordu ama büyük bir fark ile yaşama hakkı verilmişti. Nefes aldığımız sürece masum melek oğlum için elimizden ne geliyorsa yapacaktık. Biz hayatı diğer insanlar gibi yaşayamıyor hayatı yaşamak için çabalıyorduk. Günün her saati haftanın her günü, yaşadığımız hayat dersinin birer küçük notlarıydı. Bize nelerin iyi geldiği, nelerin iyi gelmediği; kimlerin iyi geldiği, kimlerin iyi gelmediği önemliydi.

     Yaşayarak öğreniyordum ya, fakat üzüldükçe de daha da hırslanıyordum. Hele  iyi gelmeyenleri sormayın gitsin, bazen unutmak istiyorum, bazen de geriye dönüp hesap sormayı.. İlk yıllarda eğitim alanında sana fikir veren destek olmaya, yardım etmeye çalışan insanlara tüm kalbinizle sarılıyorsunuz. Döküyorsunuz içinizi anlatıp hafiflemek istiyorsunuz, peki o halde karşınızdakiler ne yapıyor? mış gibi yapıyor.. Anlamış gibi, kendini senin yerine koyuyormuş gibi, üzülür gibi.. Size kimse yardımcı olmuyor, aksine sizi üzüyor yoruyorlar..

     Hani gerçeği bilirsiniz ama o orada durur ya! kaderinizin ucundan tutar küçücük bir parçasını değiştirebilirsiniz belki.. Birçok şeyden vazgeçersiniz, kendinizden bile..

     SON yazılmıştır da, ne kadar geç gelirse son o kadar iyidir dersiniz..
     Peki karşınızdakiler ne yaparlar tokat gibi SON’u.. Yüzünüze vururlar.
     Yaşlandıkça bakımı zor olmayacak mı? Bu da sizin sınavınız! Dua edin de sizden önce ölsün, geride kalırsa vay haline vay…
     Ya pardon ama ben anneyim, benim de kalbim var ve iki kişilik kocaman bir kalp taşıyorum. Ben bir anneye böyle cümleler kuramam bana niye soruluyor
     İsyanım büyük Allah’a değil, kula..

     Oğlum birkaç saat sonra eski hareketli haline geri dönmüştü. Akşam olmuştu fakat ben uyumasını beklerken, yatağında oyun oynamaya hatta zıplamaya başlamıştı. Bu iyi bir şey değildi. Sadece birkaç saat önce operasyon geçirmişti, acıyı hissetmiyordu. Hastaneden çıkarken alınacaklar listesindeki sünnet iç çamaşırını da almıştık. Pansuman yaptım elime aldım ve  sen büyüdün hızlı iyileşmen için bu iç çamaşırı giymen gerekiyormuş oğlum dedim. Ayağını uzattı, giymeyi kabul etti ne kadar da mutlu olmuştum. Duyguları, zihni olumlu yönde ilerliyordu. Annelik ne garip bir şeydi, komik görüntülü bir sünnet çamaşırını oğlunun giydiğine sevinmekti annelik..

     En sevdiği çizgi filmi bilgisayarından açmak onunla bilmem kaç kez izlemekti. Artık replikler bile zihnimde çarpışıyordu. Heyecanlı bölümlerde oğlum ellerini sıktığında heyecanını anlayabiliyordum. Gözüm bir anda aparata takıldı, kan olmuştu saat bir hayli geçti . Tek başımaydım, çaresizdim ve korkuyordum ama diğer yandan güçlüydüm ve oldukça cesur..

     Oğlum uyumuş olsaydı işim daha kolay olurdu, fakat kıpır kıpırdı ağlamaya başladım. Taburcu olurken son kontrol yapılmamıştı ve reçetem bile yoktu. Nasıl atlamıştık. Çaresizliğimi anlamasın diye şarkı söylemeye başladım. Kanı görmemeliydi, daha önceleri kan gördüğünde kabul edemediği için dikkatini farklı yöne çekmeyi başarmıştım. Farklı bir bölgede küçük ama derin bir  yırtık vardı. Hemen nöbetçi eczaneyi aradım reçetem olmadığını evdeki şartlar ile ne yapabileceğimi sordum. Eczacı yarayı kurutmalısınız dedi. Uyuyacak ve hiç kıpırdamaması gerekecekti.

     Geçmiş zaman işte nasılda gelmişti aklıma kolları yada ayakları alçıya alırlar ve kıpırdamasın diye  asarlar ya, ben de öyle bir aparat yaptım. Sabaha kadar dengesi bozulmasın diye de gözümü bile kırpmadan bekledim. Yara kurumuştu hatta kanamasaydı tamamen yapışır çok daha büyük sıkıntı olurdu dediler. Teşekkürler dedim yine çok teşekkür ederim.. Ve oğlum bir daha yaşamayalım der gibi hiç kıpırdamadan 3 gün sakince yattı.

     Peki o halde  çizgi filmimize yanında en sevdiğin patlamış mısır ile kaldığımız yerden devam edelim, ne dersin oğlum?...

Önceki Yazılar :
Haberler
  İhale Özetleri

  20 Ağustos 2022 Tarihli ve 31929 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Elektrik sayaçları karaborsaya düştü

  Dikili’de 5 milyar TL’lik yatırım ile 3 bin 500 kişiye istihdam

  Ege’den Samos’a feribot seferleri arttı

  Kurulan şirket sayısında aylık %37,7’lik düşüş

  İnşaat malzemeleri sanayiinde düşüş yaşandı

  Makine ihracatı 7 ayda 14,2 milyar $

  “AVM ortak alan giderleri daha adil ve şeffaf oldu”

  “Sanayici finansmana erişimde zorluk çekmeli”

  İzmirli kozmetikçiler dünyaya açılmaya hazırlanıyor

  Hava taksi işletmeciliğinde sermaye tutarı düşürüldü

  Döviz kuru faiz kararının ardından sakin seyretti

  EXPO 2026 için planlama çalışmaları başladı

  Google’ın ekonomisine katkısı 3,3 kat arttı

  Oyun harcamaları 200 milyar $

  İş dünyasının Oscar’larından CarrefourSA’ya 7 ödül birden

  İZBAN hattına iki yeni istasyon daha inşa ediliyor

  “Piyasayı Tarım Kredi olarak biz balanse edeceğiz”

  Kartepe Belediyesi bina inşaatı yaptıracak

  İYTE - GİMAS AŞ arasında iş birliği anlaşması yapıldı

  Pandemi sonrası çalışma ortamları yenilendi

  Yatırımcılar için enflasyona karşı güçlü rakip: Kripto Paralar

  Torbalı Belediyesi’nden ‘Sosyal Belediyecilik’ örneği

  96,8 milyon TL’lik tarımsal destek ödemeleri başladı

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi sulama tesisi yaptıracak

  Alaçatı’da Dünya Surf Şampiyonası heyecanı coşkuyla devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  328 milyon TL SED ödemesi hesaplara yatırıldı

  Yerli kömür enerji krizine karşı sigortamız olacak

  Körfez Belediyesi aydınlatma işleri yaptıracak

  Karşıyaka asbestli gemiye karşı tek yürek

  Gaziemir’in “İyilik Kapısı” Sosyal Market 2 yaşında

  Konak’ta öncelik can ve mal güvenliği

  Karabağlar “Hazır mıyız?” diye sordu

  Buca Belediyesi makalesi ICLEI Avrupa web sitesinde yayınlandı

  Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 1 milyon 410 bin 156 TL oldu

  Manisa Kelebek Barajı’nda su tutulmaya başlandı

  İzmir 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılına hazırlanıyor

  Besi sığırı ithalatı ve koyun ihracatına izin

  EPDK’dan yönetmelik eleştirisine suç duyurusu

  Bornova’da sinemaya destek

  Zonguldak’a yapılacak gübre üretim tesisi yatırımına devlet desteği

  Güzelbahçe Belediyesi’nden üreticiye desteğe devam

  Bayraklı’dan YKS başarısı

  Bornova’da iletişimin merkezi oldu

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni